https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

TKİ 3’üncü Sıraya Geriledi

TKİ 3’üncü Sıraya Geriledi
1.260 views
29 Şubat 2016 - 9:24

Manisa’da 2015 yılı kurumlar ve gelirler vergisi rekortmenleri belli oldu. Kurumlar Vergisi’nde yabancı sermayeli Schneider Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 27 milyon 489 bin 398 TL ile birinci olurken, Gelirler Vergisinde birinci yıllardır olduğu gibi Turgutlulu işadamı Eyüp Altan oldu. Altan devlete 1 milyon 119 bin 228 TL vergi ödeyerek birinciliği elde etti.

 

Geçtiğimiz yıl kurumlar Vergisinde birinci olan Türkiye Kömür İşletmeleri Soma’daki maden faciasının ardından 3’üncü sırada yer alabildi.

Manisa Vergi Dairesi tarafından 27’nci Vergi Haftası kutlamaları kapsamında gelirler ve kurumlar vergisi alanlarında en çok vergi veren mükellefler ödüllendirildi. Schneider Elektrik adına ödülü Mali İşler Müdürü İzzet Erdal’a Vali Bektaş ve Vergi Dairesi Başkanı Çakan takdim etti. Gelirler Rekortmeni olan Eyüp Altan adına yeğeni Mesut Altan ödülü aldı.

Vergini Verirsen Rahat Yaşarsın

Gelirler vergisinde 328 bin 408 TL ile 9’uncu sırada yer alan Salihli’den 82 yaşındaki Hüsamettin Kabasakal, “Ben 82 yaşındayım. 53 yıldır hiç durmadan devlete vergimi ödüyorum. Devlete vergi ödediğin zaman rahat yaşarsın vermezsen yaşayamazsın. Allah sağlık sıhhat versin cümlemize” dedi. Hüsamettin Kabasakal’ın konuşması salonda büyük alkış aldı. Kabasakal’a ödülünü Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier verdi.

Vergiler Vatandaşa Hizmet Olarak Dönüyor

Törende konuşan Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, sermayesini, emeğini ortaya koyarak özveri ile çalışan, faaliyetlerini vergi kanunlarına uygun şekilde yürüten, vergisel yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirmek için gayret sarf eden ve en önemlisi de istihdam sağlayarak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan bütün mükelleflere güçlü bir Türkiye için gösterdikleri katkılarından dolayı teşekkür etti. Çakan, “Daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye inşa etmek hepimizin temel gayesidir. Bizler toplanan her kuruş verginin vatandaşlarımıza hizmet olarak geri dönmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu açıdan baktığımızda vergiyi bir amaç olarak değil vatandaşlarımızın toplumsal mutluluğunun ve refah düzeyinin artmasında bir araç olarak görmekteyiz. Rekortmenlerimize ve vergisini ödeyen bütün mükelleflerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Vergilerin Nereye Gittiği Sorulmalı

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, vergi bilincinin gelişmesinin ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösterdiğini kaydetti. Vali Bektaş, “Almamız gereken vergiyi kuruşuna kadar alamıyorsak, vermemiz gereken vergiyi sonuna kadar veremiyorsak, bu düzeni işletemiyorsak o zaman yapacağımız işleri sonuna kadar yapamıyoruz demektir. Verilen vergilinin nereye gittiği de sorulmalıdır” dedi.

Özel sektörün bu ülke için çalıştığını vurgulayan Vali Bektaş, “İş adamlarımızı, girişimcilerimizi üzmeyelim, yormayalım. Onlar milletimizi sırtında taşıyor, onlar ülkemizi sırtlarında taşıyorlar. Bizler varsak onlar sayesinde varız. Onların verdiği vergilerle bizler sistemi işletmeye çalışıyoruz. Kendi hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Sistemle vatandaş arasında mümkün olduğu kadar insani davranışlarını uygulamayı başarmalıyız” diye konuştu.

Kurumlarda Birinci Schneider Oldu

2014 yılında 3. sırada yer alan Schneider Elektrik, 2015 yılında 27 milyon 489 bin 398 TL rakamıyla Manisa Kurumlar vergisi rekortmeni oldu. 2014 yılında ödediği vergi ile 2. olan Bosch Termoteknik Isıtma ve klima Sanayi Ticaret A.Ş. 2015 yılında 25 milyon 408 bin 104 TL vergi ödedi.

2014 yılında ilk sırada yer alan Türkiye Kömür işletmeleri, yaşanan Soma maden kazasından dolayı üretim kapasitesi düşünce 14 milyon 447 bin 654 TL vergi ile 2015 yılında üçüncü sırada yer aldı. Manisa’da 4. ve 5. sıradaki şirketler yabancı sermeyeli Brezilyalı Maxion İnci A.Ş 13 milyon 862 bin 712 TL ile Maxion Jantaş Jants sanayi A.Ş 11 bin 894 bin 136 TL ile oldu. 6. sırada 8 milyon 864 bin 915 TL ile isminin açıklanmasını istemeyen firma, 7. sırada Pilenpak Ambalaj San. ve Tic. A. Ş. 4 milyon 524 bin 40 TL vergi ile yer aldı. 2014 yılında 19. sırada yer alan Valfsel Armatür San. A.Ş. 2 milyon 946 bin 819, 92 TL ile 8 basamak birden yükselerek 8. sırada yeraldı. 9. sırada 2 milyon 603 bin 153 TL ile isminin açıklanmasını istemeyen firma, 2014 yılında 13. sırada yer alan Ünlü Ziraat Aletleri Zirai Ürünleri Sanayi ve Ticaret A. Ş. ise 2 milyon 558 bin 806 TL vergi ödeyerek 2015’te 10. sıraya yükseldi.

Gelirler Vergisinde Eyüp Altan Yine Birinci

Manisa’da Gelirler vergisinde ise sıralama değişmedi. Gelir Vergisinde yıllardır olduğu gibi yine Turgutlulu işadamı Eyüp Altan liderlik koltuğunu kimseye kaptırmadı. Aynı aileden kardeşi Mustafa Altan ise 3. sıradaki yerini korudu. Turgutlu iş adamı Eyüp Altan 1 milyon 119 bin 228 TL vergi ile 1. olurken, ikinci 1 milyon 88 bin 106 TL vergi ile Salih Kozlu, 3. Mustafa Altan 1 milyon 41 bin 588 TL ile oldu. 4. olan gelirler vergisi mükellefi isminin açıklanmasını istemezken 586 bin 570 TL vergi ödedi. 5. olan mükellef de isminin açıklanmasını istemezken 447 bin 570 TL vergi ödediği açıklandı. Muhterem Günercan 386 bin 657 TL vergi ile 6. sırada yer alırken, 361 bin 812 TL vergi ile Murat Dinç 7’nci sırada, 8’inci sırada 330 bin 172 lira ödeyen mükellef de isminin açıklanmasını istemezken, 9. sırada 82 yaşındaki Hüsamettin Kabasakal 328 bin 408 TL vergi ile 10. sırada Osman Gündoğan da 298 bin 883 TL vergi ile yer aldı.(İHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!