Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘İş Veren İşçi Bulmakta Zorluk Çekiyor’

‘İş Veren İşçi Bulmakta Zorluk Çekiyor’
1.674 views
15 Temmuz 2014 - 7:29

Maden İşleri Genel Müdürlüğü müfettişleri, Soma Kömürleri AŞ’ye ait kapalı olan  madenler de inceleme yaptı. Soma Kaymakamı Atçı: “Denetlemede 140 metre olması gereken baca çıkışının şu anda 46 metre olduğunun tespit edildiği, istenilen seviyeye ulaştırılması için firmaya yeniden süre verildiği bildirildi” “İşveren, eksiklerin tamamlanması için bazı işçilere işe davet yazısı gönderdiğini belirtti.
Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) müfettişleri, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından üretim faaliyetleri durdurulan Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait Işıklar ocağında denetleme yaptı.
Soma Kaymakamı Bahattin Atçı,  açıklamada, MİGEM müfettişlerinin maden ocağında eksikliklere yönelik denetlemede bulunduğunu, Işıklar maden ocağındaki denetlemede 140 metre olması gereken baca çıkışının şu anda 46 metre olduğunun tespit edildiğini, istenilen seviyeye ulaştırılması için firmaya yeniden süre verildiğini kaydetti. Baca çıkışının 140 metreye çıkarılmasının en erken 1 ay gibi bir sürede tamamlanabileceğini kaydeden Kaymakam Atçı, işverenin işçi bulmakta güçlük çektiğini dile getirdi.
Eksiklerin tamamlanması için işe davet yazısı gönderilecek kişilerin işe gitmesi gerektiğini vurgulayan Kaymakam Atçı, şöyle konuştu:
“Firma yetkilileri, ocağın faaliyete geçebilmesi için ‘eksiklerin giderilmesiyle’ ilgili bazı işçilerin işbaşı yapması gerektiğini bildirdi. İşveren tarafından işbaşı yapması gereken işçilerin listesi hazırlanıp, pazartesi gününden itibaren iş başı yapmaları yönünde çağrıda bulunacak.
İşe gitmeyen işçiler hakkında İş Kanunun gereğince gerekli işlemin yapılacağını bildirdiler. İşçiler açısından olumsuz bir durum yaşanmaması için davet yazısı gönderilenlerin işbaşı yapması gerekiyor. Aksi takdirde işe gelmeyenler hakkında işveren İş Kanunu gereğince yasal işlem yaparak işlerine son verilebilir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!