Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’ya “Madenci Evi” Açılacak

Soma’ya “Madenci Evi” Açılacak
2.125 views
08 Temmuz 2014 - 6:42

Soma’da 13 Mayıs’ta meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci ailesi ve çocukları için “Madenci Evi” açılacak.
Maden faciasının yaşandığı Soma’da, madencilerin ailelerine ve çocuklarına yönelik eğitsel, pedagojik ve psikolojik çalışmaları gerçekleştirmek için ve kazada hayatını kaybetmiş madencilerin ailelerinin yaşadıkları sorun ve ihtiyaç duydukları destekleri saptamak, hukuksal olarak haklarının aramalarına yardımcı olmak için madenci evi açılıyor.
Madenci Evi’nin 13 Temmuz Pazar günü açılacağını belirten Halkevleri Madenci evi Soma Temsilcisi Ulaş Yavuz, “Halkevleri olarak Soma işçisinin madenler kamulaştırılsın, güvencesiz çalıştırmaya son verilsin, taşeron çalışma yasaklansın. Katliamın sorumlusu şirket patronları cezalandırılsın, şirketin tüm mal varlıklarına el konulsun taleplerini büyütmeyi, ülkemizin dört bir yanında yaygınlaştırmayı temel görev sayıyoruz. Ulusal ve uluslararası fonların Soma’da yaşanan katliamın üstünü mali fonlarla örtmesine, sermayenin yüzünü kadın emeğini sömürme projelerine çevirmesine karşı iş cinayetlerinin durdurulması hedefi başta olmak üzere, sorumluların hesap vermesi ve mağduriyet yaşayan işçilerin ve ailelerin mağduriyetlerinin tazmin edilmesi gibi çeşitli çalışmalar yürüteceğiz. Soma Madenci Evi halkın özgücünü seferber ederek, dayanışmanın adresi olacak” dedi.
Ulaş Yavuz, “Kazada yaralanan madencilerin yaşadıkları sorunların giderilmesine dönük çalışmalar yapılacak.Yakınlarını kazada kaybeden ailelere dönük psikolojik destek için çalışmalar yapılacak, bu konuda konunun uzmanı kurum ve kişilerle ortak çalışmalar yürütülecek. İşçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işçi sağlığı ve güvenliği konularında bilgilendirici eğitsel çalışmalar yapılacak, broşür, video gibi bilgilendirici araçlar üretilip dağıtılacak.İşçilerin sendikalaşması başta olmak üzere örgütlenme hakları konusunda bilgilendirici çalışmalar yapılacak” dedi.
Yavuz, “açılacak Halkevleri Yaz Okulu’nda başta madenci ailelerinin çocukları olmak üzere Somalı çocukların bilimsel, kültürel, sanatsal faaliyetlere gönüllü eğitmenler eşliğinde eğitim göreceğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!