https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Taşeron İşçilere Verilen Sözler Tutulsun

Taşeron İşçilere Verilen Sözler Tutulsun
882 views
20 Aralık 2017 - 7:29

CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ‘Soma binlerce taşeron işçimizin çalıştığı bir ilçe. İşçilerin çoğunluğunu taşeron işçiler oluşturmaktadır. KİT’lerin kapsam dışında bırakılması halinde başta ilçemizdeki taşeron işçiler olmak üzere kadro hakkı bekleyen yüz binlerce taşeron işçimiz mağdur olacaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak taşeron işçilerimizin kadro hakkının takipçisi olmaya devam edeceğiz’ dedi.

Tüm taşeron işçilerimize ayrımsız, koşulsuz ve sınavsız kadro hakkı verilmelidir’ diyen CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy Taşeron işçilere verilen sözlerin sonuna kadar takipçisi olduklarını dile getirdi. Elbinsoy açıklamasında ‘Taşeron işçilerimiz, kadro hakları için yıllardır mücadele ediyor. Taşeron işçilerimizin verdiği bu onurlu mücadele sonuç vermeye başladı ve kendilerine kadro hakkının verileceği geçtiğimiz günlerde AKP Hükümeti tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Hükümet tarafından yapılan duyuruya rağmen henüz hazırlanan yasa tasarısının içeriğini öğrenebilmiş değiliz. Yasa tasarısı, adeta bir sır gibi saklanıyor. Bu kasıtlı belirsizlik bizlerde, kadro bekleyen taşeron işçilerimizin oldu bittiye getirileceği ve bir kere daha mağdur edileceği izlenimi uyandırıyor.

Tüm taşeron işçilerin bildiği gerçekleri bir kere daha hatırlatmakta fayda var. Taşeron çalıştırma biçimi AKP iktidara geldikten sonra kamuda ve belediyelerde esas istihdam biçimi haline geldi. AKP döneminde sayıları hızla artan yüz binlerce taşeron işçisi yıllardır akla, mantığı, hukuka ve insan haklarına aykırı biçimde çalıştırılırken, taşeron şirketlere kamudan haksız şekilde büyük bir gelir transferi sağlandı.

Taşeron işçilerimizin yasal hakları, taşeron şirketler tarafından gasp edildi. Taşeron şirketler tarafından ödenmeyen işçilik alacaklarını kamu kurumları ödemek zorunda kaldı. Kamu tarafından ödenen işçilik alacaklarının büyük bir kısmının arkası aranmadı. Kamu, zarara uğratıldı.

Soma binlerce taşeron işçimizin çalıştığı bir ilçe. Taşeron yasası, ilçemizin çalışma hayatını ve ekonomisini doğrudan etkileyecek. Bu nedenle CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak taşeron işçilerin kadro hakkı konusundaki görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk.

Ulusal basından ve AKP’li yetkililerden takip ettiğimiz kadarı ile taşeron işçilerimize kadro verilebilmesi için sınav ve mülakat gibi kıstaslar düşünülüyor ve yine kadro hakkının tüm kamu kurumlarını kapsamayacağı, KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin kapsam dışında kalacağı söyleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak önemle belirtmek isteriz ki; taşeron işçilerimize tanınacak kadro hakkı koşulsuz, sınavsız ve mülakatsız olmalıdır. Kadro hakkı, belli kurumlar bünyesinde çalışan taşeron işçileri değil, tüm kamu kurumlarında çalışan taşeron işçileri kapsamalıdır.

Yıllardır aynı işi yapan, emeği ile evini geçindiren taşeron işçilerimize sınav ve mülakat şartı getirmenin amacı nedir? Sınav ve mülakat şartı getirilmesi sadece ve sadece taşeron işçilerimizin bunca yıllık emeklerinin hiç edilmesine neden olacaktır. AKP Hükümetinin kadro sözü adeta balon gibi patlamıştır. Deyim yerindeyse DAĞ FARE DOĞURMUŞTUR.

İlçemiz sürekli üreten bir işçi kentidir. İlçemizdeki işçilerin çoğunluğunu taşeron işçiler oluşturmaktadır. Bu taşeron işçilerin önemli bir kısmı da TKİ bünyesinde istihdam edilmektedir. KİT’lerin kapsam dışında bırakılması halinde başta ilçemizdeki taşeron işçiler olmak üzere kadro hakkı bekleyen yüz binlerce taşeron işçimiz mağdur olacaktır.

Taşeron işçilerimizin ayrıma ve şarta tabi tutulması Anayasa ve İnsan Haklarına aykırıdır. Tüm taşeron işçilerimize ayrımsız, koşulsuz ve sınavsız kadro hakkı verilmelidir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak taşeron işçilerimizin kadro hakkının takipçisi olmaya devam edeceğiz’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!