Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma’ya İkinci Facia Yaşatılmasın’

‘Soma’ya İkinci Facia Yaşatılmasın’
1.543 views
17 Eylül 2014 - 7:30

Termik Santralin, 2016 yılının sonuna kadar özelleştirileceğinin açıklanmasının ardından Soma’da toplantılar yapılmaya başladı. Özelleşmenin ardından bir çok kurumun ekonomik olarak ağır kayıplar vereceği ve Soma’ya bir facia daha yaşatılmaması Milletvekillerine anlatıldı.
2003 yılında özelleştirme kapsamına alınan Soma B santralinin özelleştirme kapsamından çıkarılması için çalışmalar hızlandırıldı.
Santralin özelleştirilmemesi için geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Tes-İş Sendikası bir toplantı daha düzenledi. Toplantıya Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, CHP, MHP, Ak Parti’nin İlçe Başkanlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantı hararetli geçti.
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Tes-İş ve Maden İş Soma ilçe teşkilatlarının karşı çıktığı özelleştirmenin 2016 yılı sonuna kadar yapılacağı açıklandı.
Ölümlü faciaların yaşanmaması ve ekonomik kayıpların olmaması için Soma SEAŞ Termik Santralının özelleştirilmesinin doğru olmadığını belirten Tes-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan “ Soma SEAŞ Termik santrali her biri 165 Mw gücünde 6 üniteden oluşmaktadır. Saatte 990 bin Kwh, günlük 23 milyon 760 bin Kwh, aylık 712 milyon 800 bin Kwh, Yıllık ise 8 Milyar 672 milyon 400 bin Kwh Elektrik üretmektedir.
Santralımız 2013 yılı itibariyle 1-2-3-4. üniteler %43 5 ve 6. üniteler %51 kapasite ile yani ortalama % 47 kapasite ile çalışmıştır. Böyle iken bütün giderler çıktıktan sonra 2013 dönem net karı 41 milyon 326 bin 798 liradır.
Santralımızın üretimi % 90’larda çalıştığı zaman üretim gelirini ikiye katlayacaktır.
Santralımızın ürettiği elektrik enerjisinin kapasitesini net görebilmek için şöyle bir örnek verebiliriz. İlçemizde bulunan 5 Bin kişilik işçi potansiyeline sahip İmbat Madencilik A.Ş nin 1 Aylık Elektrik tüketimi 4 Milyon Kw/Saattir. Yani 1 Ayda üretilen elektrik enerjisi ile 178 adet İmbat Madencilik gibi şirketlere santralımız elektrik verebilme kapasitesine sahiptir. Bu örnek ile Soma SEAŞ Elektrik Santralının sanayideki önemi ortaya çıkmaktadır.
Santral da 740 Kamu işçisi, 150 Mühendis ve Memur, 700 Taşeron işçisi olmak üzere toplam 1590 kişi çalışmaktadır. Kamu işçisi ve memur olarak çalışan personele aylık yaklaşık olarak 2 milyon 225 bin lira, Taşeron olarak çalışan personele yaklaşık 700 Bin Lira toplamda 2 Milyon 925 Bin Lira ücret ödenmektedir. Bu para önce çalışan olarak 1590 aileye yani ortalama 4 800 kişiye daha sonra 100 Bin nüfuslu Soma halkına ve esnafına gelir sağlamaktadır.
Santralde Elektrik üretilirken kullanılan (yakılan) kömür miktarının nakliye usulü kamyonlarla taşınan kısmı şöyledir. Bir vardiyada (8 saatte) 140 kamyon 2940 ton, 24 saatte 420 kamyon yaklaşık olarak 8 820 tona tekamül etmektedir. Bu kömür tüketiminden kaynaklanan Ege Linyitleri İşletmesine günlük olarak yaklaşık 750 Bin Lira ödenmektedir. Aynı zamanda buradan günlük 420 kamyoncu esnafı ve ailesi ekonomik olarak faydalanmaktadır. Bunun yanında Santralimize bant yoluyla günlük 14 Bin 730 Ton kömür girdisi sağlanmaktadır. Bundan dolayı da ayrıca Ege Linyitleri İşletmesine yaklaşık 1 Milyon 252 Bin lira gibi ödeme yapılmaktadır. Bant yoluyla ve Kamyon ile taşman bu kömür ücreti için toplamda Ege Linyitleri İşletmesine 2 Milyon lira gibi yüksek bir rakam ödenmektedir.
Ayrıca İlçemizde bulunan Soma Seyahat firması işçi ve memurların işyerine naklini yapmaktadır. Bundan dolayı 1 yılda 832 Bin Lira gibi ek bir gelir elde etmektedir. Diğer taraftan minibüs kooperatifi de bu personel taşıma işinden yıllık 312 Bin Lira gelir elde etmektedir” dedi.
Demiraslan, “Santralımızın özelleşmesi halinde Ege Linyitleri İşletmesi, Kamyoncular Kooperatifi, Soma Seyahat, Minibüsçüler Kooperatifi, Soma Halkı, Soma Esnafı ve Sanayisi çok ağır ekonomik kayba uğrayacaktır.
Ekonomik kayıpların yanında kalan zamanda Soma’da yaşadığımız özel teşebbüste bulunan Soma Kömür İşletmelerindeki kaza neticesinde 301 madenci kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Özel sektörde işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri düzenli olarak alınmadığından bu tür ölümlü kazalar yaşanmaktadır. Dolayısıyla, SEAŞ’ ın özelleştirilmesi sonucu böyle faciaların yaşanabileceği aşikârdır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!