Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Soma’ya Hak Ettiği Değeri Verin’

‘Soma’ya Hak Ettiği Değeri Verin’
1.373 views
07 Ocak 2015 - 8:01

Soma Kömür Üreticisi ve Satıcıları Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı, “Soma da kömür ticaretimiz bitme noktasına geldi, iş bilmezliğin eziyet ettiği bir oyuncak olduk” dedi.

Soma Kömür Üreticisi ve Satıcıları Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı, basında haberlere konu olan ’’kömüre zam’’ başlıklı yazılarda bahsedilen “Soma’dan kömür alamadığımız için ithal kömüre döndük” söylemleri  üzerine açıklama yaparak, Soma kömüründeki olumsuz algı hakkındaki görüşleri ve kömür satış sistemindeki sıkıntıları dile getirdi.

Kömürciler Derneği Başkanı Nadirhan hızlı, “Öncelikle; Konu hakkındaki aşağıda belirtmiş olduğum düşüncelerimizin ışığında konunun muhatapları tarafından alınganlık yapılmamasını, devamında ise anlatılanların ispatlı ve tek bir cümlesinde bile bir yalan, abartma ve karalama olmadığını kamuoyunla paylaşmak isterim.

YETER ARTIK

Bizler abartısız olarak 7 seneden beri bu ve bunun gibi haberlere konu olan ‘’Soma’da kömür sıkıntısı baş gösterdi’’ ‘’Soma kömürüne zam’’ haberlerine açıklama yapmaktan ve Ankara daki memur arkadaşlara derdimizi anlatmaktan bitap düştük ve sonunda pes ettirildik. Resmen bu süreçlerde psikolojimizle oynandı bizlerle dalga geçildi. 2004 senesinde geçilen bayilik sürecinin getirdiği dezavantajları sürekli yazdık. Yapılması gerekenleri tabiri caizse reçeteyi önlerine sunduk fakat memur arkadaşlar bir türlü -anlamadılar değil- anlamak istemediler. Sürekli sosyal devlet olmaktan bahsedenler yeri geldi mi en faşist kapitalist olmaktan geri durmadılar. Biz ne anlardık bu tür işlerden. Çünkü bizler onların gözünde taşradan gelen, devlet işlerinden anlamayan makam odalarında bir bardak çay içirilip geri postalanan karaborsacı, cahil ve başka ülkenin insanlardık. Devlet baba ne derse o!. Ama şu bilinmelidir ki bizler bu ülkede yaşayan, yaşadığı yeri seven ve Soma’ya gönül vermiş ticaret insanlarıyız.

Geçmişte ve bugün bahsi geçen haberler sonrasında Dedik ki; burada bir hasta adam söz konusu. Ama bu hastadan ümit kesmek doğru olamaz, tedavi reçetesi bizde var. El birliği ile gelin tedavisini yapalım. Bu ülke bizim, yeraltı kaynakları bizim geleceğimiz, gelin birbirimize destek olalım doğruyu bulalım. Bu reçetede yazan maddeler bir bütün halinde birlikte uygulanırsa ki uygulanmasında hiçbir sakınca yok, burada hem T.K.İ. hem E.L.İ.  yani kurum yani devlet, bunun yanında bayi, bunun yanında ise de kömürü son tüketen olan tüketici kazanacak. Ama bir türlü memur arkadaşlara bunu kabul ettiremedik. Şimdi kızacaklar bize ya neden bunları bizlerle paylaşmadınız da basın aracılığı ile söylediniz. İlk görüşmede Ya paylaştık ya daha ne diyelim gibi bir cümleyi kurmamıza bile fırsat verilmeden başlanacak rakamlar üzerinden yıldırma politikası uygulanmaya ve kendilerince terbiye etmeye. Efendim şu kadar ürettik, işte şu kadar üreteceğiz, efendim yaparız, bak şimdi oda üretime geçiyor, bak biz devletiz, bir bardak daha çay içer misiniz? Tabiri caizse bak ipte cambaz nasıl oynuyor aaa tavşan da kaçmış hadi tazı koş gibi oyalamalarla aldığımız gard düşüyor. İşte burada yukarıda bahsettiğim psikoljik yıkım çalışması devreye giriyor. Başlanıyor psikolojimizle oynanma. Sonrasında dayak yemiş bir boksör gibi ringi terk ediyoruz. Verilen sözlerin tutulmaması artık bir gelenek oldu. Mevlana der ki;İnsan bir ağaca benzer, kökü, ahdinde durmaktır. Ne diyelim bizimde kaderimizde bu var. Bu yaşanılanlar için söylenecek tek bir şey var ‘’alma mazlumun ağını çıkar aheste aheste’’.

