https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

-Soma’nın Kadınları Yarınları aydınlatıyor

-Soma’nın Kadınları Yarınları aydınlatıyor
963 views
31 Ekim 2017 - 6:33

‘Soma Kadınları Yarınları Aydınlatıyor’ projesi kapsamında eğitim gören 50 kadına makine dikişi ve süs bitkisi yetiştiriciliği sertifikası verildi.

Soma Kadınları Yarınları Aydınlatıyor projesi kapsamında Somalı kadınlara verilen eğitimler tamamlandı. Eğitime katılan kadınlar için Ramada Otel’de sertifika töreni yapıldı.

50 kadın yetiştirildi’

Törende konuşan Kagider Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu ‘Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile proje paydaşları Galatasaray Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Soma Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen Soma Kadınları Yarınları aydınlatıyor projesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen program kapsamında Somalı kadınlara psikolojik destek, iş dünyasına hazırlık amaçlı mesleki eğitimler verildi. Proje kapsamında Soma’da yaşamakta olan 50 işsiz ve mesleki becerisi olmayan kadın, makine dikişi ve süs bitkileri yetiştiriciliği konusunda eğitilerek işgücü piyasasına girmelerine katkı sağlandı. Başvurular içerisinde dezavantajlılık sıralaması yapılarak 22 yaş üstü ve en az ilkokul mezunu 50 kadın seçildi. Bu kadınların 20’si makine dikişi ve 30’u süs bitkisi yetiştiriciliği konusunda mesleki eğitim aldı. Ayrıca kadınları iş hayatının değişik boyutlarına hazırlamak amacıyla Girişimcilik olmak üzere 11 farklı temel yetkinlik eğitimi verildi. Proje süresince eğitimlere katılan bayanlara girişimcilik danışmanlığı hizmetlerinden faydalandı’dedi.

3 bin metrelik yer hazır’

Süs yetiştiriciliği için 3 bin metrekarelik yerin hazırlandığı müjdesini veren Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Maden faciasından sonra Somamızda herşey değişti. Yıkımdı, Büyük bir üzüntüydü, Soma için büyük bir kayıptı. Büyük bir yara açıldı. Bu yaranın sarılması için harekete geçildi. Soma bir maden kenti 15 bin madencimiz var, 3 vardiya hiç durmadan kömür üretiyorlar. Bu işi erkekler yapıyor. Ama bu 15 bin maden işçimizin takdir edersiniz ki eşleri de var. Onlarda üretmek istiyorlar. Sık sık ziyaret ediyorlar. Maalesef çok fazla seçenek yok. Çok başarılı olduğumuzu söylemek mümkün değil. Avrupa Birliği projesi olması çok memnuniyet verici. Avrupa Birliği’nden yeterli desteği alamadığımızı inanıyoruz. Proje hazırlıyor ama yazdığımız projeler onaylanmıyor. Bu proje onaylanmış ne güzel bu kaynak bir şekilde Somamıza getirilmiş. Tebrik ediyorum. Biz her zaman destekliyoruz. Belediyemizin tahsis ettiği bir binada kurs hizmeti veriyor. Ayrıca Süs bitkisi yetiştiriciliği içinde 3 bin metre civarında bir alanı hazırladık ve tahsis ettik. Hayırlı olmasını diliyorum’dedi.

Temel Bireyidir, Kadın’

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş ise konuşmasında ‘Ailemizin ve toplumumuzun temel bireyi kadın. O ne kadar eğitimli ve yetenekli olursa çocuklarımız ve toplumumuzda o kadar gelişmiş ve müreffeh olacaktır. Bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’dedi.

Eğitimlerini tamamlayan 50 kadına sertifikalarının verilmesinin ardından program sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!