https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Tazminatlar bir kerede ödenecek’

‘Tazminatlar bir kerede ödenecek’
705 views
04 Haziran 2018 - 8:14

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Şirketlerin mağdur ettiği bütün işçilerimizin her türlü alacağı kıdem tazminatı alacakları, ihmal tazminatı alacakları, yaralanma-kazaya uğramadan dolayı hak ettikleri bütün tazminatlar önce bir kerede devlet tarafından tek taksitle ödenecek sonra o paraları ödemeyen şirketlerin gırtlağına çökülecek, o para devletin alacağı olarak onlardan tahsil edilecek, söz veriyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma İlçe Teşkilatı’nı ziyaret ederek, partililerle bir arya geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ziyaret ettiği Soma İlçe Teşkilatı’nda İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, CHP Manisa Milletvekili 5. Sıra adayı Abdullah Saka ve partililer tarafından karşılandı.

CHP Manisa 5. Sıra Milletvekili Adayı, “24 Haziran’da seçimlere gidiyoruz. Daha önce 2 defa merkez yoklamasıyla 2002 ve 2007’de milletvekili adayı olmuştum. Bu defa merkez yoklamasıyla milletvekili adaylığı belirlendi. Ben partimizde “emek en yüce değerdir” inancıyla bu defa partimizde daha seçilebilir bir sırada değerlendirilmeyi, çünkü Soma Manisa’nın ilçelerinin arasında ayrıcalığı olan bir ilçe. Soma’da Cumhuriyet tarihi boyunca Cumhuriyet Halk Partisi’nden hiç bir milletvekili çıkmadı. Bu defa böyle bir sırada milletvekili adayı olmayı bekliyorduk. Her zaman CHP’nin başarısı için her yerde var gücümle çalıştım. Umarım partimiz başarılı olur. Umarım partimizin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Türkiye’nin artık “tamam” dediği bu iktidara, Recep Tayyip Erdoğan’a “tamam” diyerek, bu defa Cumhurbaşkanı tekrar Muharrem İnce olur bu defa diye düşünüyorum. Soma’da yaşayan bir milletvekilinin Soma’lının gerçek sesi olabileceğini çok iyi anlıyorum. Burada sizlerle birlikte olan sizlerle birlikte yatıp kalkan bir insan Ankara’ya gittiğinde sizin gerçekten sesiniz-kulağınız olmayı çok istedim. Belki bu defa olur. Partimizin kararlarına zaman zaman gönül burukluğuyla yaklaşsak da hep saygı duyduk bu güne kadar. Ben hiçbir zaman partime küsmedim. Hep partimin başarılı olmasıyla ilgili bir çaba içerisinde oldum. Keşke biraz Soma’mıza ilgi fazla olabilseydi. Ben CHP’ye uzun yıllar emek vermiş biri olarak CHP’nin başarısını herkesten daha çok istiyorum” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Bir baskın seçimle karşı karşıyayız. CHP’nin normal şartlarda tüzüğünde yazan yöntem ön seçimdir. Eğer böyle baskın bir seçim olmasaydı, yine CHP bütün milletvekili adaylarını ön seçimle belirleyecekti. O süreçte tabi Soma’mızın ön seçimde de bir mağduriyeti dile getiriliyor. İlçenin küçük olması, üye sayısının az olmasından dolayı diğer ilçelerin ön plana çıktığı ve Soma’nın hak ettiği yerde olmadığı yıllardır söyleniyordu. Bu kez yapılan merkez yoklamasında 5 kişilik bir heyet ve merkez kurulu milletvekili sıralamasına karar verdi. Bizler Soma ile ilgili son derece olumlu fikirler beyan ettik. Soma bugüne kadar tarihinde hem Abdullah Saka’nın şahsında olabilecek şuana kadar ki en iyi noktadadır. Yapılan bütün anketler ya beş-beş, o işler AKP’nin istediği gibi biterse iki ittifak arasında, Ama son referandum sonucuna bakarsa, millet ittifakının 6, Cumhur ittifakının 4 milletvekili çıkaracağını gösteriyor. Burada iş, bu 6 milletvekili 5-1 diye sonuçlanıp Abdullah Saka’yı milletvekili yapabilecek miyiz, yoksa bir umutsuzluk, bir küskünlük, bir telaş halinin sonucu iş 4-2’ye mi dönecek, o Soma’nın ve Soma Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi kaderini belirleme çizme noktasıdır. Ben CHP’nin Soma’daki bütün üyelerinden, Soma’daki seçmenlerinden, madencilerinden bugün Soma’dan ve Manisa’dan 5 milletvekili çıkarıp, Abdullah Saka’nın milletvekili olarak Ankara’ya gönderileceğine yönelik inancı görüyorum” dedi.

