https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Tes-İş Delege Seçimlerinde Muhalefet Grubu Oy Kullanmadı

Tes-İş Delege Seçimlerinde Muhalefet Grubu Oy Kullanmadı
5.250 views
21 Şubat 2014 - 7:55

Tes-İş Sendikası (Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası) Soma Şubesi delege seçimlerinde olaylar çıktı. Yönetimin hazırladığı çarşaf listeye itiraz eden muhalefet grupları oy kullanmayacaklarını, gerekirse Tes-iş Sendikasından toplu istifa edeceklerini söylediler.
Tes-İş Sendikası Soma Şubesi’nin SEAŞ yemekhanesinde 750 üyenin katılımı ile delege seçimleri yapıldı. Delege seçimlerine itiraz eden muhalefet grupları Sendika yönetiminin hazırladığı çarşaf listeye itiraz ederek oy kullanmama kararı aldılar. Seçimlerden fotoğraf çekmek isteyen basın mensuplarına izin vermeyen sandık kurulu basın mensuplarının tepki göstermesi sonrasında fotoğraf çekmelerine izin verdi. Oy kullanmalar akşam saat 17.00’ye kadar devam etti.
Seçimler yönetimin hazırladığı liste, muhalefet gruplarının hazırladığı liste dışında ayrıca 61 kişinin daha isminin yazılı olduğu 361 kişinin isminin yazılı olduğu çarşaf liste ile yapıldı. Ali Erdem ve  Ali Eser iki ayrı liste olarak hazırladıkları delege listesinin yönetimin hazırladığı liste ve yönetimin belirlediği diğer 60 kişinin isimlerinin yer aldığı çarşaf listeye itiraz ettiler. Genel Merkezin seçimlere gözetmen göndermediğini belirten muhalefet grubu Soma’da anti demokratik seçim yapıldığını ifade eden muhalefet grupları mahkemeye başvuracaklarını gerekirse hep beraber istifa ederek başka bir sendikaya üye olacaklarını belirttiler.

 

‘Antidemokratik Seçime Girmiyoruz’

