Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

“Yeni Ölümlere Dur Deme Zamanı Gelmedi Mi?”

“Yeni Ölümlere Dur Deme Zamanı Gelmedi Mi?”
2.068 views
20 Kasım 2014 - 8:20

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) e bağlı Enerji, Sanayi, Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, ESM Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, ESM Soma ELİ,SEAŞ,TEİAŞ İşyeri Temsilcilikleriyle beraber madenlerin ve santrallerin özelleştirilmesine karşı basın açıklaması yaptı.

Cengiz Topel Meydanında ESM Genel Başkanı Mustafa ŞENOĞLU yaptığı basın açıklamasında, “20 Aralık 2012 tarihinde satılarak devredilen Kütahya/Seyitömer Termik Santralinin ardından 10 Nisan 2014 tarihinde Muğla Yeniköy-Kemerköy, 30 Nisan 2014 tarihinde ise Muğla Yatağan Termik Santralleri kömür havzalarıyla birlikte ihale edilerek satılmıştı.

Santrallerin ve santrallere kömür sağlayan maden sahalarının özelleştirilmesinde sona doğru gidilmektedir.

20 Ağustos 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan ilanla özelleştirme kapsamına alınan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 23 Eylül 2014 tarihinde ön yeterlilik ve son teklif verme tarihi 24 Kasım 2014  olarak belirlenen Bursa-Orhaneli ve Kütahya-Tunçbilek Termik Santralleri, alıcı şirketler hazırlanamadığı için 8 Aralık 2014 tarihinde satışa çıkarılacaktır. Aynı şekilde ön yeterlilik ve son teklif verme tarihi 1 Aralık 2014 olarak belirlenen Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ne (SEAŞ) ait Manisa-Soma B Termik Santrali ihalesi de aynı gerekçeyle olsa gerek 19 Aralık 2014 tarihine ertelenmiştir.

Soma’da özel madencilik şirketinin göz göre göre ölüme gönderdiği 301 madencinin ölüm nedenlerinin soruşturulması bile tamamlanmamışken Soma B Termik Santrali peşkeş çekilecektir. Soruşturulması gereken kişiler elbirliğiyle bu santrali satışa çıkarmışlardır. Ceza yerine ödül verilmektedir. Artık yeni ölümlere dur deme zamanı gelmedi mi?

2015 yılında Çanakkale/Çan Termik Santrali ve kömür işletmesi de devredildiğinde geriye özelleştirilecek enerji kaynakları da kalmayacaktır.

Özelleştirme daha çok işsizlik, taşeronlaşma, yoksulluk, sendikasızlaştırma demektir. Santral ve kömür havzalarının özelleştirilmesi ile hem dışa bağımlılık artacak hem de kamuda daha güvenceli işe girme olanağı da ortadan kalkmış olacaktır.

İşçinin, emekçinin, yoksul köylünün alın teri ile ayakta duran bu kurumlar, acımasızca talan edilerek yerli ve yabancı sermayedarların eline bırakılmaktadır. Devletin bıraktığı bu alanlarda yüzlerce çalışanı ,maden işçisiyle, mühendisiyle birlikte bile bile ölüme gönderilmektedir.

Daha çok kâr hırsıyla iş güvenliği ile ilgili önlemler azaltılmış, ocaklarda bilim ve teknolojinin gerekleri uygulanmamıştır. Çalışma saatleri kafalarına göre uygulanmış ve sonuçta üretimi daha çok artırmak pahasına yüzlerce insan iş cinayetlerine kurban edilmiştir. Yetmemiş, santral kurma uğruna, Soma’nın geçim kaynağı olan zeytinlikler kesilerek yoksul köylünün ekmeği ile oynanmıştır.

Maden patronları şunu bilsinler ki; buraları satın alarak emekçilerin mücadelesini durduramazsınız.

İşçileri bu ocaklara gömebilirsiniz ancak; yarın sizin kurmuş olduğunuz bu yeni köleci yapınız buralara gömülecektir. Sizin ölümler üzerine kurduğunuz servetinizin hesabı elbet bir gün sorulacaktır. Toplumsal yarar ilkesine dayanmayan ve işçi güvenliği sağlanmayan tüm madenler derhal kapatılmalıdır.

Biz tüm özelleştirilmiş işyerlerinin kamu işletmeleri haline dönmesini beklerken üzülerek söylüyoruz ki kamu elindeki kurumlar da satılıyor.

Bu daha başlangıç mücadeleye devam anlayışıyla, Soma’nın daha kötü günler yaşamaması için hükümetin özelleştirme kararından vazgeçmesini talep ediyor, hepinizi satılacak tüm kamu işyerlerinize sahip çıkmaya davet ediyorum.Söz, yetki, karar çalışanların olmalıdır” dedi. “Direne, direne kazanacağız”, “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı basın açıklaması olaysız şekilde sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!