Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’nın tarihi Canlandırıldı
496 views
10 Eylül 2020 - 10:41

1800’lü yıllarda yapılmış tarihi evi restore eden Soma Belediyesi, asırlık el işi ürünleri, tarihi ve antika eşyalar ile donatarak Soma kültür evi olarak hizmete açtı.

Soma Kültür evi Çarşı Camii yanı Namık Kemal Caddesinde hizmete açıldı.
Açılışa Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ali Tulup, Ak Parti İlçe Bakanı Erol Saygılı’nın yanı sıra davetliler katıldı.
Yaklaşık 200 yıllık Osmanlı döneminde kaldığı bilinen tarihi ev Soma Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete açıldı.
Milletvekili Özkan ve beraberindeki heyet, kültür evini gezerek Soma Belediyesi Folklor Topluluğu ve Sanatları eğitmeni Ahmet Sis’den bilgi aldı.
Kültür evi içinde tarihi eserler ile donatılmış, mutfak, çeyiz odası, sünnet odası, sergi odası, fotoğraf odası, oturma odasının yer aldığını belirten Ahmet Sis, 1800’lü yıllardan kalan tarihi evin Belediye tarafından aslına uygun olarak restore edildiğini, Soma’nın tarih ve kültürünü yansıtan tamamen tarihi el işi sanat ürünleri ve eşyalar ile donatıldığını belirtti.

Soma Belediye Başkanı Ali Tulup yaptığı açıklamada, Osmanlı zamanından kalma evin ilk sahibi Kemahlı Ahmet olarak biliniyor. Yaklaşık 3 yıldan bu yanaaslına uygun olarak restore etmek için büyük bir emek verildi. 5-6 aydan beri ise içi için tüm köylerimizi dolaşarak sandıklarda duran tamamen el işleri ürünler sergilenmek için toplandı’dedi.
Tulup, Soma Kültür Evi ismini verdikleri kültür evinde paha biçilemez çok kıymetli antika ve tarihi el işi eşyalarının sergilendiğini her bir eşyanın tarihi olduğunu ifade etti.
Kültür evinin önümüzdeki günlerde ziyaret etmek isteyenler için açılacağını belirten Başkan Tulup ayrıca, Sokak sağlıklaştırması ile Yeni çarşının hareketlendirileceğini sözlerine ekledi.
Soma’nın tarihine büyük bir önem verdiklerini söyleyen Tulup, tarihi Damgacı Cami’nde de restorasyon çalışmalarının artık sona geldiğini tarihi caminin yakında açılacağını, Tarihi Bedesten ile Tarihi Selçuklu Hamamı’nın da restorasyonu için de çevre kamulaştırmasının yapılması ile çalışmaların başlayacağını söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!