Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’ya Dışarıdan Gelen Kömürlerin Denetlenmesi Lazım

Soma’ya Dışarıdan Gelen Kömürlerin Denetlenmesi Lazım
2.647 views
27 Kasım 2013 - 8:10

Soma Kömür Üreticisi Ve Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Bakır Mehmet Sönmez, Nadirhan Hızlı, Yunus Cengiz ve Hasan Serbest, basın açıklaması yaparak, “Son günlerde Soma’da sıklıkla konuşulan bir konuyu kamuoyu ile paylaşmak istediklerini  belirterek, “Soma ve Kırkağaç’ta yaşayan kömürcü esnafı bu duruma üzülmektedirler. Kömür kenti Soma’ya dışarıdan gelen bu kömürlerin ilçemize girişinin denetlenmesi lazımdır”dediler.
Soma Kömür Üreticisi Ve Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri  yaptıkları açıklamasında, “Kömür diyarı Soma’mızda, Soma ve Kırkağaç’ta bulunan resmi dairelere kömür ihalesi Manisa’da yapılmakta olup Soma’da kömür olduğu halde Soma kömürüne nazaran kalorisi ve kükürdü yüksek Trakya bölgesinden kömürler, fiyatları için tercih edilmektedir. Aslında konu tam anlamıyla incelendiğinde istenen şartlar ve ucuzluk sadece yazılı ihale evraklarında kalmaktadır. Kullanımda bu ucuzluk kendini tam anlamıyla kalitesizlik olarak göstermektedir.
İhaleyi yapan kurum, ihalenin parasal kısmı ile ilgilendiğinden teslim edilen kömürün kalitesine teslim alan tarafından tam anlamı ile bakılamadığından kalite anlaşılamamaktadır. Yakın bir zaman önce resmi bir kurumda böyle bir durum yaşanmış teslim edilen kömürlerin kalitesizliği bir şekilde anlaşılmış, bu kömürler geri iade edilmiş fakat bir süre sonra ne hikmetse! aynı kömürler torbaları değiştirilerek ve Soma’da torbalanarak tekrar aynı kuruma teslim edilmiştir. Fiyat ve kalori hesabı yapıldığında Soma kömürümüz daha hesaplı gelmesine rağmen tercih sebebinin kömürün fiyatı olması, bir takım sıkıntılara mahal vermektedir.
Bu kalitesiz kömürlerin kullanılması, hemen hemen 2 katı bir sarfiyata sebebiyet vermektedir. Bunun yanında en önemli husus, zaten havası kirli olan ilçemizin havası daha da kirletilmektedir. Çünkü bu kömürler kesinlikle kalitesiz kömürlerdir. Burada bu kömürleri kullanan kurumlarımızın da konunun hassasiyetine önem vermeleri ve bir şekilde ihale ile gelen kömürlerin şartlara uygunluğunu araştırmaları gerekmektedir. Bu kurumlarda çalışanlar da buranın havasını soluduğu için Soma’mız için önemlidir. Gerekirse kömürlerin uygunluk konusunu Soma belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne müracaat ile resmi bir biçimde çözüleceği kanısındayız. Kömürlerin analizinin yapımın da müdahil olmayı istemekle beraber talep etmeleri halinde kendilerine istedikleri yardımı da yapacağımızı belirtmek isteriz.
Soma ve Kırkağaç’ta yaşayan kömürcü esnafı bu duruma üzülmektedirler. Kömür kenti somaya dışarıdan gelen bu kömürlerin ilçemize girişinin denetlenmesi lazımdır. Bunların denetlenmesi ve analizlerinin yapılması için gerekli yerlere girişimlerimizi yapmış bulunmaktayız.
Sıkıntılarımızın giderilmesi için elimizden geleni bu zamana kadar yapmaya çalıştık. Bu mücadelemizde bundan sonrada sürecektir” dediler.

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!