Soma Karaelmas Gazetesi

Vali Erdoğan Bektaş İşçileri Dinledi

Vali Erdoğan Bektaş İşçileri Dinledi
1.120 views
19 Haziran 2014 - 6:56

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma’da maaşlarını alamadıkları gerekçesi ile eylem yapan maden işçileri ile görüşerek, sorunlarını ve sıkıntılarını dinledi.
Soma’da maaşlarını alamadıkları gerekçesi ile eylem yapan maden işçileri, Beşyol’da yaklaşık 2 saat boyunca gerçekleştirdikleri yol kapatma eyleminin ardından tekrar Soma Kaymakamlığı önünde toplandılar. İşçilerin kendisiyle görüşme talebi üzerine Soma’ya gelen Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, halen eylemlerini sürdüren maden işçilerinin sorunlarını dinledi. İşçilerle görüşen Vali Bektaş, “Burada tek tek her isteyene söz vereceğiz. Daha sonra bizim gözümüzle bu olay nasıl görünüyor. Dilimiz döndüğünce size söylemeye çalışacağız” dedi.
Söz alan maden işçileri, “Bize Ankara’ya gittiğimizde sözler verildi. Maaşlarımızda iyileştirilmeler yapılacaktı. Bizlere verilen sözler halen yerine getirilmedi. Biz taşeronluk istemiyoruz dedik, 1. torbada geçirmeye çalıştılar. Biz ölmek istemiyoruz dedik, bizi şu an ölüme terk etmeye çalışıyorlar. Biz emeğimizin karşılığında buradaki diğer arkadaşlarımızla birlikte haklarımızı istiyoruz. Hepimizin psikolojisi bozuk. Bu nedenle işe gitmedik. Giden arkadaşlarımız da var. Gidenlere her zaman saygı duyduk, kimsenin önünü de kesmedik. Biz ileride ne olacağını kestiremiyoruz. Biz burada tekrar tekrar eylemler mi yapalım” dediler.
Daha sonra konuşan bir işçi ise, “Bizim derdimiz para değil, 3 ay sonra biz ne olacağını bilmiyoruz. İşyeri yok, biz ne yapacağız. Yetkili bir ağızdan kesin bir şey söyleyen yok. Şirket söylemiyor, devlet de söylemiyor” diye konuştu.
“MAAŞLAR CUMA GÜNÜ YATACAK”
Daha sonra işçilerle bir araya gelen Soma Kömür İşletmeleri yöneticisi Haluk Evinç, işçilere Cuma günü maaşların yatırılacağını belirterek, “Biz normalde ayın 15’inde aldığımız maaşı ayın 19’unda ya da 20’sinde alınacak. Bu maaş Cuma günü ödenecek. Bu konuda az önce yine görüştük, Cuma günü dediler. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Birçok işleri düzenlemek için çalışıyoruz. Belki bu hafta Işıklar’ı açacağız, daha sonra da Ata bacası’nı açacağız. Bütün arkadaşlar gelsin diye söyledik. İşyerimizi ayakta tutmak için ne yapmamız gerekiyorsa iş güvenliği kuralları içersinde bunları yapmamız lazım. Eski günlere geri döneceğiz. Hep birlikte çalışacağız, şu bir ayı biraz zor atlatıyoruz” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Vali Bektaş, “Şirket maaşları yatıracağız diyor, dinledik. Işıklar’ı ve Ata bacası’nı devreye alacağız diyorsa sonrasında hayat normale dönecektir. Sadece Eynez Ocağı kalacak. Bunu şirket yöneticisinden duydunuz. Siz de duydunuz. Biz de duyduk. Ben onların sözüne kefil değilim, garanti veremem. Tutarlarsa ne ala, tutmazlarsa biraz önce Meclis ile görüştük. Meclis’te madencilerle ilgili oluşturulmak istenen düzenlemede gelişme var. Üç siyasi parti grubu kanunda anlaşmışlar. Çok kısa sürede iyi haberleri alacağız. Üç parti grubu anlaşırsa kanun kısa zamanda çıkar. Sizlerde rahat edersiniz’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!