Soma’nın yüreği, bizim yüreğimizde atıyor’

Özel, “Soma bir maden şehri. Buradan bütün Türkiye’ye sesleniyoruz; zaman zaman seçimlerde Soma hak etmediği eleştirileri aldı. AKP’nin MHP ile birlikte %70’lerin üzerinde oyu aldığı dönemlerde Soma’da bunların azalıp, azalıp %30’lara indikleri bir süreci yaşadık. Ama adam İstanbul’da televizyonun karşısına yattı, bir elinde kumanda, bir elinde cep telefonu Somalılara hakaret etti. Ben o zaman çıktım dedin ki; Soma’ya laf söyleyen, bana söylemiş olur. Diyorlardı ki, o kadar mücadele ettiniz Soma size hakkınızı vermedi. Somalılar dünyanın en yüce gönüllü Türkiye’nin en yüreği temiz en alnı açık insanlarıdır. Soma tek bir parçadan oluşmaz. Soma zor bir yerdir, Soma emeğin başkentidir. Ama Soma aynı zamanda zulmün, sömürünün ve baskının da başkentidir. Bunu hep birlikte büyük bir mücadele ile kırmaya çalışıyoruz. Şehitlerimizin acısı yüreğimizi yakıyor. Yollarda yürüdüler, hak aradılar. Bir büyük cinayete isyan ettiler diye 3 binin üzerinde evladımız sokaklarda işsiz geziyor, açlığa mahkum ediliyor. Buna karşılık Soma’da büyük bir uyanış, büyük bir diriliş, Ak Parti’nin politikalarına karşı büyük bir isyan var. Kimse bilmeden, görmeden kimse bu şehri yaşamadan bu şehrin güzel insanları hakkında hüküm vermesin. 24’ün de Soma son iki seçimde ve referandumda yaptığı büyük sıçramayı devam ettirecek. Sonuç ne olursa olsun Soma’nın yüreği bizim yüreğimizde atıyor” dedi.

Özel, “Anayasaya göre bu madenlerin hepsi devletin madenleri. Ama Ak Parti bir oyun buldu. Rödevans diyor, hizmet alım sözleşmesi diyor, devletim milletin madenini bir takım çıkar çevrelerle peşkeş çekiyor. CHP iktidarında bu madenlerin tamamı devlet tarafından işletilecek. Madenlerde çalışan hiç kimse işsiz kalmayacak, şuanda çalışanların tamamı sendikalı devlet işçisi olacak. Madenlerden çıkartılmış 2bin 800 arkadaşımız 1, Uyar Madenciliğin mağdur ettiği 900’e yakın arkadaşımız 2, onların dışında işsiz bırakılmış ne kadar arkadaşımız varsa, 24 Haziran’da yada 8 Temmuz’da yetkiyi alacağız, 15 Temmuz da sendikalı kamu işçisi olarak onları devletin madenlerinde işe başlatacağız söz veriyorum. Uyar madencilik Soma A.Ş. ve başka şirketlerin mağdur ettiği bütün işçilerimizin her türlü alacağı kıdem tazminatı alacakları, ihmal tazminatı alacakları, yaralanma-kazaya uğramadan dolayı hak ettikleri bütün tazminatlar önce bir kerede devlet tarafından tek taksitle ödenecek sonra o paraları ödemeyen Soma A.Ş.’nin de Uyar’ın da gırtlağına çökülecek, o para devletin alacağı olarak onlardan tahsil edilecek, söz veriyorum.

Madene önce Zonguldak’tan, Ankara’dan, Soma’dan uzmanlar inecek. Madenler güvenliyse, nasıl 30 yılda bir kişi öldü, bu maden güvenliyse, o madende çalışma hemen başlayacak. Güvenli değilse, önce güvenli hale gelmesi için projeler çizilecek, o güvenlik projelerinde çalışılacak. O sırada bütün madenciler evinde dahi otursa, yeraltı maden ücreti olan 2 askeri ücreti almaya devam edecekler söz veriyoruz. Madenler güvenli hale geldikten sonra kendi madenimizi kendimiz çıkaracağız. Alnımızın terinin karşılığını alacağız, sendikalı olacağız. Sendikaların yandaş sendikalar olmasına izin vermeyeceğiz. İşçinin emekçinin hakkının savunan sendikalar olacak.

İşçiye askeri ücreti 2 bin 200 TL yapacağımızı müjdeledik. Bu ne demek; yeraltında çalışan madencimize 4 bin 400 TL maaş demek. 13 Mayıs 2014 faciasında sonra verilip te bugün gevşetilen bütün haklar tam olarak uygulanacak. O gün söz verilip de tutulmayan ne varsa, o sözü tutmak da Manisa milletvekili olarak Özgür Özel’i Cumhurbaşkanı olarak Muharrem İnce’nin boynunun borcu olsun” dedi.

Buradaki konuşmaların ardından Milletvekili Özgür Özel, 5. Sıra milletvekili adayı Abdullah Saka ve partililer esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!