https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Türk Eğitim Sen’den Eylem

Türk Eğitim Sen’den Eylem
2.004 views
26 Şubat 2014 - 7:36

Türk Eğitim Sen Soma Temsilciliği basın mensupları ile bir araya gelerek bugün yapılacak 1 günlük iş bırakma eylemi hakkında bilgi verdiler.
Türk Eğitim Sen Yeni yönetimi Başkan İlhan Kırbaç, Hakan Güney, Hasan Hüseyin Rüzgar, Nevzat Özer, Muhammet Deniz Öğretmenevi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek basın açıklaması düzenlediler. TBMM gönderilen MEB Yasa tasarısını protesto ettiklerini dile getiren Başkan Kırbaç ‘ Bu yasa ile 4 yılını dolduran okul yöeticileri görevlerini sona erdirilmesi İl Milli Eğitim Müdürlerinin iki dudağı arasındadır. Bunu şiddetle ve nefretle kınıyor. Bu nedenle Yarın Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen olarak 1 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz’dedi. Kırbaç açıklamasında ‘Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi. Bu yasa tasarısının çok tehlikeli olduğunu anlatmamıza, komisyonda sakıncalarını bir bir dile getirmemize, değiştirilmesi gereken hususları gündeme taşımamıza rağmen Hükümet yine bildiğini okudu.
4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevlerinin sona erdirilmesi, okul yöneticilerinin kaderinin Valilerin, İl Milli Eğitim Müdürlerinin iki dudağı arasına bırakılması, okul yöneticilerinin atanmasında siyasi partilerin yöneticilerinin etkili olması, iki yıl önce değiştirilen MEB Merkez Teşkilatının yeniden değiştirilmesi, stajyer öğretmenlere getirilen uygulamalar ile AKP iktidarının kendi yandaşlarını öğretmen olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunun hâkim kılınması, okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş, baskılanmış, ezilmiş eğitimci ordusunun yaratılması, bakanlık teftiş kuruluna düşmanca yaklaşımlarda bulunulması, il eğitim denetmenlerinin taleplerinin karşılanmaması, insanların sosyal statülerin ellerinden alınması gibi asla kabul edemeyeceğimiz birçok hususu barındıran bu yasa tasarısını ŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUZ.
Düşünebiliyor musunuz; okul müdürlerinin, müdür baş yardımcılarının ve müdür yardımcılarının 4 yılını doldurduğu taktirde görevleri sona erdirilecek, bu kişilerin yerine getirileceklerde sınav şartı aranmayacak, karar merci Valiler ya da İl Milli Eğitim Müdürleri olacaktır. Bu durumda 73 bin okul yöneticisinin olduğu hesap edildiğinde, eğitimde adeta bir KIYIM yaşanacaktır. Sendikaların mücadelesi sonucu okul yöneticilerine getirilen sınav uygulamasının bu tasarı ile kaldırılması, 19 yıl öncesine dönülmesi Adil Olmayı, Kul Hakkı Yememeyi, Ehliyeti, Liyakati Hayatının Merkezine Alan Hiç Kimsenin Kabul Edeceği Bir Durum Değildir.
Eğitim fakültesini kazanmanın ne kadar zor olduğu hepimizin malumudur.Tasarıyla eğitim fakültelerinden mezun olanların artık KPSS’de yeterli puan alması yeterli olmayacaktır. KPSS’den yeterli puan alanlar, performans değerlendirmesinde başarılı olursa bir yılın sonunda yazılı veyasözlü sınava girmeye hak kazanacaktır. Peki performansı kim, neye göre ölçecektir? Bu durumda yandaş ve arkası sağlam olanlar, siyasi görüşü AKP ile uyuşanlar mı öğretmen yapılacaktır? Öte yandan sözlü sınav ne anlama gelmektedir? Sözlü sınav; akılla, izanla açıklanabilecek bir şey asla değildir. Herkes bilmektedir ki; SÖZLÜ SINAV =TORPİL’dir.
Bu tasarı ile iki yıl önce değiştirilen MEB Merkez Teşkilatı yeniden değiştirilecektir. Şu anda 600 kişinin havuzda olduğu göz önüne alındığında, bu tasarının yasalaşmasıyla da 300 kişinin daha havuza alınacağı düşünüldüğünde, MEB’in hafızasının tamamen silineceği bir gerçektir. İki yılda bir üst düzey bürokrat yemenin amacı ne olabilir doğrusu merak ediyoruz.  Merkez Teşkilatındaki tecrübeli şube müdürlerinin eğitim uzmanı yapılmasını da aklı selim hiç kimse açıklayamaz.
Tasarıda teftiş sisteminde yapılan değişiklikler ise büyük sakıncalar doğurmaktadır. Bakanlık denetçileri ve il eğitim denetmenlerinden oluşan teftiş sisteminin, tasarıyla sadece eğitim denetmenlerinden oluşan bir sistem haline getirilmesi, böylece Bakanlık denetçilerinin haklarının gasp edilmesi, mevcut statülerinin ellerinden alınması büyük bir olumsuzluktur. Öte yandan il eğitim denetmenleri Bakanlık denetçilerinin haklarına sahip olmak istiyordu. Bu tasarı ile il eğitim denetmenlerinin talepleri de karşılanmamıştır. Dolayısıyla tasarı, hem Bakanlık denetçilerini hem de il eğitim denetmenlerini mutlu etmemiştir.
