Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Yırca Sakinleri Zeytinliklerini Vermiyor

Yırca Sakinleri Zeytinliklerini Vermiyor
2.238 views
02 Eylül 2014 - 6:55

Soma’da Yırca Mahallesine yapılacak olan Kolin Termik Santralini istemediklerini belirten köylüler ve Greenpeace gönüllüleri ve Avukatı Deniz Bayram Soma Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yaptı.
Yırca Mahallesi yakınlarında yapımına başlanan ve geçtiğimiz aylarda temel atma töreni düzenlenen Kolin Termik Santralinin yapılmasını istemeyen yaklaşık 50 köylü zeytinliklerinin acele kamulaştırıldığını iddia ederek dava açtı. Mahalle sakinleri ellerinde bulunan ‘Zeytinlerimizi kesmeyin, Zeytin Katliamına son, Acil Kamulaştırma İstemiyoruz, Soma’da 2. katliam olmasın, Zeytinlikler bizim organize sanayimiz dokunmayın, Bizim santrallerimiz zeytinliklerimiz dokunmayın, Termik Santral istemiyoruz, Soma’da zeytinlikler Termik Santral için kamulaştırılmasın’ yazılı dövizler ile Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması düzenlediler. Hukuki sürecin başlatıldığını belirten Greenpeace Avukatı Deniz Bayram ‘Soma Greenpeace, zeytinlikleri termik santral için acele kamulaştırılan Soma Yırca Köyü sakinleri ile birlikte hukuk mücadelesi başlattı.
Bakanlar Kurulu tarafından 10 Mayıs 2014 tarihinde alınan karar ile, Soma’da binlerce metrekarelik alanda bulunan zeytinlikler, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için acele kamulaştırılmıştı. Greenpeace’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yapmış olduğu başvuru ile, acele kamulaştırılan bu alanların zeytinlik olduğu ortaya çıkmış, bu hukuksuzluk, basın ve kamuoyu ile paylaşılmıştı. Zeytinliklerin enerji yatırımlarına açılmasını öngören yasa tasarısına karşı tepkinin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken Greenpeace Avukatı Deniz Bayram; “Başta Anayasa olmak üzere, iç hukukumuz ve taraf olunan uluslararası sözleşmeler ile, zeytinliklerin korunması güvence altına alınmış ve yok edilmesi, daraltılması yasaklanmıştır. Zeytinliklerin korunmasından sorumlu idari makamlar da termik santral projesine olumsuz görüş verdi. Tüm bunlara rağmen, Bakanlar Kurulu kararı ile zeytin ağaçları sökülsün, termik santral kurulsun diye acele kamulaştırma kararı alındı. Termik santraller gibi kirli yatırımlara karşı korunması ve geliştirilmesi gereken tarım alanları, milli parklar, ormanlar, kültür ve turizm varlıkları ve son olarak zeytinliklerin enerji yatırımları pahasına yok edilmesine sessiz kalamayız. Soma Kolin Termik Santral Projesi derhal sonlandırılmalı; acele kamulaştırma kararı aynı acelecilikle iptal edilmeli, hem yüzlerce yıldır orada olan binlerce zeytin ağaçlarının hem de bölgedeki insanların yaşamı tehlikeye atılmamalıdır” dedi.
Zeytinliklerin acele kamulaştırılması hakkında Bakanlar Kurulu Kararı neden hukuka aykırıdır?
Hukuka aykırı olarak alınan acele kamulaştırma kararının yürütmesinin durdurularak, kararın aynı acelecilikle iptal edilmesi gerekmektedir.
Çünkü,
– Anayasa’nın 45. Maddesi uyarınca;
‘Devlet tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletme araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırır.”
• 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 17. Maddesi uyarınca;
3573 Sayılı Zeytincilik Islahı, Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20. Maddesi uyarınca;
“Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve genaratif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkarak tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işetmeleri yapımı ve işletilmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının iznine bağlıdır
Zeytincilik sahaları daraltılamaz. (…) Bu halde dahi kesin zaruret görünmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez.”
– 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanun’na göre, acele kamulaştırma ancak yurt savunması, olağanüstü haller söz konusu olduğunda gerçekleştirilebilir. Kömüre dayalı termik santraller ne yurt savunması ile ilgilidir ne de olağanüstü haller söz konusudur. Mevcut olan tek yaklaşım, 3. Kişi lehine tesis edilen bir işlemdir’
dedi. Yırca Mahallesinden Adnan İnal ‘Bizler Yırcalılar olarak termik santral istemiyoruz. Çünkü yaşamak istiyoruz. Yaşadığımız yerde de sağlıklı bir şekilde ölmek istiyoruz. 500 dönüm bir yerde 16 bin ile 18 bin arasında ağacımız kesilecek. Bu Soma’da 2. bir katliam demektir. Bunu istemiyoruz. Buralar bizim geçim kaynağımız bunlarla idare ediyoruz. Köylüler olarak çaresiz bir durumdayız. Hukuksuzca olduğunu biliyoruz acil kamulaştırmanın, bunun durdurulmasını istiyoruz. Ömrümüz santrallerin içinde geçti. Küçüklüğümüz A Santrali, gençliğimiz de B Termik, santralle doğduk, santralle yaşlandık, sanki santralle ölecek gibiyiz. Bunlar artık son bulsun istiyoruz. Ülkemizde enerji açığı olabilir, kaynaklarımız daha güzel değerlendirilerek, rüzgardan, güneşten çevreye zarar vermeyecek şekilde bu ekolojik dengeyi sarsmayacak şekilde ülkemizin enerji açığı sağlanabilir. Buna saygı duyarız ama bizim zeytinliklerimiz son kalemiz buralarda giderse köyde yaşamanın bir anlamı kalmıyor. Kaldı ki yaşamayacağız böyle giderse, hukuksal mücadelede arkadaşlarımla beraber buradayız. Durdurulmasını istiyoruz, 3. bir termik santral istemiyoruz’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!