https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Vedat Ünal’dan Açıklama

Vedat Ünal’dan Açıklama
3.280 views
06 Ağustos 2014 - 7:42

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal Soma’da çıkan haberler üzerine açıklama bulundu. Ünal yaptığı açıklamasında, “Sendikamız ve Ege Bölgesi şubeleri ve 301 maden emekçimizin şehit olduğu maden faciasına ilişkin yorum ağırlıklı bir haber çıkmıştır.
Bu haberde, Ege Bölgesi Şubemizin faciadan sonra paramparça olarak 3 parçaya bölündüğü yazılmaktadır. Öncelikle, şubemiz paramparça olmamıştır. Sendikamız Genel Merkez Yönetimi, 12 bini aşkın üyesi bulunan Ege Bölgesi şubesinin bu kadar çok sayıda üyeye hizmet götürmede, üyeyle yakın iletişim kurmada, işyerlerinin başta iş güvenliği olmak üzere sorunlarını yakından ve yerinden izlemede yeterli olmadığı ve olamayacağı tespitiyle, iki yeni şube daha açarak ( Ege Bölgesi 1, 2, 3 No’lu şubeleri) Ege Bölgesi şubesine bağlı olan sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerini, bu şubelere dağıtmıştır. Yönetim Kurulumuz, işçilerin demokratik iradelerinin tam olarak yansıyacağı bir seçim ile bu şubelerin yönetim, denetim süreçlerinin oluşturulması için şubeleri seçimlere müşetebbis heyetlerin götürmesi kararını almıştır. İlgili yasada , müteşebbis heyetleri sendika yönetiminin belirleyerek atama yetkisine sahip olmasına rağmen Yönetim Kurulumuz bu heyetleri, işyerlerinde yapılan seçimler sonucuna göre oluşturmuştur. Amacımız, hedefimiz şubelerin demokratik seçimle belirlenen işçilerin temsilcisi müteşebbis heyetler eliyle sendika yönetimi de dahil hiçbir müdahale olmaksızın delege seçimlerini gerçekleştirmeleridir. Zaten bütün sorumluluk, işçinin özgür iradesiyle, tam bir demokratik ortamda seçtiği müteşebbis heyetlerdedir.
Yine, haberde sendikamızın Soma faciasının ardından herhangi bir maddi yardımda bulunmadığı iddialarına yer verilmektedir. Bu iddia, konuyla ilgili gerçekler bilinmeden yöneltilen çok temelsiz ve haksız bir iddiadır.
Sendikamız, bütün imkanlarını sonuna kadar zorlayarak oluşturduğu fonu Soma Kaymakamlığı hesabına aktarmıştır. Zaten mevzuat, sendikamıza doğrudan kendisinin yardım yapma ve bağış toplama yetkisi vermemektedir. Yine, sendikamız üst kuruluşu olan Türk-İş de Soma için oluşturulan fona para aktarmıştır. Soma’da şehit düşen madenciler sendikamızın üyesi ve bizim canlarımızdır. Sendikamız, mevzuatın öngördüğü biçimde imkanları dahilindeki gelen tüm yardımı Soma’daki madenci şehitleri yakınları ve üyeleri için aktarmıştır. Bizim, sendika olarak ilgili fonlara aktardığımız yardımları kamuoyuna açıklamak gibi bir yaklaşımımız asla olamaz ve olmadı da. Çünkü, üyemiz madenci şehitlerine yardım bizim sendika olarak asli görevimiz, sorumluluğumuzdur. Bu konudaki bilgi, yetkili yerlerden alınabilir.
Haberde, bir başka asılsız iddia ise sendikamızın facia sürecinde ve sonrasında ilgisiz bir yaklaşım ortaya koyduğudur. Halbuki, Sendika Yönetimimiz facianın meydana geldiği akşamdan itibaren hızla facianın olduğu maden ocağına gelmiş ve son cenaze çıkıncaya kadar ocakta bulunmuştur. Soma’dan bir an bile ayrılmayan Yönetimimiz, bir yandan bir madenciyi canlı çıkarma gayreti içinde olmuş , bir yandan da cenazelerin memleketlerine götürülmesini ve defin işlemlerini sendikamız imkanları ile gerçekleştirilmesini sağlamışlardır.
Ayrıca, Yönetim Kurulu Üyelerimiz facianın ardından bölgede şehit madenci ailelerimizin evlerine tek tek başsağlığı ziyaretleri gerçekleştirmişlerdir. Bu süreçte, elbette ki, trafik yoğunluğundan ziyaret edilemeyen aile olmayacağı iddiasında değiliz ama biz sendika yönetimi olarak bütün şehit ailelerine ulaşmaya çalıştık” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!