Soma Karaelmas Gazetesi

‘Temaslı bildirimi Çok önemli’

‘Temaslı bildirimi Çok önemli’
964 views
26 Kasım 2020 - 20:33

İlçe Sağlık Müdürü Fatih Güven, Covid19 salgınına karşın Soma’da ev ziyaretleri ve günlerin devam ettiğini dile getirdi. Soma halkını temaslı bildirimi konusunda hassas olmaya davet eden Güven ’20 Filyasyon ekibinin gece gündüz sahada olduğunu sözlerine ekledi.

Dünyayı etkisine alan koronavirüs (Covid-19) ile mücadele etkin bir şekilde sürdürülmeye çalışılıyor. Koronavirüse karşı Türkiye’de sağlık çalışanları da hız kesmeden en ön safta mücadele ediyor. Hastanelerde tedavi edilen koronavirüs hastalarının yanı sıra, sağlık durumları uygun olanlar evlerinde tedaviye alınıyor. Evde tedaviye alınanların ilaç, test ve muayene işlemleri ise sahada görevli sağlık personelinden oluşan filyasyon ekiplerince karşılanıyor.
Soma Sağlık Müdürü Fatih Güven, Filyasyon ekibinin yaşadıkları zorlukları dile getirerek vatandaşların temaslı bildirimi konusunda hassas olmasını istedi.
Güven ‘Cihaz sayımızı 2 arttırarak 6’ya çıkardık. Laboratuvar ortamına göre 4 ila 8 saatte test sonuçlarımız çıkıyor’dedi.
’19 filyasyon ekibi
Sürekli sahada ‘
Güven ‘Pozitifler ekranımıza düştüğünde adreste kimlerin olduğunu görüyoruz. Kişiyi arıyor, 1 haftadır kimler ile görüştüğünü, yakın temas ile görüştüğü biri var mı diye belirterek, temaslı diyebileceğimiz kriterleri kendilerine soruyoruz. Kişi isimlerini öğreniyoruz. Soma’da sahada 19 filyasyon ekibimiz var. 1 hekim, 1 hemşire, 1 şoförden oluşuyor. 38 kişiden oluşuyor. Merkez ekibimizde 13 kişi bulunuyor. Toplam 51 kişilik bir filyasyon ekibimiz bulunuyor. Adresini saha ekiplerimize veriyoruz. Ekipler evlerine gidip, kullandığı ilaç varsa ona göre bizde hastane ile irtibata geçerek ilaçlarına başlıyoruz. Evde bulunan temaslılarda semptom var ise numune alarak onlara da ilaç tedavisine başlıyoruz. Erken teşhiste bulunarak zatürre eşlik etmesin istiyoruz, tedavi sürecine başlıyoruz. Genel işleyişimiz bu şekilde oluyor.
Temaslı olursa aile hekimimiz sürekli onları arıyor, eğer semptom var ise doktor beylere bilgi veriyor. Hekimli saha ekiplerimiz gidiyor, semptomu ilaç başlanacak şekilde ise numune alarak ilaçla tedaviye başlıyor. Pozitif çıkarsa tekrar gidiyoruz. Bir eve 3-5 kez gidiş yapıyoruz.
Araç sayılarında Manisa genelinde en iyi düzeydeyiz. Aynı anda 15 ekiple çıkabiliyoruz. Filyasyon süremiz Türkiye ortalamasının ve Manisa ortalamasının çok çok altında.
‘Filyasyon ekibine
temaslılarınızı eksiksiz bildirin’
Bizim en büyük sıkıntımız temaslı bildiriminde sıkıntı yaşıyoruz. Temaslıları düzgünce bildirsinler ki hızlıca müdahale edelim. Ne kadar hızlı bildirirlerse ne kadar kontrol altına alırsak o kadar iyi. İsim verdiğinde diğer kişi işinden olur, rapor alması gerekir, tarlada çalışıyor dışarı çıkamayacak diye temaslı bildirimi yapılmıyor. Biz temaslı bildirimi olursa Filyasyon daha anlamlı oluyor. Erken tesbit edersek biz bunların takibini yapıyoruz. Eğer 100 kişi ile temaslı ise biz onları her gün arıyoruz zaten, En ufak semptomda numune alıp ilacını başlıyoruz. Bunlar çok önemli konular. Covid gençlere birşey yapmıyor deniyor fakat 34 yaşında vefat eden kişiler var. Akrabasını, annesini, babasını hastaneye mahkum ediyor. Hiç bulaşmayacak kişiler 14 gün hastanede kalmak zorunda kalıyor. Yoğun bakıma girip vefat eden var. Bizim en büyük problemimiz bu durum maalesef.
‘En büyük sıkıntı
Aile görüşmeleri’
Her yerde vaka sayıları arttı. Madenler kontrol altında, vakalarımızın küçük bir kısmı madenlerde. Ayrıca Soma’da ev ziyaretleri çok fazla. Tesbit ettiklerimizin büyük çoğunluğu dışarıdan aile görüşmelerinden olduğunu görüyoruz. Günler hala devam ediyor. Vatandaşımız bu yönde bizlere yardımcı olması lazım.
‘Gece gündüz Sahadalar’
Çalışma saatlerimiz çok geniş. Ekipler saat 08.00’de göreve başlayıp beyaz tulum, maske, siperlik, eldivenden oluşan koruyucu kıyafetlerini giyerek sahaya çıkıyor. Bazen gece 01.00’e kadar aktif bir biçimde sahadalar. Temaslılar bu nedenle çok şikayette bulunuyor. Gece neden bizi kontrole geliyorsunuz. Bu saatte bir yere mi gideceğiz, sabah gelin diye tepkiler ile karşılaşıyoruz. Yoğun olduğumuz haftalarda 16 saat boyunca sürekli ekiplerimiz sahada. Akşam yemeklerini daha kısa tutarak çalışma saatlerimizi uzatıyoruz.
‘Pozitif, zeytin toplamaya gidenler var’
Temaslı olup ekmek almaya gittiğini söyleyen vatandaşlar ile karşılaşıyoruz. Karantina kurallarını ihlal eden kişiler maalesef çok. Pozitif olduğu halde zeytine giden kişilerle karşılaşıyoruz.Bu durumda cezai işlem uygulanıyor.
İlaç başlatmış anlatmışız. Ancak kullanmamış olanlar oluyor. Her gün evine hekim isteyen hastalarımız var. Bizim verdiğimiz tedavi 5 günlük tedavi. 5 günden uzun sürüyorsa, zatürre gelişti mi diye hastaneye yönlendiriyoruz.
Şimdilik personel sıkıntımız yok. İlerleyen durumlarda ne olur hiç birimiz bilmiyoruz. 19-20 ekibimiz ile Soma’daki vakalara çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamadan ulaşabiliyoruz’diyen Güven Hastalığın tüm evlerini gördükleri için iyileşen hastaları gördüklerinde çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!