Öncesinde ve Mayıs ayından bu güne kadar geçen süreçte yaşadığımız olayların bizde bıraktığı derin yaraların kelimelere yansımasından kaynaklanan üslubum için özür dilemek isterim ama gerçek bu.

Kömüre gelen Zam konusuna gelecek olursak, bu konu hakkında sayfalarca kapsamlı bir açıklama yapmak lazım. Ama “Anlata anlata dilimizde tüy bitti” derler ya işte oraya gelindi artık sesimiz soluğumuz kesildi. Ama Kısaca bahsedecek olursak; Kamuoyunun torba yasa diye bildiği son düzenleme ile madencilikte bizlerinde gerekliliğine inandığımız bazı köklü reform denebilecek kararlar alındı. Bu düzenlemenin getirdiği bazı maliyetler artışları göz önüne alındığında bu artışın kaçınılmaz olduğunu tahmin edebiliyorduk. Fakat bu kadar yüksek olacağını ve tüm bu maliyet artışının vatandaştan çıkarılacağını tahmin etmiyorduk. Burada yapılan zam’mın T.K.İ. kurumunun sürekli olarak bahsettiği sosyal devlet vurgusuyla bağdaşmadığı net bir biçimde gözükmektedir.

Bu yapılan %10 zam Soma kömürünün ithal kömür karşısındaki rekabet gücünü kırmış ve piyasa payının azalmasına sebebiyet vermiştir. Zaten bayilik kapsamında E.L.İ. tarafından verilen kömür istihkaklarımız yarı yarıya kesilmiş bunun neticesinde de müşteri portföyümüz daralmış ve bu zamla birlikte de sipariş iptalleri yaşanmaya başlanmıştır. Bu süreçte Ankara’daki memur arkadaşlara tekrardan seslenmek istiyorum. Soma’mıza sadece lafta destek olmayın, artık Soma’ya hak ettiği değeri vermenizi ve saygı göstermenizi istiyorum.

Son olarak ta sanayi kömürü adı altında yapılan kömür satışlarında Soma kömürcüsünü fabrikların maskarası haline getirenlerin bir kez daha düşünmesini ve bu uygulamadan vazgeçip bayi’sine sahip çıkarak sanayi kömürü tahsisini acilen yapması istiyor ve talep ediyoruz. Fahiş fiyatlara satılan sanayi kömürünün karaborsaya kimlerin neden ve nasıl düşürdüğü konusu malum herkesçe bilinmektedir.

Sosyal devlet kurumu olma yolunda atılacak en iyi adımı kendilerine öneriyor ve çığlığımızı artık duymalarını istiyoruz.

Sonuç olarak tüm bu sorunların çözümü için artık sağlam adımların atılması ve dik duruş sergilenmesi lazım gelmektedir. Ama önceden de defalarca yazıp bir sonuç alamadığımızı ve de bu yazımızın da bir şeye etki etmeyeceğini bile bile;

Manisa milletvekillerimize seslenmek istiyorum. Devletimizin, yaşadığımız maden faciasından sonra Soma ekonomisindeki yıkımı bir nebze durdurmak ve kaza sebebi ile ticareti etkilenen Soma esnafına destek olmak için vermiş olduğu KOSGEB kredi geri ödemelerimiz 2015 Ekim ayı itibari ile başlıyor. Lütfen ama lütfen bizlere yardım edin. Soma da kömür ticaretimiz bitme noktasına geldi, iş bilmezliğin eziyet ettiği bir oyuncak olduk” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!