Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Soma’ya Yatırım Yağmuru Bitmiyor’

‘Soma’ya Yatırım Yağmuru Bitmiyor’
1.927 views
07 Şubat 2014 - 8:04

Soma Otobüs Terminalinde konuşma yapan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene  Soma’ya yapılan yatırımları anlattı. Soma’ya yapılan yatırımların anlata anlata bitmeyeceğini belirten Ergene ‘ Soma’ya 20 trilyonluk yatırım olan Adliye Sarayı Temelinin de seçimlerden önce atılmasını çok istiyoruz’ dedi.
Ergene konuşmasında ‘Gelişen ve büyüyen Soma’nın ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz Somalılara yakışacak ve uzun yıllar hizmet edecek olan şehirlerarası  otobüs terminalimizin temelini atıyoruz. Kollektif bir çalışmanın eseri olan bir projedir. Burası ELİ’ye ait olan 200 dönüm büyüklüğünde bir alandı. Çevre yolumuzun da içinden geçtiği bu alanı ELİ büyük bir işbirliği örneği göstererek Soma halkına hediye etti. TKİ Genel Müdürümüz ve Enerji bakanlığımızın olurları ile bu arsa cüzi bir bedel karşılığı Soma Belediyesine kazandırmış olduk. İmar planlaması yapıldı. Çevre yolumuza yakın olması nedeni ile Otobüs terminalimizin buraya yapılmasının uygun olacağı kararına vardık. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra proje çalışmalarına başlandı. Projesi ve finansmanında İller Bankası Bölge Müdürümüzün çok büyük katkısı oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu proje Büyükşehir Belediyesi olan  Manisamızın da Somamıza ilk icraatıdır diyebiliriz. Seçimlerden sonra şehir içi ulaşım ve Otobüs Terminallerinin işletmeciliği Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecektir. İnşallah sizlerin oyları ile iş başına gelecek olan Değerli Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Hüseyin Tanrıverdinin bugün burada atacağı temel büyükşehir Belediye Başkanı olarak yapacağı ilk icraat olur diye temenni ediyorum. Yaptığımız çalışmanın her aşamasında Somalı hemşehrilerimizin büyük emeği vardır. Otobüs Terminalimizin sözleşmesi 4 Aralık tarihinde Umut Gıda ve Cecebey İnşaat tarafından uygun bedel ile ihale alındı. 10 Aralık tarihinde yer teslimi yapıldı. Sözleşme bedelimiz 3.471 milyar TLdir. Finansmanı ile ilgili İller bankamızın çok büyük desteği var. İller Bankası Kredisi 2.970 milyar Liradır. Yapım süresi 240 gün olarak belirlendi. 1,5 aydır devam ediyor. Terminal binamızın inşaat alanı 2.216 m2, Cami inşaatı için alanımız ise 463 m2, sığınak ve su deposu olarak 176 m2 alan düşünüldü. Arsamızın toplam alanı 15 bin metrekaredir. Burada Otobüs Terminalinde olması gereken herşey düşünüldü. Bilet alabileceğiniz yazahane, lokanta, market, şehirlerarası otobüs işletmeleri ve minibüs işletmelerimizin de ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli düzenlemeler yapılacak. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın da bütün bunlardan istifade edebilmesi için gerekli bütün düzenlemeleri de gerçekleştirmiş olduk. Çok kısa zamanda inşallah sizlerin hizmetine sunacağız. İnşallah açılışta da sizlerle birlikte olmayı Allah bizlere nasip etsin.’dedi.
‘ Soma’ya yapılan hizmetler anlata anlata bitmez’
  Ergene konuşmasına şöyle devam etti ; ‘Somamızda yatırım yağmuru var. Somamız Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı yatırımlarını almakta. Bunları bütün Soma halkı takdirle karşılıyor. Ak Parti Hükümeti döneminde Somamız hakikaten çok büyük tutarlı rakamlar ile bu yatırımlar ile tanışmış durumda. Bir çok projemiz yürüyor. Türkiye’de ilk olan Termik Santralin Atık Isısından faydalanarak şehirimizi ısıtma projemizde de önemli bir aşama kaydettik. 2013 yılı içinde Soma Belediyesi Öz kaynaklarından kullanarak 11 trilyonluk yatırımla Bölge Isıtma Sistemimiz fiilen çalışmaya başladı. Soma Şehir merkezini hedefleyerek yaptığımız Ana iletim hattına ilave olarak abone bağlantı çalışmalarımıza başladık. Bu hattan kamu binalarımız okullarımız meskenlerimiz bölge ısıtma sistemimiz aracılığı ile ısınmaya başladı. Bu sistemin çalışabilirliğini bütün Türkiye’ye ispat ettik. Bu projemiz ile gurur duyuyoruz. Bu projemizi geliştirmek adına 28 Şubat’ta 2. ihalemizi gerçekleştiriyoruz. Bu ihalemizde İstasyon ve Zafer Mahallemizi hedefledik. 3,5 trilyonluk ihale ile Soma’nın güneyi ve kuzeyini de bu sıcak su hizmetinden faydalanır haline getireceğiz. Bundan sonra ise Turgutalp ve seracılıktan çeşitli ekonomik faaliyetlerde de gerekli yatırımları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Soma çevre yolu devam ediyor. Hükümetimizin en büyük yatırımlarından bir tanesi Somamızda devam ediyor. Çevre yolumuzu da bu yaz asfaltlayarak bu macerayı bu yaz bitireceğiz. Soma Manisa’mızın en büyük kamu binası yatırımlarını almaktadır. Soma Devlet hastanesi inşaatımız 50 bin metrekarelik kapalı alan ve 50 trilyonluk yatırım ile çeşitli ihtiyaçları ile 70 trilyonu bulacak çok büyük bir yatırımdır. Milletvekillerimizin gayretleri ile Soma Adliye Sarayımızın ihalesini yaptırdık. Seçime kadar bunun da temelini atmayı hedefliyoruz.20 trilyonluk bir yatırımdır. Soma’ya yapılan hizmetleri anlata anlata bitiremiyorum. Sizlerin desteği ile büyük yatırımları büyükşehir belediyemiz ile gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.’dedi.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!