Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Yırcalılar Direnişi Sürdürüyor

Yırcalılar Direnişi Sürdürüyor
2.445 views
22 Eylül 2014 - 7:41

Manisa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av.Menderes Hırçıner, Çevre Komisyon Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çelik, Çevre Komisyon Üyesi Hasan Namak, ile birlikte Yırca Köyüne giderek,Yırcalılara  destek verdi.
Soma’ya bağlı Yırca Köyünde mahalle sakinlerinin santral tepkisi sürüyor. Tarlalarında nöbet tutan Yırca Köylülerine destek vermek için Manisa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Menderes Hırçıner, Çevre Komisyon Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çelik, Çevre Komisyon Üyesi Hasan Namak ile birlikte Yırca Mahallesine giderek, sökülen zeytin ağaçlarını yerlerinde görüp, incelediler. Yırca Mahalle halkıyla görüşen Manisa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av.Menderes Hırçıner, konuyla ilgili bilgiler aldı.
Manisa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av.Menderes Hırçıner yaptığı açıklamasında, Daha önce Soma-Yırca Köyünde olağanüstü acele kamulaştırma yoluyla zeytinlik alanlarının kamulaştırılmasına karşı çıktığımızı kamu oyu ile paylaşmıştık. Bilindiği üzere Zeytinciliğin ıslahı kanunu uyarınca zeytinlik alanlarının 3 km yakın mesafesinde her hangi bir zeytinlerin gelişimini olumsuz etkileyecek tesis yapılması yasal olarak mümkün değildir.Yine ülkemizde tarım arazileri son derece sınırlı olup, bu arazilerin de çok cüzi miktarda zeytin arazileri olmasına rağmen ısrarla bu arazilerin içerisinde maden ocağı yapılmak istenmesi son derece yanlış ve hatalı bir uygulamadır. Bu hatanın yol yakınken dönülmesini talep ettiğimizi yetkililere, kamuoyuna daha önce paylaşmıştık. Geçtiğimiz günlerde de burada köylülerin muvaffakatı olmamasına rağmen, tepkisine rağmen gece vakti gelinerek zeytin ağaçlarının söküldüğünü bilgisi kamu oyuyla paylaşılmıştır.bizde Manisa Barosu Çevre Komisyonu olarak burada yerinde kesilen ağaçları ve köylülerimizin, halkımızın taleplerini alarak inceleme yapıp, konuyu rapor haline getirmek üzere bugün buraya ziyarete geldik.yapılmak istenen bu kamulaştırma işleminin maden ocağı tesisinin çevreye ve toplumumuza bir yarar sağlamayacağını ve yol yakınken bu yanlıştan geri dönülmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz” dedi.
Yırca Mahalle (Köy) Muhtarı Mustafa Akın, “Acele kamulaştırma iptali ve yürütmenin durdurulması ile ilgili 1 Eylül’de Danıştay’a dava açıldı. Biz en azından mahkeme kararını verene kadar arazilerimizi teslim etmeme niyetindeyiz.Aleyhimize bir karar çıkarsa boynumuz kıldan ince.Şirketinde bu süreci beklemesini istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!