https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Tarım işçileri mağdur edildi

Tarım işçileri mağdur edildi
669 views
17 Ekim 2017 - 9:00

j plakasını zorunlu hale getiren Manisa Büyükşehir Belediyesi tarım işçilerini taşıyan servis araçlarını ve tarım işçilerini mağdur edildiği iddia edildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından zorunlu hale getirilen J plaka uygulaması nedeni ile tarım işçileri tarlada çalışmak yerine evlerine geri döndüler. Sabahın erken saatinde günlük 50 TL yevmiye için yola çıkan tarım işçileri servis şoförlerinin J plakası olmadığı için evlerine eli boş geri döndü.

Büyükşehir Belediyesinin uygulaması nedeni ile Mağdur edildiğini iddia eden Tarım işçilerini taşıyan servis şoförleri ‘Bu tür uygulama Türkiye’nin hiçbir yerinde yok ‘dediler.

70 araç sahibi ve 2000 işçi sabah saatlerinde Kırkağaç Çamında bir araya geldi.

Akhisar’dan ileri gidemediklerini iddia eden araç sahipleri J plaka zorunluluğu yüzünden sürekli araçlarının bağlandığını ve ceza ödediklerini belirttiler. J plakası olmadığı halde okul servisi yaptıklarını iddia eden servis şoförleri ‘Burada bulunan bütün araçların okul servisi çekebilir diye belgeleri var ama tarım işçilerini taşıyamıyor.’dediler.

Servis şoförleri adına açıklamada bulunan Soma Mevsimlik Tarım İşçileri Taşıyıcıları Derneği İbrahim Ersoy ‘Şuanda insanlar mağdur edildi. Araçlar bağlanıyor. Bağlanan araçlar 2 ay bağlı kalıyor. 7 milyar civarında ceza alıyoruz. 2000 işçimizin mağduriyeti var. İnsanlarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız insanlara iş istihdamı yaratın demişti. Bizde iş istihdamı yaratıyoruz fakat kaçak olarak iş yapmaya çalışıyoruz.’dedi.

Servis Şoförleri ise ‘ J plakası dediğinizde sürekli servis taşıyan işçi servisleri ile aynı duruma getiriliyoruz. Fakat biz sürekli işçi taşımıyoruz. Yılın sadece 5 ayı Tarım işçileri taşıyoruz. Plakaların değeri 70 milyar biz bu plakayı alarak bu işi yapamayız.

Ona göre bir araba almaya kalkarsak o da 60 milyar civarında. Yılda 5-6 ay çalışarak bu böyle birşey alamayız. Bizim devletten isteğimiz J plaka yerine tarım işçilerini taşıyanlara yönelik başka bir uygulama yapılmasıdır. 14 yıldır bu işi yapıyoruz. Devlete vergimi ödüyorum ama yolda yakaladıkları zaman 2 milyarın üzerinde ceza yazıyorlar.

Ceza yazmanın yanı sıra arabayı bağlıyorlar. 61 gün bağlı kalıyor. Bizde devletten bu konuda bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Burada 1500’ün üzerinde insan var. Sabah 5’te kalkıp ekmek parası için yola düşenler sadece plaka için mağdur edildi.İşi bulan işçiyi bulan biziz tarla sahipleri de mağdur bizde mağduruz. Yolda durdurarak J plakası büyükşehirin emri diyorlar. Büyükşehire gittiğimizde plakasız bu işi yapamazsınız deniyor. Bu cezalardan dolayı bıktık usandık ve burada toplandık. Kaymakam ve Valiye çıktık. Bize yol gösteren olmadı. Ankara’ya gitti meclise sunuldu denildi. Ama sonuç çıkmadı. Biz devletten yardım istiyoruz.’dedi.

Jandarma ekiplerinin gelmesi ile birlikte servis araçlarına binen tarım işçileri bugün tarlada çalışmak yerine evlerine geri döndü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!