Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Vali Savaş, Soma’da Sağduyuya Çağırdı

Vali Savaş, Soma’da Sağduyuya Çağırdı
1.211 views
19 Mayıs 2014 - 7:28

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Soma ilçesinde ikinci bir emre kadar, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklama kararı aldıklarını açıkladı.
Vali Savaş, Soma Kaymakamlığında il ve ilçe yöneticileriyle düzenlediği toplantı ardından, Kaymakamlık binası önünde gazetecilere açıklamada bulundu.
Milleti yasa boğan olayla yüreğimizin yaralandığını kaydeden Vali Savaş, maden kazasında hayatını kaybeden maden şehitlerine rahmet, yaralılara geçmiş olsun, ailelerine de başsağlığı dilediğini ifade etti.
Genel bir durum değerlendirilmesi yaptıklarını, ilçede huzur ve güven ortamının korunması konusunda tüm kurumların ortak görüşü doğrultusunda gerek siyasi, gerek ekonomik alanda faaliyet gösteren örgüt ve meslek kuruluşlarının ve siyasi parti temsilcilerinin ortak yükümlülük hissettiğini vurgulayan Vali Savaş, bu ortamın suistimal edilmesinin Soma’nın tüm kesimleri tarafından asla kabul edilmeyeceği görüş birliğine varıldığını bildirdi.
Huzur ve güvenin tüm Soma’nın ortak sorunu olduğunu, bunun bir an önce normale dönmesinin ortak bir istek olduğunu vurgulayan Vali Savaş, kazada madende bulunan ve öncelikle sağ çıkarılmayı bekleyen , sonrasında da sağ olma ümidiyle çıkarılması üzerine yoğunlaşıldığı dönemde, bu faaliyetleri aksatacak, toplumda gerilimi yükseltecek nitelikte faaliyetlere müsamaha göstermeme gerektiğini ifade ettiklerini, ilk günlerde bunu ikna yoluyla bunu yapmaya çalıştıklarını vurguladı.
Vali Savaş, şöyle konuştu:
”Daha sonrasında gerilimi arttırdığı, suistimal eden, provoke eden bir takım kişi ve gurupların da ilçemize yönelmesiyle birlikte bir takım kısıtlamalar getirdik. Şu an içinde yaşadığımız bugünler toplumsal olarak bizim, her kesimin hassas olması gereken günler. Bazı insanlarımız ailesinin direği olan veya sevimli bireyi olan evladını, eşini kaybetmiş iken bu ortamın farklı bir takım şeyler için, normal durumda ifadesi normal iken şu dönemde çok normal olmayacak şeyler için kullanmak doğru değil. bunu ifade ettik. Başta ifade özgürlüğü anlamında değerlendirilecek hususlara imkan da sağladık. Fakat bunu suistimali artıktan sonra dün itibariyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerini ikinci bir emre kadar Soma ilçesinde yasaklama kararı aldık. Buna saygı gösterilmesini özellikle istiyoruz. Bu ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirilmemeli ve kamunun genel olarak huzurunun onarılamayacak derecede bozulmaması için alınmış bir tedbir olduğunu değerlendirmelerini düşünüyorum.”
Acıyı millet olarak yaşadığımızı, acının paylaşılmasında kısıtlama olmadığını, buraya gelenlerin bunu hissetmesine imkan sağlayacak şekilde, mezarlık ziyareti ile yakınlık nedeniyle aile ziyareti yapmak isteyenlere de yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten vurgulayan Vali Savaş, ”buraya sadece provokasyon amaçlı gelip aynı zamanda hem yasal süreci takip etmeyen bir takım faaliyetlere girişen, hatta buna toplu bir yasak getirmiş olduğumuzu, buna imkan vermeyeceğimizi de deklare ettiğimiz dönemde toplumun huzurunu bozucu, insanların tepkisini çekecek şekilde faaliyetlere de müsaade etme imkanımız yok. Toplantı gösteri yürüyüşünü biz ilk gün değil 3. gün yasakladık. çünkü durum daha sonra onarılması zor olan aşamaya doğru götürülmeye çalışılıyor kanaati, bilgisi üzerine yine bunu sağladık. Valilik olarak her hangi bir şekilde Soma’da kamu düzeni bozulur, imajı zedelenirse bundan mağdur olacak kesimin, acıyı yaşayan Somalılar olacağı kanaatiyle bunu yaptık. Başka taraftan gelip, bu tür provokasyonu yapan kişiler çantalarını alıp gidecekler, bıraktıkları hasar ise Soma’ya mal olacak.Buna asla müsaade etmeyiz.” diye konuştu,
– ”Sosyal medyada yer alan her habere itibar etmeyin”
Basın mensuplarının gözaltına alınan kişi olup olmadığı şeklindeki soruya ise Vali Savaş, şöyle cevap verdi:
”Biz deklare ettikten sonra (yasağı), toplum huzurunu bozucu niteliğe dönüşen izinsiz, yasak toplanmalara müsaade etmeyeceğiz Eğer dağınılmaz, direnilirse kolluğun bu konuda yetkisini kullanmak, zor kullanmak suretiyle dağıtma yetkisi kullanılır, bunu da yasaların öngördüğü şekilde yaparız, halen direnen olur ise kolluğa mukavemetten dolayı yakalar, durum Savcılık takdirine bırakılır.”
Sosyal medyada yer alan haberlere fazla itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Vali Savaş, ”Dün sosyal medya üzerinden Emniyet Müdür Yardımcımızın gözünü kaybettiği, eli sopalılar herkesi dövüyor, falanca yeri yakıyorlar gibi bir takım şeyler sadece toplumu karıştırmaya, germeye ve huzursuzluğu arttırmaya veya çıkarmaya yönelik bir takım şeyler olabilir. Bunlardan birini bugün gördük, sosyal medyada polis plastik mermi kullandı şeklinde bir ifade edilmiş, şu ana kadar polisimiz tazyikli su ve sadece 4 tane gaz fişeği dışında hiç bir araç kullanmış değil. Biz bunun meraklısı da değiliz, gerekli olmadığı takdirde bu tür bir yöntem arzuladığımız yöntem değildir. Halkımızın dışarıdan gelen misafirlerimiz dahil, bizim işlerimizi kolaylaştıracak ve yasal hak çerçevesindeki kendi amaçlarını gerçekleştirecek birlikte çalışma kültürü içinde yaklaşmalarını arzu ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!