https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘TKİ’nin Bizim Adımızı Koyması Lazım’

‘TKİ’nin Bizim Adımızı Koyması Lazım’
1.795 views
21 Ocak 2014 - 8:13

Soma Kömür Üreticisi ve Satıcıları Derneği yaptığı basın açıklamasında, “Soma’lı kömürcülerin, sanayi kömürünü aracı olmadan TKİ’den almak ve de piyasaya verdisini son kuruşuna kadar ödeyerek satmayı istemesi suç mudur? ve bu ticari isteği yerine getirmek bu kadar zor mu dur?TKİ’nin artık bizim adımızı koyması lazımdır. Bizler TKİ’nin bayisi miyiz? Yoksa kullan at bir parçası mı?
Soma Kömür Üreticisi ve Satıcıları Derneği tarafından yapılan basın açıklaması şöyle; “Saygıdeğer Soma Kamuoyunu, kömürcü esnafının kömür satışındaki sıkıntılarını giderilmesi için olması gereken ticari başlıkları fikir ve düşüncelerimizi ve neler yapılması gerektiği hususunu gerekli yerlere girişimlerde bulunarak daha önceki günlerde, aylarda ve de yıllarda! Kömürcüler Derneği ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak bilgilendirmiştik. Ama gel gelelim bu düşüncelerimiz hiçbir zaman tam anlamı ile hayata geçirilmemiş, kömürcü esnafı mağdur edilmeye ve zorda bırakılmaya devam edilmiştir. Gelinen en son noktada ise TKİ kurumunun sanayi bayilikleri ile almış olduğu düzenleme bardağı taşıran son damla olmuştur. Bizim çok merak ettiğimiz, acaba biz kendilerinden ne gibi bir istekte bulunmuşuz ki, TKİ’nin işleyişine nasıl bir zararımız dokunabilir ki isteklerimiz yerine getirilmektedir. Sorumluluğu olanlardan bu konuda bir açıklama beklememizin hakkımız olduğunu düşünmekteyiz. Yapılan sanayi bayiliği uygulamasında tarafımızca adres verilmekte olduğunu düşünmekteyiz. Bu yayınlanan maddeler bunu işaret etmektedir. Sanayi kömürü almak için uygulanan kriterler her sene geçtikçe zorlaşmakta bahsi geçen zorunlu+18 kömür alma miktarı yükseltilmektedir. 2012 yılında 4 ay için 400 ton, 2013 yılında 5 ay için 500 ton, 2014 yılında 6 ay için 600 ton’dur. Isınma amaçlı bayiliği tabana yayma düşüncesi olan TKİ sanayi bayiliklerinde bunu yapmamakta, tabiri tam anlamıyla caizse Soma’lı kömürcü esnafını sanayi kuruluşlarının kucağına itmektedir. Bu sanayi kömürünü zorlu maddeler ile Somalı kömürcülere vermemekte ısrar etmekteki düşüncelerini anlamakta zorluk çekmekteyiz. Düşünün ki, bu kurumun kömür üretiminin %65 gibi bir oranına tekabül eden 900.000-1.000.000 (bir milyon) ton kömürünü satan Soma’lı kömürcülerin, sanayi kömürünü aracı olmadan TKİ’den almak ve de piyasaya verdisini son kuruşuna kadar ödeyerek satmayı istemesi suç mudur?ve bu ticari isteği yerine getirmek bu kadar zor mu dur?TKİ’nin artık bizim adımızı koyması lazımdır. Bizler TKİ’nin bayisi miyiz? Yoksa kullan at bir parçası mı?
Daha önceleri defalarca dedik ki;
Bizler bu kömürü zaten satıyorduk. Şimdi ne değişti de bizlere bu kömürü vermiyorsunuz. Geçmişte stokta o kadar kömür biriktiğinde dediniz ki, “alın-satın.” Soma’lı kömürcüler olarak bizler bu kömürleri aldık ve sizlere güvenerek kendi müşteri portföyümüzü geliştirerek satışını gerçekleştirdik ve devletimize vergi ödedik. Şimdi ne oldu, size kömür yok veya bunu alırsan buda var dediniz. Birde üstüne üstlük bu kabul edilemez şartlar kabul edilse bile “size Ocak ve Şubat aylarında kömür yok” dediniz. Bu açıklama Ocak ve Şubat aylarında sanayi kömürü satmayın demektir. Ticaret böyle olmaz, ticaret böyle yönetilmez. Eskiden hatırlarız 80’li yıllarda semt pazarlarında fırsatçı kurnaz pazarcılar mevsiminde biber çıktığında, domates almak şartı ile biber verirlerdi. Yalnız başına biberi satmazlardı.2 kilo domates alana ancak 0,5 kilo biber satarlardı. Şimdi ise tarihler 2014’ü gösterirken bir dejavu gibi bu olayı başka şekilde yaşar olduk.
Daha önce biz ne dedik;
Bayiye yıllık olarak verilecek 30-400 bin ton sanayi kömürünün fabrikalar açısından her hangi bir sıkıntıya sebep olmayacağını, zaten bu kömürün sanayi kuruluşu fabrikalara ve tavuk çiftliklerine termin edilen kısımdan bir şekilde bayiler tarafından temin edildiğini söyledik, anlattık, şikayet ettik ve de ispatladık. Ama bunların sonucunda hiçbir önlem alınmadı. Sorunlarımıza çare bulunulmadı, bulunulmak istenmedi. Daha ne dedik; “Tabela fabrikalar var, çalışmıyor” dedik. İspatladık, yine olmadı. Bu dönemde yine var ama bu sefer sesimizi çıkarmayacağız, sadece izleyeceğiz. Sonrasında bu üretiminiz olan sanayi kömürünü vermezseniz, aracılar vasıtası ile bu kömür fabrikalardan bir şekilde temin edilir, satılır dedik ve satıldı da.   Bunun sonunda onlarca ve yüzlerce defa yazılı ve sözlü olarak devletin vergi kaybı olur dedik. Dedik, anlattık anlamak istemediler ve geldiğimiz nokta bu. TKİ kendilerince çözümü hep bayiiye kömür vermemekte bulmuştur. Kendilerini bu yönetimlerinden dolayı tebrik ediyor, alkışlıyor ve başarılarının devamını diliyoruz!..
Bizce bu bir yıldırma politikasıdır. Soma TSO’nun Üçüncü Meslek Komitesi tarafından bu konuların görüşülmesi ile ilgili Ocak ayının 13’ünde TKİ’den randevu istenmiştir. Fakat randevu talebi TKİ tarafından değerlendirilmemiştir. Tüm Manisa Milletvekillerimizden bu konunun çözümü için yardım bekliyoruz.
Kömürcü esnaf arkadaşlarımızı bu adaletsizliğe karşı birlik olmaya davet ediyoruz. Diyoruz ki, kimse TKİ’nin bu şartları karşısında sanayi bayiliği için talepte bulunmasın.” Denildi.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!