Soma Karaelmas Gazetesi

Unutmadık, Unutturmayacağız’

Unutmadık, Unutturmayacağız’
23 views
12 Ekim 2021 - 6:05

Soma Demokrasi Güçleri, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garında meydana gelen katliamın 6. yıl dönümünde Soma Beşyol Madenci heykeli önünde basın açıklaması düzenledi.

Soma Demokrasi Güçleri, Ankara Garında meydana gelen katliamın 6. yılında Soma Beşyol Madenci Heykeli önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.
10 Ekim Ankara Gar katliamının 6.yıldönümünde Soma Demokrasi Güçleri adına TMMOB Maden Mühendisleri Odası Soma temsilcisi Veli Can Kaya basın açıklamasında, “10 Ekim 2015 Ankara garında meydana gelen katliamın 6. Yıldönümünde emek demokrasi ve barış mücadelesinde yaşamını yitiren arkadaşlarımızı anmak için bugün buradayız.
10 Ekim’ i unutmayacağız.
10 Ekim 2015’te Ankara’da emek ,barış ve demokrasi için toplanmıştık.
Türkiye’nin dört bir yanından gelmiştik.
Emek ,demokrasi ve barış taleplerimizi haykırmak için gelmiştik.
İşçiler, kamu çalışanları, işsizler, yoksullar ve mağdurlar olarak sesimizi duyurmak için gelmiştik.
“Savaşa İnat , Barış Hemen Şimdi “demek için gelmiştik.
Ankara’da gür bir barış sesi çıkacak iken bu iradeye bomba konuldu.
10 Ekim 2015’te saat 10.04 te Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamı başkent Ankara’da gerçekleştirildi.
DİSK,KESK,TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen Emek,Barış ve Demokrasi mitingine yönelik bombalı saldırıda 103 arkadaşımızı,kardeşimizi,canımızı ,dostumuzu ve sevdiklerimizi yitirdik. Eşimizi,kızımızı,oğlumuzu yitirdik. 500 e yakın arkadaşımız,kardeşimiz, canımız ciddi yaralanmalarla hayatta kaldı.
Ankara garında meydana gelen patlamanın üzerinde 6 yıl geçmesine rağmen acımız hala aynı ,öfkemiz ise daha büyük.
Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamının ardından başlatılan soruşturma neticesinde 36 kişi hakkında açılan dava, bütün eksikliklere rağmen alelacele bitirilmiş ve yakalanan 19 sanık için çeşitli mahkûmiyet kararları verilmiştir.
Katliamın bir ‘insanlık suçu’ olarak değerlendirilmesi, kamu görevlilerinin yargılanması talepleri başta olmak üzere hiçbir temel talebimiz kabul edilmemiş, katliamın esas ve müşterek faillerinin bulunmasına katkı sağlayacak bir adım atılmamıştır.
Ankara Gar Katliamı tefrik dosyasının 8. Duruşması öncesinde ise mahkeme heyeti tamamen değiştirilerek dosya yeni heyete verilmiştir. Yeni Heyet 10 Mart, 19 Mart ve 3 Eylül 2021 tarihlerinde görülen duruşmalarda davayı bir an önce sonuçlandırıp kapatmayı hedefleyen kararlara imza atmıştır.
10 Ekim katliamı emek,demokrasi ve barış mücadelesinde bir dönüm noktası olmuştur.
10 Ekim katliamında hedef emekti, barıştı, demokrasi talebiydi.
Bizler emek,barış,demokrasi dediğimiz için bize bir bedel ödetildi. Bedeli ne olursa olsun adalet arayışımızdan ve barış karanfillerimizin bıraktığı yerden devam eden eşitlik, özgürlük , barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız. 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz.
Yaşamını yitiren arkadaşlarımızı saygıyla anıyor, mücadelelerini sürdüreceğimize söz veriyoruz.
Unutmayacağız, unutturmayacağız.
10 Ekim 2015 te olduğu gibi bugün de “Savaşa İnat , Barış Hemen Şimdi!” diyoruz.
İnadına ve Hala İnadına ve Daima BARIŞ.” sözlerine yer verildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!