https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

Vekil Özkan’dan “Askerlik Kanunu” açıklaması

Vekil Özkan’dan “Askerlik Kanunu” açıklaması
311 views
27 Haziran 2019 - 7:45

Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Üyesi, AK Parti Manisa Milletvekili Av. Mehmet Ali Özkan dün akşam kanunlaşarak yürürlüğe giren “Asker Alma Kanunu” hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Manisa Milletvekili Av. Mehmet Ali Özkan, askerlik yasa tasarısının yaklaşık 8 aylık bir zaman dilimi içerisinde hazırlandığı ve meclise bu şekilde sunulduğunu ifade etti. Milletvekili Özkan, yeni askerlik yasasının tamamen hayata geçirildiği zaman Türkiye’nin kazançlı çıkacağını belirtti. Özkan yayımladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ”Milletimizin Peygamber ocağı olarak nitelendirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri milletçe göz bebeğimiz ve hepimizin ortak değeridir. Uzun süredir vatandaşlarımızın, beklentisi ve talebi olan Asker Alma Kanunu hakkındaki düzenleme geçtiğimiz aylarda meclis başkanlığına sunulmuş ve üyesi olduğum Milli Savunma Komisyonunda kabul edilerek TBMM Genel Kurulunda görüşmelere başlanmıştır. Yaklaşık iki haftadan bu yana da TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam etmiş, dün itibariyle kanunun tamamı üzerindeki görüşmeler tamamlanmıştır. Kanunlaşarak Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkan teklif Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hızla onaylaması ile de yürürlüğe girmiştir. TBMM gündemine gelmeden önce yaklaşık 8 aylık bir hazırlık süreci yaşanmış, Genelkurmay Başkanlığı, tüm kuvvet komutanlıkları ve ilgili kurumlarla yapılan müşterek çalışma neticesinde kanun teklifi hazırlanmıştır. Milli Savunma Bakanlığımız başta olmak üzere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ile de teklif üzerinde koordineli olarak çalışılmıştır.’’
”HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMIŞTIR”
Herhangi bir zafiyet oluşmaması için her türlü tedbirin alındığını ifade eden Özkan açıklamasına şu şekilde devam etti: ”Asker Alma Kanunu Teklifinin Genel Kurul’da yasalaşması ile 1111 sayılı Asker alma kanunu ve 1076 sayılı Yedek subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunları yürürlükten kalkmıştır. Şu anda kışlada olan askerlerimizden kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren şartları uygun olanlar terhis olma imkânına kavuşmuştur. Bu düzenleme askerlik sisteminde reform olarak tarihe geçmiş ve askere alınacak tabiplerden, öğretmenlerin durumuna, yedek subaylıktan yedek astsubaylığa, bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesine kadar birçok alanda kapsamlı düzenlemeler gerçekleşmiştir. Düzenlemenin hayata geçmesi ve bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesi ile askere gitmeyi erteleme sebepleri de büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Yaklaşık 2 milyon 300 bin yükümlü asker havuzunun bir daha oluşmayacağı, yükümlü askerlerin zamanında askere gideceği güzel bir sistem hayata geçecek ve yükümlüleri askere gitmeyi teşvik edilecektir. Düzenlemede yoklama kaçağı ve bakayalara verilen cezaların artırıldığı, er ve erbaşlara verilen izin süreleri, hava değişimi ve istirahat izinlerinin düzenlendiği, askerlik hizmetini er veya er baş olarak yapanlara ilave haklar verildiği görülmektedir. Temel ana hatları ile sayarsak; Askerlik süresi 6 aya düştüğü gibi yılda 12 ay celp dönemi planlandı. Yüksekokul mezunlarına Yedek Astsubaylık imkânı sağlandı. Bedelli askerlik kalıcı hale gelmesi sağlandı. 1 aylık temel eğitim herkes için zorunlu hale getirildi. Şuan kışlalarda 6 ayını dolduran askerlerimiz için terhis olma imkanı verildi. Özellikle öğretmen ve hekimler için 1 aylık temel eğitim sonrası bağlı oldukları bakanlıkların ihtiyaçları dikkate alınarak görevleri başında vatani görevlerini tamamlama imkânı verilmiş oldu. Yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak bazı çevreler bir takım çekincelerini ifade etmişlerdir. Özellikle askerlik süresinin kısalmasının ordumuzu zafiyette uğratabileceği görüşmelerde ifade edilmiştir. Kanun teklifinin hazırlanması aşamasında yeni sistemle ilgili olası tüm riskler değerlendirilmiş, Genelkurmay Başkanlığımız ve kuvvet komutanlıklarınca yeni sistemin hayata geçmesinden sonra herhangi bir aksaklığın yaşanmaması ve bir zafiyet oluşmaması için de her türlü tedbir alınmıştır.”
”BU DÜZENLEMEYİ HAYATA GEÇİRMEK BİZLERE NASİP OLDU”
Düzenlemenin hayata geçirilmesinin kendilerine nasip olduğunun altını çizen Özkan sözlerini şöyle tamamladı: ”Yeni askerlik sistemi le sürekli olarak toplumun gündeminde olan bedelli askerlik konusu da kalıcı bir çözüme kavuşturulmakta, sık sık gündeme gelen bedelli askerlik olacak mı? olmayacak mı? Tartışması ve belirsizliği de bu düzenleme ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Yeni Askerlik yasası tamamen hayata geçtiğinde ülkemiz kazanacaktır. Uzun yıllar ordumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak olan bu düzenlemeyi hayata geçirmek çok şükür bizlere nasip oldu. Bu düzenlemenin tüm vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar vatanı için, milleti için, dini için can veren tüm asker, polis ve sivil şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızı saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!