Soma Karaelmas Gazetesi

Türk Somonu Soma’da yetişiyor

Türk Somonu Soma’da yetişiyor
1.120 views
05 Nisan 2021 - 7:59

Manisa İl Tarım Müdürü Öztürk, Sevişler Barajında incelemede bulunarak yaptığı açıklamasında” Soma’da gerçekleşen alabalık üretimine karşılık Bakanlığımızdan 228.525 TL ödeme hak edilmiştir”dedi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Soma Sevişler Baraj Gölü’ndeki balıkçılık tesislerinde incelemelerde bulunarak, İl ve İlçe Müdürlüğünde görevli Su Ürünleri Mühendislerinin tesislerdeki balık boylarının ölçümü ve yemleme işlemleri çalışmalarına eşlik etti.
Tesisleri gezerek, yetkililerinden bilgiler alan Metin Öztürk, Manisa’daki göl ve göletler, tesisler ve su ürünleri yetiştiriciliğine dair açıklamalarda bulundu.
Manisa’da, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izinli 14 adet su ürünleri işletmesi olduğuna vurgu yapan Metin Öztürk; “İşletmelerin 4 adedi baraj göllerinde yüzer kafeslerde, 10 adedi karada toprak ve beton havuzlarda üretim yapmaktadır. Ayrıca bir adet Bakanlığımızca ön izin verilmiş su ürünleri yetiştiriciliği tesisinin proje çalışmaları da devam etmektedir.
İlimizin su ürünleri yetiştiriciliği fiili kapasitesi; 838 ton/yıl alabalık, 160 ton/yıl aynalı sazan, 1000 kg/yıl mavi yeşil alg, 100.000 adet akvaryum balığı, 200.000 adet/yıl tıbbi sülük üretimi şeklindedir.
2020 yılında İlimizde üretilip fatura karşılığı satılan 478.280 kg alabalık üretimi için Bakanlığımızdan 2021 yılında 358.710 TL su ürünleri desteklemesi hak edilmiştir. İlimizde 2020 yılında desteklenen 478.280 kg alabalığın, 304.700 kg’ı Soma İlçesinde gerçekleşmiştir. Soma İlçesinde gerçekleşen alabalık üretimine karşılık Bakanlığımızdan 228.525 TL ödeme hak edilmiştir.
Soma İlçesi Yağcılı Mahallesinde, İlimizin karada üretim yapan en büyük alabalık üretim tesisi TKDK katkısı ile yapılmış olup, burada üretilen alabalıklar canlı olarak Karadeniz’deki balık üretim tesislerine gönderilerek orada büyütülmeye devam edilip daha sonra Türk Somonu olarak iç ve dış piyasaya pazarlanmaktadır.
İlimizdeki su ürünleri yetiştiricilerinin her zaman yanındayız. İlimizde üretilen alabalıkların yaklaşık %80’i işlenerek yurt dışına ihraç edilmektedir. Üretilen alabalıklardan değişik zamanlarda balık numunesi alınarak Ülkemizin yetkilendirilmiş değişik illerindeki Bakanlık Laboratuvarlarında analizler yaptırılmaktadır. Bakanlığımızın talimatı ve mevzuatı gereği İl Müdürlüklerince yapılan kalıntı izleme programı ile balık üretiminde yumurtadan porsiyonluk alabalığa kadar her aşaması takip, kontrol ve denetimleri yapılarak tüketicilerimize sağlıklı, kaliteli, güvenilir gıda sunulması hedeflenmektedir. Vatandaşlarımızın haftada en az iki gün balık tüketmelerini öneriyoruz.
Ayrıca İlimizdeki Gölmarmara Gölü, Demirköprü Barajı ve Afşar Barajında üç adet su ürünleri kooperatifi bulunmakta olup, 2020 yılında 367.872 kg su ürünleri avlanarak iç piyasada satılmıştır” dedi.
İl Müdürü Metin Öztürk, Manisa’da su ürünleri av yasaklarının 1 Mart 2021 tarihi itibariyle başladığına dikkat çekerek, özellikle bu dönem balık tüketiminde kültür balığının sofralarımızda daha çok yer alması gerektiğini ifade etti.
İl Müdürü Öztürk’ün, 02.04.2021 tarihindeki incelemelerine Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök, Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan eşlik etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!