https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’nın Mahalleleri Meyve Bahçesine Dönecek

Soma’nın Mahalleleri Meyve Bahçesine Dönecek
1.389 views
03 Mart 2016 - 8:39

Soma’nın sınırları içinde yer alan mahallelerde durumu olmayan ihtiyaç sahiplerin tarlaları Soma Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından meyve bahçesine dönüştürülüyor.

 

Soma Belediyesi sınırları içinde yer alan çevre mahallelerde uygun olan mevye fidanları dikilerek vatandaşların gelir elde etmesi amaçlanıyor. ‘Köylüye gelir sağlanacak’

Amacın köylüye gelir sağlaması olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘ Belediyemize bağlı Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüz tarafından Ziraat Odası ile birlikte ortaklaşa bir program ile mahallelerimizde boş arazileri bulunan ve durumu olmayan vatandaşlarımızın tarlaları ister kendi istekleri isterse Belediye ekipleri tarafından mevye fidanları dikilerek gelir elde etmesi amaçlanıyor. Bu köylerimizde yaşam standartlarını yükselterek göçlerin önüne geçilmesi de hedefleniyor. Bu projemizin amacı ise Kırsalda bulunan vatandaşlarımıza destek olarak arazilerine sahip çıkmalarını sağlamak. Vatandaşlarımız boş arazilerini isterlerse kendi imkanları ile fidanını Belediyemizden alarak, durumu yok ise de Belediye ekiplerimiz gidip meyve ağacı dikere bakımlarını ve kontrollerini yapmak sureti ile yardımda bulunuyor. Teşvik ediliyor. Yaklaşık 7 çeşit meyve fidanımız bulunuyor. Bunlar arazilere dikilip kontrolleri yapılıyor. Köylümüz vatandaşımız diktiği meyve fidanı ürün verdiğinde bunları satarak gelir elde etme imkanı yakalıyor. Bu sebeple hem tarlalarımız verimli hale getiriliyor hemde vatandaşlarımızın gelir elde ederek göç etmesinin önü kesilmiş olacak’ dedi.

’20 Meyve Bahçesi Yapılacak’

Muhtarlık İşleri Müdürü İsmail Hakkı Çetin ‘Vatandaşlarımız Ziraat Odamızın yönlendirmesi ile bizlere geliyorlar. Ellerinde bulunan 2-3 dönümlük arazilerinin tapuda incelemesini yaptıktan sonra ona göre ne kadar fidan dikilmesi gerektiği, hangi meyvenin burada yetişeceği konusunda incelemelerde bulunduktan sonra kendi dikebiliyorsa fidanını veriyoruz kendi dikme imkanı yok ise bizim ekiplerimiz tarafından gidilip meyve fidanı dikimini gerçekleştiriyoruz. Daha sonrasında ise kontrollerini yapıyoruz. Şimdiden 20 meyve bahçemiz oluşturulmuş durumda’ dedi.

‘8 Bin Meyve Fidanı Dağıtıldı’

Ziraat Yüksek Mühendisi İlknur Tekir ‘Her mahallede rakımlarına göre nerede ne yetişir diye araştırarak ayrıca mahallelerde bulunan hanelere göre  sembolik olarak 1 tane meyve fidanı gönderdik. Mahallelerimizde ne yetiştirildiğine dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımız bahçelerine diksin diye muhtarlarımıza teslim ettik. Kiraz, Armut, Ayva, Elma, Kayısı, Badem ve Elma fidanı dağıtımı yapıyoruz. İlk etapta 2.400 dağıtımını tamamladık. Şimdi ise 5.700 fidan dağıtımını tamamlıyoruz. Toplamda bu sayı 8 binin üzerinde olacak’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!