Bir araya gelen muhalefet grupları basın açıklaması düzenleyerek seçimlerde oy kullanmayacaklarını ifade ederek basın açıklaması yaptılar. Seçimlere itiraz edeceklerini belirten muhalefet grupları gerekirse Tes-iş sendikasından istifa edeceklerini söylediler. Basın açıklamasını okuyan Ali Erdem ‘Onuruna ve geleceğine sahip çıkmak isteyen, tüm Tes-İş üyesi emekçilere çağrımızdır; Baskın seçim kararı alarak, muhalefetin örgütlenmesine engel olmaya çalışan, çarşaf liste yaparak hesap vermekten kaçan, kendine ve işçisine güvenmeyen, türlü iftiralarla kendinden farklı düşünen insanları karalamaya çalışan, Demokratik sendikacılık söylemi ile seçim kazanıp siyasetçi peşinde koşup siyasi pazarlıklara yenik düşen, mevcut sendika yönetimine; Yapılan en samimi uyarıları dikkate almayıp mevcut yönetime destek veren Tes-iş genel merkezine, İşçi arkadaşlarımız üzerinde kurulmak istenen tüm sendikal ve siyasal baskılara, bütün  haksızlık ve adaletsizliklere karşı, Sonucu belli bu seçime katılmıyoruz. Koltuğunu kaybetmemek için, her türlü entrikayı çeviren sözde demokratik sendikacılara yeni dönemleri ve sendikaları hayırlı olsun. İşçinin kazanmadığı bir seçimi kimin kazandığı önemli değildir. Koltuk merakının kimde olduğu herkesin duruşundan bellidir. Bu oyunun içinde değiliz. Olmayacağız..! 25 Mayıs tarihinde bu seçimler yapılması gerekiyordu. Delege olmak için Akşam 7 sıralarında asılan liste ertesi gün 13.00’de liste kaldırıldı. Bizim isimlerimiz ayrı ayrı yazılması gerekirken 360 kişinin ismi aynı listede yer aldı. Bunlar ise ilk 100 kişi yönetimin listesi, geri kalan muhalefet gruplarının isimlerini karıştırıp geri kalan 60 kişinin ismini de yine kendi yönetimine yakın isimlerden yazarak çarşaf liste oluşturulmuştur. Bu sistem 20 yıl önce yapılmış bir sistemdir. Kendileri iş başına gelirken böyle bir seçim yapılmamıştı. 10. Genel Kurulumuzun 9 tanesinde Genel Merkez gözetmen gönderirken bu seçimlere göndermemiştir. Topladığımız 400 imza ile Genel Merkeze talepte bulunduk. Seçim bittiğinde mahkemeye gideceğiz. 15 gün içinde sonuç geldiğinde arkadaşlarımız ile birlikte yeni bir yol haritası çizeceğiz. Gerekirse başka bir sendikaya üye olacağız. Tes-iş Sendikasından istifa edeceğiz.Sendika görevini yapmadığı için sendikadan memnun değiliz. Sendika görevini yapmıyor. Özelleştirmeye göz yumuyor. İşçisine sahip çıkmayarak hizmet alımlarında şirketlere müdahalede bulunmuyor.’ dedi.
‘İşçi En Rahat Dönemini Bizim Dönemimizde Yaşadı’
     Muhalefet grubunun iddialarına cevap veren Tes-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan seçimlerin nasıl yapıldığını bilmiyorlar. Tüzüğümüzde ne yazıyorsa onu uyguluyoruz diyerek yaptığı açıklamasında ‘Burada seçimlerimizi yapıyoruz. Tüzüğümüzde ve sendikalar kanununun bize vermiş olduğu yetkiye dayanarak burada seçimimizi yapıyoruz. Arkadaşlar psikolojik baskı yaparak oy kullandırmama eylemindeler. Dışarıdan empoze edilen birşeydir. Farklı sendika getirme çabalarını daha önce denediler. Bunları başaramayınca şimdi Tes-İş Sendikası içinde huzursuzluk yaratmak içindeler. Burada 4 yıldır hizmet ettiğimizi çalışan işçimiz görüyor. İşçi en rahat dönemini yaşamaktadır. Siyaset ve müdüriyet ile insanların yeri değiştirilip duruyordu. Baskı yapılarak mesaileri kesiliyordu. Son 5 yıldır böyle bir çalışma yapılmadı. Biz herkesin başkanıyız. Bunlar geçici muhalefeti yapması gereken şeylerdir. Oy kullanılmazsa hiçbir şey olmaz, tüzükte böyle birşey yazmıyor. Oy kullanmayacaklar ise neden delege ismi vermişler. Başvuruya göre liste hazırlanmıştır. Gözlemci sandık kurulu vardır. Önce seçim nasıl yapılır bunun öğrenilmesi lazım. Burada yetkili şube yönetimidir. Gözlemcinin gelmesine gerek yok. Burada seçimi şube yapar. İşyerinde yapılan seçimde işbaşı yaptıkları için çoğunluk sağlanmıştır. Oy kullanıp kullanmamak ayrı bir durumdur. Eğer dışarıda bir yerde oy kullanılmış olsaydı. O zaman itiraz edebilinirdi. Önce seçim nasıl yapılır bunların öğrenilmesi gerekiyor. 100 delege başvurusu yapıldı ancak burada 98 delege çıkacaktır. Son bir yıla girdiği zaman Şube yönetimi istediği zaman seçim kararı alır ve seçimi yapar. Bende bunu yaptım. 3 günde askıda kalmıştır. Tutanak ve belgelerim elimde mevcuttur. Suç duyurusunda bulunabilirler. Her siyasi partiden üyelerim var. Ben siyaseten hareket etmemişimdir bunu herkes bilir. Partinin arkasına sığınarak parti adına hareket ediyormuş gibi kendilerini gösteren arkadaşlarımız var’dedi.

DSC5465.jpg

DSC5468.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!