Soma Karaelmas Gazetesi

“SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ NE GETİRECEK?”
870 views
03 Ağustos 2020 - 11:06

 

AK Parti Soma İlçe Tanıtım ve Medyadan sorumlu başkan yardımcısı Şan Tolga Yurtseven yaptığı açıklamada Bugüne kadar başı boş kalan sosyal medyada küfür,hakaret,tehdit ve itibar suikastları almış başını gidiyordu. Pervasızca sergilenen tüm bu rezillikler yapanın yanına kar kalıyordu. AK Parti Grup Başkan vekilimiz Özlem Zengin, MHP Grup Başkan vekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül ile AK Parti ve MHP milletvekillerimizin imzasını taşıyan, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi ile İnternet kullanıcılarının kişisel başvurularında veya kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşanan zorlukların aşılması için sosyal ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulması amaçlanan kanun teklifi mecliste ele alındı.
İşte bu konudaki kişilik haklarını koruyup isimsiz,sahte hesaplarla yapılan infazları önleyecek İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.
Peki bu kanun neler getirecek?
-Bütün site için kapatılma sonucu doğuran erişimin engellenmesi cezası yerine içeriğin kaldırılması kararı verilebilecek. Böylece haber alma özgürlüğü daha iyi korunmuş olacak. Karar en geç 4 saat içerisinde yerine getirilecek.
-Sosyal ağ sağlayıcıları yapılan başvurulara 48 saat içinde yanıt verecek. Bu zorunluluk yerine getirilmez ise 5 milyon TL,içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararlarına uygulanmaz ise 10 milyon TL idari para cezası verilecek.
-Mahkeme kararları bildirimden sonraki 24 saat içinde uygulanacak. Uygulanmadığı takdirde doğan zararlar tanzim edilecek.
-Sosyal ağ sağlayıcıları üç ay içinde kendilerine yapılacak “özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi” başvurusuna 48 saat içinde cevap verebilmek için gerekli hazırlıkları yapacak.
-Sosyal ağ sağlayıcılarına (günlük erişimi 1 milyondan fazla olanlar) ülkemizde temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirildi. Ayrıca sosyal ağ sağlayıcıları bu madde ile ülkemizden kazandıkları paranın vergisini ülkemize ödeyecek.
ABD başta olmak üzere bir çok demokratik Avrupa ülkelerinde de uygulanan bu ve buna benzer kanunlar ve düzenlemeler muhalefet partilerinin ifade ettiği gibi bir sansür değildir.
Birileri istedikleri şahıs veya şahıslara yönelik her türlü hakareti yapabilecek,onları linç edebilecek,onlara küfür edebilecek ve bu ifade özgürlüğü olacak ama bunları yapanları belirlemeye ve bunlardan hesap sorulmasına sansür denilecek? Kişilik haklarının korunması,çocukların cinsel istismarı,terör propagandası yapma,uyuşturucu kullanımına teşvik,fuhuş,kumar gibi suçları kapsayan içeriklerin önlenmesi sansür olacak?
Bu ülkede kimsenin namusu,şerefi,haysiyeti,kişiliği ve değerleri o kadar ucuz değil. Önüne gelen,her canı isteyen bu değerlere dil uzatamaz aksi takdirde bu kanun ile bunun bedeli öder.
AK Parti Soma İlçe Teşkilatı olarak söz konusu kanunun çıkmasında emeği olan başta Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a,MHP Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli’ye,AK Parti ve MHP milletvekillerine şükranlarımızı arz ederiz.

Şan Tolga Yurtseven
AK Parti Soma İlçe Tanıtım ve Medyadan sorumlu başkan yardımcısı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!