Soma Karaelmas Gazetesi

SONUÇ NE?

SONUÇ NE?
2.577 views
17 Aralık 2014 - 15:43

CHP Manisa Milletvekili Sayın Özgür Özel gözünüz aydın; Soma Kolin Firması tarafından yapılması planlanan 510 MW gücündeki 1 milyar dolar yaklaşık maliyeti olan yeni termik santral şuan için gerek hukuksal, gerekse firma açısından askıya alınmış durumda.

Size açıkça soruyorum: gelinen bu son durumun kimin ne faydası oldu?

Hangi Soma’lı vatandaş bu durumdan olumlu yönden etkilendi ?

İşçi arkadaşlarımız mı? Daha yeni işten çıkartılan, iş bulma ümidi ile bekleyen emekçi kardeşlerimiz mi?

Neredeyse dükkân kapatma raddesine gelmiş kapatmamak için direnen esnafımız mı?

Yoksa tek geçim kaynağı olan zeytincilik olan köylülerimiz mi?

Sayın Özel ; siz çok iyi bir insan olabilirsiniz, Somamız için bir şeylerde yapmak istiyor olabilirsiniz ama maalesef size 13 Mayısta yaşadığımız o vahim olaydan sonra Soma’da sizi çok görmeye başladık. Nereye baksak, nerede bir eylem, bir miting olsa seçilmiş Soma CHP İlçe Başkanından, yönetim kurulu üyelerinden, yetkililerinden çok hep Siz ön sıralardaydınız. Hangi taşı kaldırsak altından hep siz çıktınız. O zamanın Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Somamıza ziyareti sırasında yaşanan ve kimsenin tasvip etmediği o olayların olduğu gün dahi siz, Somadaydınız. Burada yattınız, burada katlınız. Tam bu olaylar sıcaklığının korurken kendini gerek ulusal gerekse Uluslararası alanda kanıtlamış Kolin gibi bir firma ile uğraşmaya başladınız, geldiğimiz, gittiğimiz yok ağaçtı, yok köylüydü,  yok çevre kirliği di yok bilmem neydi diye tek başınıza gündem oluşturdunuz şovlar yaptınız.

Peki sonuç ne?, Ne oldu?

Haklı veya haksız oturup tüm muhatapları ile konu tartışılır. Doğru neyse bulunur. Firma projeyi askıya aldı beklide tamamen vazgeçecek. İlk etapta 1500 – 2000 orta ve uzun vadede 5-6 bin Somalı işçiyi işinden ekmeğinden ettiniz, mağdur duruma düşürdünüz.

Somalı esnafın, Somalı kamyoncunun, Somalı tamircinin, Somalı lastikçinin ve diğer direk ve en diren bir sürü yan sanayi esnafını işlerine mani oldunuz.

Sayın Özel; peki bunlar oldu da, o zavallı köylülerin tek geçim kaynağı olan ağaçlara ne oldu?.Kesinlen o hiçbir işe yaramayan ağaçların kime zimmetleneceği bilinmiyor. Köyüler kalkındı mı? Çevre kimliliği azaldı mı? Burası Soma Sayın Özel, kömür var ve bu kömürden enerji üretilecek bunun başka alternatifi yok. Bunu anlayın ve bu şovları bu tarz ziyareti bırakın artık. Ayrıca Yalova’da yüzyıllık çınar ağaçları kesilirken aynı hassasiyetinizi nedense görmedik sizden Sayın Özel.

Soma’ya sadece siz gelmediniz CHP Manisa Milletvekilleri Sayın Hasan Ören, Sayın Sakine Öz’de geldi onlarda incelemede bulundular, onlarda basın toplantısı yaptı ama onlar sizin gibi ucuz siyaset yapmadılar. Siz herhalde ömrümüzdeki genel seçimler öncesi yapılması planlanan ön seçim yerinizi garanti altına almanın derdine düştünüz. Buradan tüm Somalı CHP üyelerine, delegelerine sesleniyorum. Tertemiz, dürüst, Somayı bilen Somalı mükemmel bir İlçe başkanı Sayın Murat Bayramoğlu ve yıllardır varını yoğunu CHP’ye harcamış bir Sayın Abdullah Saka var iken Özgür Özel gibi kişiler ilk sıralara getirilemez.  Böyle gerçeklere sırtını dönen, şov derdine düşmüş insanlar meclise girer benimde sizlere söyleyecek hiç bir şeyim kalmaz.

Sayın Özel size soruyorum: bugüne kadar Somaya yatırım yapmaya hangi firmayı ikna etiniz? Hangi Somalı sizin gayretleriniz ile evine ekmek götürür oldu? Tamam işçi sağlığı ve iş güvenliği diyorsunuz hiç kimse yerin yüzlerce metre altında bir insanın canın yanmasını istemez elbette en üst düzeyde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda önlemler alınmalı kanunlar, kararnameler ona göre düzenlenmeli ama çözüm maden ocaklarının kapatılıp orada çalışan binlerce işçinin elini kolunu bağlayıp onları  işsiz ve çaresiz bırakmak mı?.

Kanal kanal dolaşıp şov yapacağınıza keşke önünüze herkesi tatmin edecek çözümler koysaydınız da bizlerde sizin gerçekten Soma’yı, Somalıları düşündüğünüzü inansaydık.

Gerçek lider çözüm üretebilendir, çıkış yolunu gösterebilendir. Siz ne yazıktır ki Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Partisinde halkını hiç düşünmeden kendi seçim derdine düşmüşsünüz. Siz eğer gerçekten Somalıları düşünmüş olsaydınız Kolin İnşaata cephe alıp ona saldırmak yerine yeni termik santral inşaatının hayata geçirilebilmesi için onlara destek olur yapılması gereken yasal düzenlemeler varsa herkesin menfaati doğrultusunda hangi partiden olursa olsun diğer Milletvekilleri ile el ele verip konuşur görüşür üzerenize düşen görevi yapardınız. Soma’nın önü hele hele yaşanan bu olumsuz olaylardan sonra iktidarı ile, muhalefeti ile birlik beraberlik içerisinde yapıcı çözümler bulmakla açılır Sayın Özel.

Eğer gerçekten Soma’yı seviyorsanız Soma’nın ve Somalıların menfaatlerini düşünüyorsanız yapıcı olun çözümler üretin.

      SAYGILARIMLA
Tandoğan YURTSEVEN
(Makine Mühendisi)

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!