Soma Karaelmas Gazetesi

Yıkılan okullarımız Ne zaman yapılacak

Yıkılan okullarımız Ne zaman yapılacak
47 views
19 Ağustos 2021 - 19:52

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetimi, 2018 yılında yıkılan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve 2020’de yıkılan 13 Eylül Gama Ortaokulu’nun ek binalarının yerine yenilerinin ne zaman yapılacağını sordu.

Deprem riski taşıdığı için 2018 yılında yıkılan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun ardından geçtiğimiz yıl aynı sebeple yıkılan 13 Eylül Gama Ortaokulu’nun da yerine yeni binalar henüz yapılmadı.
Eski binaların yıkılmasının ardından yerine yenilerinin yapılmaması nedeniyle sınıflarda öğrenci sayılarının artması ve ikili eğitim öğretime geri dönüş olduğunu belirten CHP Soma İlçe Yönetimi, kaynak bulunamamasına tepki gösterdi.
CHP Soma İlçe Yönetimi tarafından açıklamada şu sözlere yer verildi;
“13 Eylül Ortaokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulları ilçemizde uzun yıllardır eğitime hizmet vermiş iki güzide okulumuz. Özellikle 13 Eylül Ortaokulumuz, adını ilçemizin kurtuluş tarihinden alan en eski okullarımızdan biri. Her iki okulumuzun da eski binaları, deprem riskine karşı dayanıksız oldukları gerekçesi ile geçtiğimiz yıl yıkıldı. Yıkılan binaların yerine en kısa sürede yenilerinin yapılacağı söylendi. Yıkım işlemi üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen verilen söz yerine getirilmedi.

Gerek 13 Eylül Ortaokulumuz, gerekse de Mehmet Akif Ersoy İlkokulumuz ilçe merkezimizde yer alan ve binlerce öğrencimize hitap eden okullar. Yeni eğitim-öğretim sezonu öncesinde, okul binalarının yıkılması ve yerine yenilerinin yapılmaması nedeniyle öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz sıkışık sınıflarda, artık uygulamada yeri kalmamış sabahçı-öğlenci sistemi ile eğitim-öğretime devam etmek zorunda kalacaklar.

Yıkılan okul binalarının yerine yenilerinin inşası için yeterli maddi kaynak bulunmadığına dair bilgiler alıyoruz.
Suriyeli ve Afgan mültecilere milyonlarca dolar para harcayan, dış ülkelere milyonlarca dolarlık pandemi yardımı gönderen, yangın söndürme uçaklarını geliştirmek yerine makam uçaklarına servet döken Ak Parti iktidarının, ilçemize yapılacak iki okul binasına kaynak bulamamasını şaşkınlıkla ve ibretle takip ediyoruz.
Söz konusu okul binalarımız yıkılmadan önce yerlerine yapılacak binaların projesi hazırlanıp kaynağı ayrılmış olsaydı yıkımdan sonra inşaat faaliyeti başlar, okullarımız yeni eğitim sezonuna yetiştirilebilirdi. Ak Parti iktidarının, ilçemizde dahi yüzlerce örneğini yaşadığımız beceriksizliğini Allah’a havale ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!