https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

UNUTMADIK

UNUTMADIK
3.433 views
13 Mayıs 2015 - 5:52

Önce ambulans sirenleri doldurdu sokakları, ardından bitmek tükenmek bilmeyen ağıtlar yükseldi Soma’dan, 301 canımızı kaybettik. Tam da bugün…

HERŞEY SİREN SESLERİYLE BAŞLADI
    13 Mayıs 15.10 sıralarından bir ambulans sireni ile başladı herşey, sonra bitmeyen ambulans sirenleri doldurdu her yanımızı. Ne oldu dedik, ne oldu böyle. “Madende göçük var” denildi, bekledik, “inşallah çok değildir” diye. Çünkü bu kadar olacağını hiç ummamıştık. 12 dediler, inşallah sağ çıkarılır diye dua ettik. Ambulans sirenleri bitmeyince anladık bir yerlerde terslik var. 12 olsa bu kadar ambulans sesleri duymazdık.  Nerden bilirdik geceler boyunca ambulansların susmayacağını. Haberleri alanlar hastane önlerine akın etti. Yaralılar beklendi, gelen olmadı. Maden önlerinde bekledik eşimizi, babamızı, oğlumuzu, kardeşimizi, ağabeyimizi görmek umuduyla. Olmadı. Çıkmadılar içerden. Gözler yaşlı bekledik dakikalarca, saatlerce hatta günlerce.

HASTANE VE MADEN ÖNÜ DOLDU TAŞTI
  İlk yaralılar çıkınca ümitlendik. Babamız çıkacak, eşimiz de çıkacak diye olmadı, olmadı…
Ardından Soma birden gündeme oturdu. Hatta haberlerde ilk sırada yer aldı. Anladık birşeyler ters gidiyordu. Soma bu kadar acı bir bilançoyu beklemiyordu. Soma’da 1 maden işçisinin öldüğünü gördük, 20 işçimizi kaybettik, ama böyle bir sayısı hayal bile edemedik. 301 canımızı yerin altına gömdük, 4. gün boyunca ambulans sirenleri yankılandı Soma’da. Artık Hastaneye gelmiyordu ambulanslar.Beşyol mevkiine geldi mi susuyordu sirenler. Ses kesildi mi anlıyorduk. Gelenin yaralı olmadığını, Kırkağaç Soğuk hava deposuna doğru yol aldığını. Acımız daha da artıyordu. Sonra Hastane önünde ağıtlar yükseldi. “Benim eşim gelmedi, babam gelmedi nerede?” diye soruyordu herkes. Anons yapıldı “Cenazeler Soğuk Hava Deposunda teşhis edilecek” diye. İşte o an yıkılmaya başladı dağ gibi duran anneler, babalar, evlatlar, eşler.

BUNDAN TAM 1 YIL ÖNCE YAŞADIK BU ACIYI
    485 işçi sağ çıkarken ocaktan tam 301 gencecik fidanlar yığıldı kaldı kömür ocağının 400 metre altında. Bazen tek tek, bazen topluca verildi şehitler ailelerinin ellerine. Soma’daki tabutlar, kefenler bile yetmedi acımızı örtmeye. Bazen tek tek bazen topluca gitti cenazeler Türkiye’nin ayrı bir yerindeki son mekanlarına. Yerin 400 metre altından çıkan fidanlar yine yerin 1,5 metre altına gömüldüler. Tam 365 koca gün geçti. 432 evlat yetim kaldı. Soma acının merkezi hiç olmadı. Soma böyle bir acı, keder ve üzüntüyü hiç yaşamadı.

 

13 Mayıs 2014 tarihinde büyük bir acı yaşadık. 301 Maden işçimizi kaybettik. Maden şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyor, kederli aileleri ve yakınlarına sabır diliyoruz.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!