https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

“Yeraltı Maden İşçileri Haftada İki Gün Tatil Yapacak”

“Yeraltı Maden İşçileri Haftada İki Gün Tatil Yapacak”
1.977 views
24 Ocak 2015 - 10:17

Ankara’dan dönen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Yönetim Kurulu maden işçilerini ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yaptı. Yönetim kurulu adına yapılan açıklama da, “Bilindiği gibi yeraltı maden işçilerinin çalışma saat ve günlerini de içeren torba yasa tasarısının görüşmelerini izlemek, taleplerimizi görüşmelerin yapıldığı alt komisyona iletmek ve ilgili tasarının taleplerimiz doğrultusunda komisyonda şekillenmesini sağlamak için Ankara’da TBMM’deki komisyon çalışmalarına katıldık. Ayrıca, Ankara’da bulunduğumuz süre içinde hükümet ve TBMM’de grubu bulunan partiler düzeyinde girişimlerde bulunduk. Yasa tasarısının görüşüldüğü komisyona Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, şubemiz yönetimi, genel merkez yönetici ve uzmanlarımızın da yer aldığı bir çalışma grubu ile katıldık. Bütün oturumlarda sendika olarak başta yer altı maden işlerinde haftalık ve günlük çalışma saatleri, haftalık izin günleri olmak üzere taleplerimizi etkili biçimde savunduk.

Sendika olarak bu çaba ve çalışmalarımız sonucunda Çalışma Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in de yeraltı maden işçilerinin haftada iki gün tatil yapması talebimize sıcak yaklaşması, destek vermesi, komisyon üyelerinin de bu yaklaşıma katılması sonucunda, alt komisyondan yeraltı maden işçilerinin haftalık çalışma süresi 37,5 saat olarak geçti. Komisyondan geçen düzenlemeye göre, yeraltı maden işçileri haftada 37,5 saat çalışırken iki gün de tatil yapacaklar.  Alt komisyondan oy birliği ile geçen tasarı üst komisyona havale edildi. Üst komisyondan da tasarının bu haliyle geçmesini bekliyoruz. Yeraltı işletmelerinde çalışan üyelerimize yeni çalışma düzeninin hayırlı olmasını diliyoruz.”

Açıklamada,  şube yönetiminin Ankara’da bulunduğu süre içerisinde Soma Kömürleri A.Ş’den işten çıkartılan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi konusunda da  bölge milletvekilleri, ilgili Bakanlıklar ve TKİ düzeyinde görüşmeler yapıldığı belirtildi. Bu görüşmeler sonunda yetkililerden kıdem tazminatlarının mümkün olan en kısa sürede ödenmesi için çalışmalar yapılacağı sözünün alındığı belirtilerek “Umuyoruz ki, sözler tutulur ve üyelerimizin kıdem tazminatları en kısa sürede ödenir” denildi.

Açıklamada görüşmeler sırasında işten çıkartılan işçilerin yeniden bir işte istihdamı konusunun da gündeme geldiği, bu konuda hükümetin kendi içinde çözüm üretmek konusunda çalıştığının kendilerine iletildiği belirtilerek “Üyelerimiz şunu bilsinler ki, biz şube yönetimi olarak sonuna kadar bu sorunların  ısrarlı takipçisi olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” denildi.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!