Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Soma’ya Bir Yara Daha Açılmasın’

‘Soma’ya Bir Yara Daha Açılmasın’
1.257 views
09 Ocak 2015 - 8:34

Türk Enerji Sendikası Genel Başkanı Mehmet Özer Tes-İş Sendikasının SEAŞ Termik Santrali, önünde kurduğu direniş çadırına gelerek destek verdi.

Türk Enerji Sendikası Genel Başkanı Mehmet Özer, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Tümer ve Namık Altıparmak Soma’ya geldi. Tes-İş Sendikasının kurduğu Direniş Çadırında Sendika Başkanı Bedri Demiraslan ile bir araya gelen Genel Başkan Özer Soma’ya destek olmak için burada olduklarını belirtti.

‘Soma’nın sorunlarını çözmediler daha da büyüttüler’

Türk Enerji Sendikası Genel Başkanı Mehmet Özer açıklamasında ‘Soma faciasının ardından herkesin ders alacağını düşünüyorduk. Ancak maalesef kimse ders almadı. Facianın ardından bir Soma torba yasa kanunu çıktı. Soma’nın sorunlarına ve benzer konuların sorunlarını çözmek için gönderilen bir kanundu. Ama herşeyi bu kanuna koydular. Herkesin sorunlarını çözdüler ama Soma’nın sorunlarını çözmek yerine daha da büyüttüler. Siz bu yasayı çıkarırsanız tüm madenleri kapatma ile karşı karşıya çıkarırsınız dedik. Özelleştirme konuna değinecek olursak. Hükümet son yıllarda otoyol yaptığı ile övünürken bir demir çelik fabrikası gibi devasa kurumlar yapılmadı. Soma’nın sorunlarını çözemediler. Geçici çözümler yapıyorlar. Ancak kalıcı bir şey yapılmadı. Demokratik süreç içinde halkımız bunlara kırmızı kart gösterecektir. Sizlere geçmiş olsun diyoruz. İnşallah iktidar bu yanlışının farkına varır ve yanlıştan döner.’dedi.

‘Özelleştirmenin durdurulmasını bekliyoruz’

Tes-İş Sendikası Başkanı Bedri Demiraslan ‘Soma’da kömür uzun yıllardır var. Santralin aktivetisine göre kömür çıkarılmaya başlandı. Ancak Santralde üniteler çoğalınca devlet eli ile kömür çıkarılmayacağının farkına varılarak  rödevans sistemine başlandı. Özelleştirme yapılan hiçbir yere mutluluk gelmedi. Soma’ya da gelmeyecektir.  Soma’nın içinde bulunduğu durumun üstüne bunun yapılmamasını istiyoruz. Soma’ya bir kez daha yara açılmasın istiyoruz. Kazanın ardından işçiler mağdur oldu. Esnafımız mağdur oldu. Kömür çekmeye giden kamyon gidemedi. Birbirini tetikleyen olaylar oldu. Burada da karamsar bir durum var. Yetkililerden resmi ağızdan durdurulduğunun açıklanmasını istiyoruz. Desteğinizden dolayı teşekkür ediyorum.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!