https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Yatağan Direnişine Soma’dan Destek

Yatağan Direnişine Soma’dan Destek
2.097 views
30 Kasım 2013 - 8:27

Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi ve Tes-İş Sendikası Soma Şubesi, Muğla’nın Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleriyle kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı çıkan enerji ve maden işçilerine destek verdi.
Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, Tes-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan yönetim kurulu üyeleri, sendika üyeleri ve işçileri ile birlikte Maden İş Sendikası Binası önünde bir araya gelerek, basın açıklaması yaptılar.
Tes-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan yaptığı açıklamasında şunları söyledi. Demiraslan, “Emekçi kardeşlerim. Bugün burada Yatağan, Kemerköy, Yeniköy ve Çatalağzı termik santralleri ve maden sahaları ile beraber özelleştirilmesine karşı yatağan enerji işçileri ve maden işçilerinin 76.gününü tamamlayan özelleştirmeye karşı eylemlerini destek için toplandık.Yeniköy, kemerköy ve yatağan termik santralleri ile bunlara bağlı maden sahalarının özelleştirilmesine karşı Tes-İş ve maden-iş sendikalarının yatağan şubeleri öncülüğünde başlatılan mücadele 2 ayı aşkın süredir devam etmektedir. Seslerini duyurmak için direniş çadırı kuran, dağa çıkan ve en sonunda Ankara da T.B.M.M. yürüyen işçilerin 76 günlük mücadelesine kulak tıkayan hükümet geçtiğimiz hafta sonu ihale ilanını resmi gazetede yayınlamıştır.
İlanın yayınlanmasının ardından Tes-İş ve Maden-İş yöneticileri taleplerini iletmek üzere Ak parti Muğla il başkanlığından randevu talep edilmiş ne var ki bu talep reddedilmiştir. Talepleri geri çevrilen işçiler Ak Parti Muğla il başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak istediklerinde sizlerinde görsel basında izlediğiniz gibi güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi ile (biber gazı, boyalı su ve cop) kullanılarak işçilere müdahale edilmesi sonucu birçok arkadaşımız yaralanmış ve hastanelerde tedavi altına alınmıştır.
Tes-iş ve Maden İş soma şubeleri olarak böyle bir müdahaleyi esefle kınamaktayız. İşçilerimizin demokratik haklarını kullanırken karşılaştıkları bu insanlık dışı muamele bizleri derinden yaralamıştır. Kıymetli Soma halkı ve esnafı sizlerinde bilmesini İsteriz ki özelleştirme yapılan her yerde o bölgeye yoksulluk, işsizlik, sendikasızlaştırma ve bölge Ekonomisinin çökmesine neden olmaktadır. Kısacası Özelleştirme toplumsal kölelik düzenini kurmanın tam kendisidir.
Devlete sürekli kar getiren santral ve kömür ocaklarının özelleştirme kararı ülke menfaatine aykırıdır. İşte bu nedenle özelleştirmeye karşı sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bu mücadeleyi başlatan yatağan işçilerinin yanında biz Soma Tes-İş ve maden-iş şubeleri olarak siz değerli işçi kardeşlerimiz ile beraber olacağız.
Tes-İş ve Maden İş Soma şubeleri hükümetten termik santral ve kömür ocaklarının  Özelleştirilmesinden vaz geçilmesini istemektedir.
Aksi halde mücadelemizin daha kuvvetli olarak devam edileceğini buradan haykırıyoruz” dedi.
Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay yaptığı konuşmasında, “Bilindiği gibi hükümetin termik santraller ve sendikamız,Türkiye Maden İşçileri Sendikasının örgütlü olduğu, Bu santralleri besleyen, kömür sahalarının özelleştirilmesi programı kapsamında;
İlk olarak seyitömer termik santrali ve bu santrali besleyen kömür sahaları özelleştirilmiştir.
Ardından; Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santralleri ile Bu santrali besleyen kömür sahaları özelleştirilme sürecine sokulmuşlardır.
Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santrallerinde çalışan enerji işçileri ile, bu santralleri besleyen kömür sahalarında çalışan,sendikamız üyesi maden işçileri örnek bir sınıf dayanışması ile özelleştirmeye karşı aylardır omuz omuza kararlı bir mücadele sürdürmektedir.
-1-Sendikamız üyesi Maden İşçileri ve Tes- İş sendikası üyesi enerji işçileri, özelleştirmelerin bölgelerine yoksulluk, işsizlik ve göçten başka bir şey getirmeyeceğinin, bu işletmelere sahip çıkmanın millete, vatana da sahip çıkmanın bilincinde olarak hareket etmektedirler.
İşçiler; aynı paralelde düşünün bölge halkı, bölgedeki demokratik oluşumlar ve kitle örgütleri ile tam bir dayanışma içinde hareket etmektedir.
Bu özelleştirme kararının geri alınması, Ocak 2014’te yapılması kararlaştırılan ihalelerin iptal edilmesi, hem direnmekte, hem de bütün demokratik iletişim kanallarını kullanarak ülkemizi yönetenlere seslerini duyurmaya çalışmaktadır.
Arkadaşlar;
Bütün tepkilerini, anayasa ve ilgili yasaların ön gördüğü temel hak ve özgürlükler çerçevesinde ortaya koyan, Maden ve enerji işçilerinin; iktidar partisinin il başkanlığının  talebini iletmek üzere gerçekleştirilen yürüyüşü; güvenlik kuvvetlerini, bölücü terör örgütü yandaşlarının, yaşa dışı eylemlerinde bile, reva görmediği sert bir müdahale ile engellenmiştir.
-2-Bizler, Soma Enerji ve Maden İşçileri olarak;  Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santral ve kömür sahalarının özelleştirilmesine karşı, sendikalarının öncülüğünde direnen maden ve enerji işçilerin haklı mücadelesini sonuna kadar desteklediğimizi, onlarla omuz omuza olduğumuzu ilan ediyoruz.
Önceki gün demokratik haklarını kullanan;  Barışçı yürüyüşlerinde maden ve enerji işçilerine uygulanan, terör örgütü üyelerinin yakıp yıkmalı ,yasa dışı eylemlerinde bile yapılmayan sert müdahaleyi kınıyoruz.
Dostlar; Bizler, ülkemize ,milletimize büyük zarar veren işsizlik ve yoksulluk üreten ;  Milletin mallarının yok pahasına yerli ve yabancı firmalara satışı anlamına gelen bütün özelleştirilmelerin; enerji ve maden özeleştirilmelerinin durdurulmasının.
Bu çerçevede Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santralleri ile kömür sahalarının özelleştirme ihalelerinin iptal edilmesini, yüksek ve kararlı bir sesle takip ediyoruz.
Bir kez daha, işi, emeği, vatanı ve milletti için özleştirmelere karşı direnen maden ve enerji işçileri ile birlikte olduğumuzu ilan ediyoruz.
Arkadaşlar;  Soma’mızda termik santral ve E.L.İ. bu yöre için çok önemli.Burada bu gün;  on binler çalışıyorsa bu istihdam termik santral ve E.L.İ. sayesindedir. Bizde somada çalışıyoruz.
-3-Yıllarca zehri bizler soluduk. Ülkemize kömürü bizler ürettik.  Kimse; burayı santralle beraber, açık ocak kömürlerini kolayca satarız diyemez.Bizim bu havzada kurulu bir üretim sistemimiz var.
Santralimiz ve açık ocaklar, kamu E.L.İ. ile üretmeye devam edecek.Özel sektörümüzde çalışan 12 bin maden emekçisi arkadaşlarımızda; E.L.İ. garantörlüğünde SEAŞ ve piyasaya kömür üretmeye devam edecektir. Buranın hassasiyetini anlamadan; bizleri karanlığa itecek olanlara cevabımız çok sert olacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Sizlerden aldığınız güçle söylüyorum. Buna izin vermeyeceğiz. 76 gündür direnen Muğla Enerji ve Maden İşçilerinin direnişini destekliyoruz.Yaşasın maden ve enerji işçilerinin özelleştirmeye karşı mücadelesi! Yaşasın sınıf dayanışması!Her yer yatağan, her yer direniş!” dedi.

DSC_0171.jpg

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!