Soma Karaelmas Gazetesi

Vergi Yapılandırmasında Son Gün 1 Aralık

Vergi Yapılandırmasında Son Gün 1 Aralık
1.527 views
26 Kasım 2014 - 8:40

Vergi borçlarında yapılandırma fırsatından yararlanmak için son haftaya girildi. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisi ile trafik para cezası borçlarında başvuru süresi 1 Aralık’ta doluyor.

Borçlarını, faiz yükünden kurtularak peşin ya da taksitle ödemek isteyenlerin başvuru süresini kaçırmaması gerektiğini söyleyen Soma Vergi Dairesi Müdürü Süleyman Atmaca, “ Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi ile trafik cezası borçlarına yapılandırma için başvuru süresi 1 Aralık’ta doluyor. 1 Aralık günü mesai bitimine kadar başvurmayanlar, fırsatı kaçıracak” dedi.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümleri de içeren 6552 sayılı yasa, 11/09/2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Soma Vergi Dairesi Müdürü Süleyman Atmaca şunları söyledi.

Atmaca, “ 6552 sayılı kanunun 73. maddesinde Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerince tahsil edilen bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır.

Bu kanunla, 11/09/2014 tarihi itibariyle kesinleşmiş olmak şartıyla, 30/04/2014 tarihine kadar beyan edilmesi gereken tüm vergiler, 30/04/2014 tarihinden önceki dönemlere ait tüm vergiler, 30/04/2014 tarihinden önceki dönemlere ait Motorlu Taşıtlar Vergisi, kapsama giren vergi aslına bağlı vergi cezaları ile usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları, kapsamdaki borçlara bağlı gecikme faizi ve zammı gibi fer’i borçlar kanun kapsamında yapılandırılabilecektir.

Ayrıca Vergi Dairelerince takip ve tahsil edilen, 30/04/2014 tarihinden önce düzenlenen idari yaptırım kararlarında yer alan ve kanunun yayımlandığı 11/09/2014 tarihi itibariyle kesinleşen –Askerlik Para Cezaları, -Seçim Para Cezaları, -Nüfus Para Cezaları, -Trafik Para Cezaları, -Karayolları kaçak geçiş ücreti cezaları, -Karayolları Taşıma Kanununa göre verilen para cezaları, -RTÜK tarafından verilen para cezaları kanun kapsamında yapılandırılabilecektir.

Ayrıca tahsili için Vergi Dairelerine intikal etmiş –Ecrimisil, -Öğrenim kredisi ve katkı kredisi, -Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, -Haksız yere yararlanılan destek ödemeleri, -2548 sayılı Kanun kapsamında yiyecek bedelleri gibi borçlar kanun kapsamında yapılandırılabilecektir.

 Borçların Yapılandırılması

Kesinleşmiş alacakların anaparalarından herhangi bir indirim yapılmayacaktır.

Vergi, vergi aslına bağlı cezalar ve diğer amme alacaklarının tamamı ile gecikme faizi ve zammı gibi fer’i amme alacakları yerine yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) uygulanarak hesaplanan yeni borç tutarının ödenmesi halinde fer’i amme alacaklarının tamamı silinecektir.

Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin ödenmesi halinde bu cezaların kalan %50’sinin tahsilinden vazgeçilir.

Kapsam dahilinde idari para cezalarının tamamı ile bu cezalara uygulanmış olan faiz yerine (Yİ-ÜFE) esas alınarak hesaplanan tutarın ödenmesi halinde bu cezalara uygulanan faizlerin tamamının tahsilinden vazgeçilir.

 Yapılandırılan Borçlar Nasıl Ödenecek

Yapılandırılan borçlar 31/12/2014 tarihine kadar ödenmek üzere peşin, 6, 9, 12 ve 18 taksit olarak ödenebilecektir. Peşin ödemelerde katsayı uygulanmayacak, ancak taksitli ödemelerde katsayı uygulanacaktır. Taksitli ödemelerin ilk taksit vadesi 31/12/2014 olmak üzere diğer taksitler, her iki ayda bir olmak üzere çift sayılı ayların son günlerinde ödenecektir.

Bu yasa kapsamında mükellefler yapacakları yapılandırma ile büyük bir faiz yükünden kurtulmuş ve borçlarını taksitler halinde ödeme fırsatı doğmuştur. Yasadan faydalanma süresi 01/12/2014 tarihinde biteceğinden mükelleflerimizin ellerini çabuk tutmaları yararlarına olacaktır. Mükelleflerimiz yapılandırma için vergi dairelerine gelebilecekleri gibi, www.gib.gov.tr adresinden internet kanalıyla da borçlarını yapılandırabileceklerdir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!