Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’ya 4 Bin Turna Kuşu

Soma’ya 4 Bin Turna Kuşu
1.754 views
20 Haziran 2014 - 7:26

Japon kültüründe hasta veya yaralı kişilere iyileşme duası niyetiyle yollandığı bildirilen kağıt katlama sanatıyla yapılan turnalar Soma’ya getirildi. Soma için origami turna yapımını başlatan Minamitani: “Faciadan büyük üzüntü duyduk. Duyguların, acıların paylaşımını kendi kültürümüzle anlatmaya çalıştık”
Soma’da yaşanan maden faciasından etkilenen Japonların hazırladığı, kendi kültürüne göre hasta veya yaralı kişilere iyileşme dilek ve duası niyetiyle yollandığı bildirilen kağıt katlama sanatıyla yapılmış turnalar, Soma’ya getirildi.
Japonya’dan gelen Rika Minamitani ve Taichi Minamitani, Türk-Japon Vakfı Başkan Yardımcısı Emin Özdamar’la birlikte Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı’yı ziyaret etti.
Emin Özdamar, Kobe’den gelen konukların 1995 yılında deprem afeti yaşadığını ve Soma’da meydana gelen kazayı duyduklarında çok üzüldüklerini ifade etti. Japon kültüründe kağıt katlama sanatıyla (origami) turna yapımının Hiroşima’ya dayandığını bildiren Özdamar, bu yöntemle yapılan kuşlardan bin adedinin gönderilmesinin ise “geçmişlere rahmet, kalanlara sağlık, hızla iyileşme, barış” dilek ve duası anlamına geldiğini belirtti.
Rika Minamitani’nin Soma’da yaşanan felaketi televizyonlardan öğrenerek büyük üzüntü duyduğunu, bu acı karşında kendi kültürlerinde acının paylaşımını ifade eden orgiami turnalardan yapmaya başladığını kaydeden Özdamar, şu bilgileri verdi:
“Minamitani’nin çevresindekilerin ve Türk-Japon Vakfı’nın da buna katılmasıyla 200’e yakın kişi 5 bin orgima turna hazırladı ve Türkiye’ye getirdi. Bu turnalardan bin adedi Manisa Valiliği’ne teslim edilecek, 4 bin adedi ise Soma’ya götürülecek. Origamiyle yapılan turnalarla verilmek istenen mesaj, hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sağlık, yaralılara acil şifa dileği.”
Faciadan büyük üzüntü duyduklarını ve duygularını, acıların paylaşımını kendi kültürlerindeki yöntemle anlatmaya çalıştıklarını bildiren Rika Minamitani ise “Soma’da hayatını kaybeden vatandaşların ailelerinin bir an önce normale dönmesini, yaralıların iyileşmesini diliyorum” dedi.
Kaymakam Atçı da, Minamitani’ye ziyaretlerinden ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek, kağıt katlama sanatıyla hazırlanmış turnaları teslim aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!