Dershane öğretmenlerinin KPSS şartı aranmadan mülakatla MEB kadrosuna atanması bu tasarının ucube maddelerindendir. Bu durumun atama bekleyen 350 bin öğretmene, atanamadığı için intihar eden, psikolojileri bozulan, ellerinde diplomalarıyla sokaklara itilen öğretmenlere haksızlık olduğunu göremeyenler ocaklara ateş düşürmüştür. Bu tasarıyla kendi adamlarını MEB kadrolarına alacağı şimdiden belli olan iktidar, Eğitimi Baştan Sona Kendi Görüşlerine Göre Dizayn Etmektedir.
Türk milli eğitimini yüz yıl geriye götürecek olan bu yasa tasarısı eğitimde torpili, adam kayırmaları, yandaşlığı, ideolojik ve siyasi yapılanmaları hâkim kılacaktır. ‘İktidarın adamı’ mantığını eğitimin her hücresine yerleştirecek olan bu yasa tasarısı çok açık söylüyoruz ki; Sivil Bir Darbedir. Yapılanların Demokrasiyle Uzaktan Yakından Alakası Yoktur.
Bu Tasarı;
İnsan Hakkı İhlalleriyle Doludur. Kazanılmış Hakları Budamaktadır.
Eğitimin Yandaşlıkla Birlikte Anılmasına Neden Olacaktır.
Ehliyetin, Liyakatin, Bilginin, Tecrübenin Değil; Akp İktidarının Adamı Olmanın Temel Kıstas Yapılmasına Yol Açacaktır.
Sinen, Korkan, İtiraz Edemeyen, Bir Köşede Kendisine Çizilen Kaderi Bekleyen, Haksızlıklar Karşısında Sesini Yükseltemeyen ‘Köleler’ Eğitimin Her Kademesinde Filizlenecektir.
Tasarı, TEK ADAMolma hevesiyle nasıl yanıp tutuşulduğunu, milli eğitimde anti demokratik uygulamalarının nasıl yapıldığını görmekaçısından da son derece önemlidir. Herkes bilmelidir ki; bu tasarıyı hazırlayanlar tebeşir tozu yutmamıştır, öğretmenlik mesleğinin çilesini bilmemektedir, eğitim camiasının nasıl yönetileceğinden bihaberdir. Bu tasarı MEB’in çalakalem yönetildiğini de göstermektedir. Oysa masa başında alınan kararlarla, makam koltuklarında bacak bacak üstüne oturmakla, burnu Kaf dağındaki zatlarla, tek adam olma hevesiyle eğitimde başarı sağlayamazsınız.
Çok açık söylüyoruz ki; tasarı bu haliyle yasalaştığında Eğitim Yönetilemez Hale Gelecektir, Okullardaki Başarı Düşecektir, Meb’in Hafızası Silinecektir, Meb Yandaş Yetiştirme Kurumu Haline Gelecektir.
İşte tüm bu nedenlerde Türk Eğitim-Sen olarak bugün Türkiye’yi eylem alanına çeviriyoruz. Türk Eğitim-Sen tüm illerimizde tasarının geri çekilmesi için alanlara inmiştir.Türk Eğitim-Sen olarak, MEB Yasa Tasarısının geri çekilmesi için 26 Şubat 2014 tarihinde de Eğitim-Sen ile tüm Türkiye genelinde ortak iş bırakma eylemi yapacağız. İş bırakma eylemine üyemiz olsun ya da olmasın tüm eğitim çalışanlarımız davetlidir.
Öte yandan bu süreçte tasarıdan doğrudan etkilenen okul yöneticilerimizin başta AKP milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerini aramasını, tasarının sakıncalarını anlatmasını da istiyoruz.   Şayet tasarı geri çekilmezse, önümüzdeki günlerde binlerce kişinin katılımıyla Ankara’da miting de yapacağız ve Hükümeti, MEB’i, bu tasarıyı hazırlayanları en yüksek perdeden bir kez daha protesto edeceğiz.
Hükümet, Bu Tasarı İle Türkiye’de Tarihi Görülmemiş Gerginliklerin Fitilini Ateşlemiştir.
Herkes Emin Olmalıdır Ki; Biz Eğitimciler, Gerginlik İse Gerginlik, Eylem İse Eylem Üzerimize Düşen Her Şeyi Sonuna Kadar Yapacağız. Bu Tasarıyı Bizlere Reva Görenleri, Tasarı Geri Çekilene Kadar Rahat Bırakmayacağız.    Kibirli Olanlar, Her Türlü Kudreti Kendisinde Görenlere Son Sözümüz Şudur:  Eğitimciler Kendilerine Yapılan Zulmü, Gücü Elinde Bulunduranların Eziyetini Görmektedir. Dolayısıyla İnatlaşmanın Eğitimize Faydası Değil, Aksine Çok Büyük Zararları Olacaktır.
    Eğitim, Atınızı İstediğiniz Gibi Oynatacağınız Bir Alan Değildir. Eğitim; Bilgi Ve Tecrübenin Birlikte Harmanlandığı, Hak Edenin Makamlara Getirildiği, Korkunun, Zulmün, Değil, Doğruları Söyleme Cesaretine Sahip İnsanların Olması Gereken Bir Alandır.
Dolayısıyla İntikam Hırsı İle Hareket Edenler, Eğitimi Yerle Yeksan Ettiğinin Artık Farkına Varmalı Ve Bu Ucube Tasarıyı İvedilikle Geri Çekmelidir’ dedi.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!