https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Yasanız zeytinlerimize sökmez’

‘Yasanız zeytinlerimize sökmez’
981 views
12 Haziran 2017 - 8:10

Yırca mahallesindeki vatandaşlar, Zeytin Yasası’nda yapılmak istenen değişikleri protesto etti.

 

Zeytin Yasası’nda yapılmak istenen değişikleri protesto eden Yırca Mahalle Sakinlerine, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem ve Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve üyeleri, Sosyal Haklar Derneği üyeleri ve Madenci Evleri Soma Temsilciliği Üyeleri destek verdi.

 

Mahalle Meydanında toplanan yaklaşık 60 kişilik grup,  “Bu Yasa Meclisten Geçmeyecek”,

“Zeytinime Dokunma”, “Yasanız Zeytinlerimize Sökmez” yazılı pankart ve sloganları ile Zeytin Yasasına tepki gösterdi.

İki gün önde Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesine sembolik olarak zeytin ağacı dikildiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “ Ankara’nın soğuğuna bu zeytinin dayanması zor. Ama biliyoruz ki zeytin en dirençli ağaçlardan birisi. Susuzluğa, kuraklığa hatta sarp kayalıkların içinde bile yüzyıllarca yaşaya direnebilmiş bir ağaç. İnanıyoruz ki bu kadar zorluklardan sonra yüzyıllardan günümüze gelmiş. Bugün Akp iktidarına da direnecek. Ankara’nın soğuğuna da direnecek. Tamamen bu yasa tasarısı o madde geri çekilene kadar zeytin mücadelesi devam edecek” dedi.

 

Yırca Mahallesi sakinlerinden Ayşe Ürüncü, “ Kolin şirketler grubu tarafından 6 bin 666 zeytin ağacımız katledilmişti. O günü tekrardan yaşamak istemiyoruz. Her geçen gün yeni yeni zeytin yasası çıkarıyorlar. Mahalleli olarak mağduriyetimiz sürüyor. Gelip bizlere sormadılar zeytin mi üretmek istiyorsunuz ne yapmak istiyorsunuz diye. Seralar yaptırıp sebze, meyve üretebilirsiniz diyen olmadı bugüne kadar. Köylü ne hali varsa görsün düşüncesinden çıkılmalı” dedi.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem ise yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.

“kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz ve işletilemez. Ancak alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu yetkisini gerektiğinde valiliklere devredebilir.” denmektedir. Kanunsuz yönetmeliğin yürürlükte olduğu dönemde “kamu yararı” adı altında maden şirketlerine nasıl izin verildiğini ve binlerce zeytin ağacının nasıl katledildiğini hep birlikte gördük.

Zeytinliklere zarar verme olasılığı değil, doğrudan zarar vereceği bilinerek yapılması istenen bu değişiklik, işte tam da bu nedenle ayrımcılıktır. Maksatlıdır. Çiftçilere ait tesisin kaldırılarak, sanayicinin tesis kurmasına olanak sağlamaktır. Bu adaletsizliktir, bunun yanı sıra bir kesime karşı başka bir kesimden yana taraf olmaktır. Kabul edilebilir değildir. Kaldı ki, zeytincilik bir kültürdür. Zeytin ağaçları, tek başına zeytin yetiştirenlerin değildir bütün halkındır. Bu yasa değişikliği vatandaşların üzerinde yaşadıkları, vatan olarak sahiplendikleri bir ortak güzelliğin ve huzur bakımından herkesin yararlandığı bir olanağın, iki elin parmakları sayısındaki bir kesimin kazanç-kâr elde etmesine feda edilmesidir. Kabul edilemezliği bu nedenledir.

Birlikte olduğumuzda güçlü olduğumuzu gördük. Enerjimiz toplamalıyız. Ve ısrarla üreticileri, tüketicileri, doğayı, ağaçları, insanları, hayvanları kısacası tüm canlı yaşamı ilgilendiren konuların karar süreçlerini etkilemenin takipçisi olmalıyız. “AKP ve Şirketler Zeytinimize,Toprağımıza,Suyumuza,Tohumumuza,Otlak ve meralarımıza DOKUNMA ! “ diyerek rehavete kapılmadan meraların korunmasında da mücadelemizi yükseltmeliyiz”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!