Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Türk-İş’ten Soma’ya 812 Bin Tl Nakdi Yardım

Türk-İş’ten Soma’ya 812 Bin Tl Nakdi Yardım
1.352 views
11 Haziran 2014 - 7:28

301 işçinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan maden faciasının ardından Soma’ya yardım devam ediyor. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Türk-İş başkanlığının maden kazasında şehit olan işçilerin ailelerine ve sağ kurtulan işçilere dağıtılmak üzere 812 bin TL nakdi yardım yaptığını ve bu paranın dağıtılmaya başlanacağını söyledi. Atçı ayrıca, konut projesi ile ilgili birkaç arsa üzerinde görüşmelere başlandığını anlattı.
Maden kazasının ardından Türkiye’nin her yerinden yardımların gelmeye devam ettiğini belirten Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, şöyle konuştu: “İlçemizdeki olayla ilgili yapılan nakdi yardımlar AFAD başkanlığı bünyesinde açılan hesaplarda toplanıyor. Bu yardım devam ediyor bunlardan birisi de konut projesi. Bunun için arsa tahsis çalışmaları üzerinde çalışma yapılıyor. Birkaç yer var onlar üzerine yapılabilir. Belki 301 aileyi aşan bir konut projesi olacak. Bunun yanı sıra ülkemizin her yerinden gelen ayni yardımlar var. Kızılay bünyesinde bu yardımlar hem ilçemizde hem de komşu ilçelerde hayatını kaybedenlerin aileleri ve oradan sağ kurtulan madencilerimize ulaştırılıyor. Gelen yardımları açtığımız bir salonda sergileyerek oradan gelen işçilerimiz bir alışveriş arabası ile ihtiyaçlarını alabiliyor. Şuanda bu süreç devam ediyor. Hatta bazı yardımların gelmesi de devam ediyor”
Türk-İş başkanlığının işçilere yönelik bir nakdi yardımda bulunduğunu anlatan Kaymakam Atçı, şunları söyledi:
“Türk-İş, 812 bin TL para yardımı gönderdi. Bu parayı evvela hayatını kaybedenlerin yakınları ve oradan sağ kurtulanlara dağıtacağız. Türk-İş Başkanıyla yaptığımız görüşmeden bundan sonra da diğer işçiler için yardımda bulunacaklarını söylediler. Bunun boyutu belli değil. Böyle bir şey gelirse onu da buradaki Maden İş Sendikası ile birlikte dağıtacağız.”
Kapatılan maden ocaklarında çalışan işçilere işbaşı yapmaları konusunda sürekli bir baskı yapıldığı yönündeki iddiaları cevaplandıran Kaymakam Atçı, Soma kömürlerine ait 3 ocağın kapalı olduğunu hatırlattı. Kazanın meydana geldiği Eynez ocağının zaten kapalı olduğunu anlatan Atçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adli süreç devam ediyor. Diğer iki ocakta Işıklar ve Atabacası’nda iş güvenliği müfettişleri eksik bulduğu için ocaklarda üretimi durdurdu. Ancak iş müfettişlerinin verdiği raporlar doğrultusunda bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Ocaklara uzun süre girilmediği takdirde bir daha girilemez hale geliyor. Firma iyileştirme çalışmalarına başladı. Çalıştıracak işçilerin tümünü çalıştıracak bir durum yok. Ancak işçiler gitmediği için tüm işçilere yönelik bir çağrı bu. İşçilerin tümünün çalışması söz konusu değil. Bu çalışma yapılırken de iş güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Bu konuda teknik birimlerin oralarda bulunup onların nezaretinde bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Güvenli bir ortam olmalı. Hem o ocağın üretime hazır hale gelmesi lazım hem de güvenli bir iş ortamının sağlanması lazım.” (İHA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!