Soma Karaelmas Gazetesi

Üretime 10 Gün Ara

Üretime 10 Gün Ara
1.951 views
28 Ekim 2014 - 7:55

Soma’da faaliyet gösteren Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait Işıklar Maden Ocağı’nda gaz seviyesinin yükselmesi nedeniyle yangın meydana geldi. Yangın nedeniyle ocakta üretim durdu.

Işıklar Ocağı’nda 3.ve 4. ayakta gaz yükselmesi sonucu çıkan yangın ile ilgili açıklama yapan Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “Maaşların ödenmemesiyle ilgili olarak işçiler bir müddet ocağa girmemişti. Sonra maaşların ödenmesi konusu bir çözüme kavuştu. Ocaklara indiler, üretim yeniden başladı. Ancak bu defa dün akşam itibariyle ocaktaki gaz miktarının 50 PPM’nin üstüne çıktığı, karbon monoksit olarak da bu da orada çalışan işçilerin yaşamı için tehlike oluşturduğu gerekçesiyle işçiler tahliye ediliyor burada. Gazın çıkış nedeni de bir kızışma yangına sebep olduğu anlaşılıyor.Onun üzerine çok acele bir şekilde 3. ve 4. ayakta barajlama yapılarak, yani yangın çıkan yerle havanın teması kesilmemeye çalışılarak terk ediliyor. Bu şekilde sanırım 10 gün civarında bir süre beklenilecek. Bu yangının tamamen sönmesi sağlanacak.ondan sonra işçiler ocağa inecek. Bir hafta 10 gün sonra tekrar kontrol edilecek, gaz oranları düşmüşse, yangın sönmüşse, yeniden o barajları kaldırarak üretime başlayacak. Aksi durumda yangının sönmesi sağlanmadan işçiler oraya inmeyecek. Bu durumda aşağı yukarı 10 gün süreyle Işıklar Ocağı’nda yangın ve gaz sebebiyle üretim yeniden durmuş oldu” dedi.

Kaymakam Atçı, “Oradaki uzman arkadaşların söyledikleri ocakta bu yangının bu talimatın meydana gelmesinin başlıca nedeni orda kısa bir süre de olsa işçilerin ocağa inmemiş olması. Üretim yapılmadığı zaman kömür ortamdan alınmadığı bekletildiği zaman kızışma ve yanma meydana geliyor. Soma kömürlerinin bir özelliği bu. Bu nedenle ocakların sürekli faal olması gerekiyor. Bana teknik elemanların ifade ettiği olay bu.Ocakların bir süre de olsa kapalı kalmasından dolayı bu yangının meydana geldiği söyleniyor. Ama gaz oranlarının yüksek olması işçi sağlığını tehdit etmesi nedeniyle bu ocak mecburen zorunlu olarak kapatılmış durumda şuan” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!