Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Türk Halk Müziği Yarışmasını Hüseyin Özgür Kazandı

Türk Halk Müziği Yarışmasını Hüseyin Özgür Kazandı
2.699 views
17 Eylül 2013 - 7:58

Karaelmas Festivali ve 13 Eylül Kurtuluş Şenlikleri etkinlikleri çerçevesinde yapılan THM 1. Amatör Ses Yarışması’nda birinciliği katılan 10 finalist arasından Hüseyin Özgür kazandı.
Soma Belediyesi’nin önderliğinde Soma Musiki Derneği ve Radyo Soma FM’in katkılarıyla yapılan yarışma Mayıs ayında yapılan başvurular ile başladı ve Temmuz ayının başında ön elemeleri yapıldı. Bu elemeler sonucunda 10 yarışmacı finalde yarışmaya hak kazandı ve kazanan yarışmacılar, yarışma tarihine kadar Soma Musiki Derneği tarafından eğitime tabi tutulup, finalde söyleyecekleri türkülerin provası yapıldı.
Düzenleme Komitesi yetkilileri bu yarışmada ki amacın; Soma türkülerini otantik yapısına uygun haliyle müzik kamuoyuna taşımak, türküleri amatörce söyleyen, sesi ve kulağı iyi olan kişileri halk müziği camiasına kazandırmak, Türk Halk Müziği alanında yeni yeteneklerin keşfedilmesi ve amatör sanatçılığın teşvik edilmesi olduğunu söylediler.
Ayşenur Saygılı, Ayşenur Şahin, Büşra Er, Cuma Topçu, Doğan Dinçer, Hüseyin Özgür, Merve Şimşir, Serhan Yıldız, Şefik Aksu ve Tuğçe Tuzcuoğlu adlı yarışmacılar, yarışma esnasında şartname gereği; Bir serbest türkü ve bir de Soma türküsü olmak üzere iki türkü icra ettiler.
Nihat Kaya, Doç. Dr. Hüseyin Yaltırık, Emel Örgün Kurt, İsmail Ergün ve Erdem Akar’dan oluşan jüri heyeti her yarışmacının iki türkü söylemesinden sonra verdikleri puanları değerlendirme masasına ilettiler.
Jüri üyelerinin verdikleri oylar ile Radyo Soma FM’e yarışmacılara gelen SMS oyları toplanarak çıkan sonuçta; Şu yarışmacılar dereceye girdiler.
Mansiyon ödülleri: Ayşenur Şahin ve Ayşenur Saygılı
Yarışma Üçüncüsü: Serhan Yıldız (73 Puan)
Yarışma İkincisi: Merve Şimşir (87 Puan)
Yarışma Birincisi: Hüseyin Özgür (93 Puan)
Yarışma sonunda Belediye Başkanı Hasan Ergene tüm yarışmacılara plaket vererek, üçüncüye 500 TL., İkinciye 1000 TL., Birinciye de 2000 TL. ödüllerini takdim etti.

DSC_2729.jpg

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!