Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

SOMA’NIN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

SOMA’NIN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI
1.924 views
19 Temmuz 2013 - 7:27

Soma’nın 2023 yılına kadar olabilecek öncelikleri Zafer kalkınma Ajansı toplantısında görüşüldü. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılından 2023 yılına kadar desteklenen projelerde nelere öncelik vermesi gerektiği konusunda toplantı yapıldı.

Toplantıya Kırkağaç Kaymakamı Soma Kaymakam Vekili Ali Sırmalı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin yanı sıra Soma Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri katıldı. Soma Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıda Zeka Uzmanı Birim Başkanı İskender Leblebici, Planlama Uzmanı Hakan Oltan Zafer Kalkınma Ajansı çalışmaları hakkında bilgi verdi. İskender Leblebici konuşmasında ‘Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 53 ilçemizde toplantılar yaptık. Som toplantımızı Soma’da yapıyoruz. TR33 bölgesi olarak Soma’da 2014-2023 yılı içinde bölgenin gelişmesine sizlerin istekleri doğrultusunda yön verilecek. Bu doğrultuda sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre Soma’dan gelen projeler değerlendirilecek ve hangisine öncelik vermemiz amaçlanıyor.’dedi. Soma’nın diğer il ve ilçelere göre göç alan bir ilçe olduğunun altını çizen Leblebici ‘Soma nüfusu artan ilçeler arasında yer alıyor. Bu şekilde sadece bir kaç ilçemiz var. Diğer ilçelerimizde ise tam tersi nüfus azalması yaşanıyor. Soma’da %50 Manisa nüfusuna kayıtlı, en çok ise Karadeniz bölgesinden göç alan bir ilçe konumunda. Soma’da tarım alanları ise %25 oranında. Ücret ortalamasına bakarsak Manisa ortalamasının %40 daha yüksek ücret artışı var. Soma’da SGK’ya kayıtlı 220 gıda işletmesi bulunuyor. Turizm alanı olarak bulunan yerleri var. 12500 civarıda SGK’ya kayıtlı maden sektöründe çalışanı bulunuyor.’dedi.

‘Soma adından söz ettirecek ilçe haline gelecek’

Soma Kaymakam Vekili Ali Sırmalı Soma’nın öncelikleri konusunda ise ‘Soma enerji kenti. Yeni termik santralin faaliyete geçmesi ile ni maden rezervlerinin belirlenmesi ile birlikte Soma’da maden ve enerji konusunda önemli gelişmelerin olacağına inanıyorum. Özellikle Çandarlı limanının yapılması ile birlikte demiryolu ile buraya bağlanması halinde maden ve diğer konularda güzel gelişmeler yaşanacak. İzmir- İstanbul otobanı Soma’nın yanından geçmesi ilçemizi olumlu yönde etkileyecektir. Bu da 3-4 yıl içinde tamamlanır. Organize Sanayi Bölgesi yapımı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İlçe merkezinde yaşantı daha çok. Bölgesel Isıtma Sistemi ile ilgili Soma’nın ısıtılması gündemde. Adliye Sarayı yapımı önümüzdeki yılda başlayacak. Soma’da çevre yolu yapımı devam ediyor. Ekonomi gelişmesi açısından yol çok önemli. Soma bu konuda çok şanslı demiryolu, karayolu ile uğrak noktası. Soma Manisa’nın 4. büyük ilçesi, yapılan yatırımlar ile birlikte önümüzdeki yıllarda bölgede ve Manisa’da adından söz ettirecek bir ilçe haline geleceğine inanıyorum.’dedi.

‘Yeni santralle 3 bin kişiye istihdam sağlanacak’

Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Önümüzdeki süreçte Soma enerji üretim üssü olarak Hükümetimizin gündeminde önemini korursa mevcut santrale ilave olarak yeni bir termik santral daha yatırımı burada gerçekleştirilirse yapılan ihaleler var. Saha karşılığı Kolin firmasının aldığı 500 megavatlık yeni bir termik santral yapılacak. 3000 kişiye istihdam sağlayacak. Nakliyecilik sistemi gelişebilir. 3-4 yıl içinde izinler alınırsa yatırım hayata geçerse Soma’nın en yakın sıçrama noktası budur. Soma’da nüfus artışı termik santralin devreye girmesi ile orantılıdır. Madencilik emek yoğunluğu olan bir sektördür. İstihdamın artış nedeni termik santralin elektrik üretimidir. Santralimiz Uzun yıllardır yatırım alamadığı için rehabilitasyonu yapılamadığı için biraz sendeleme yaşandı. Bu sene sıkıntısını yaşıyoruz. Buda ELİ’nin kömür üretimini azalttı. 10 milyon tonlardan 4 milyon tonlara düşürdü. Soma’nın büyümesi enerji üretimine bağlıdır. Enerji bakanlığımızın talimatı ile yenilenmesi ile ilgili strateji geliştiriliyor. Kısım kısım bakıma alınıyor. İstanbul- İzmir otoyolu, Çandarlı Limanı ile buralar cazibe merkezi haline gelebilir.’dedi.

‘Yıllık 15 milyon ton üretim yapılıyor’

ELİ Müessese Müdür Yardımcısı Süleyman Altıparmak ‘Soma’da 1 milyon tonluk rezerv bulunuyor. Yıllık 15 milyon ton üretim yapılıyor. Türkiye’nin Sanayi ve ısınmasında %27’lik kısmı ELİ karşılıyor. Soma’da yeni bir pilot tesis kuruluyor. Gazdan mazot benzin üretimi için tesis kuruluyor. 2 yılda tamamlanması amaçlanıyor. Koç grubu metan gazı santrali kurma hedefi var. Yeni kurulacak termik santralle birlikte 153 milyon tonluk bir rezerv verildi. Yıllık 3,5 milyon ton kömür yakacağı hedefleniyor. Buda 40 yılı aşkın bir sürelik yatırım demektir. Soma Rüzgar enerjisi açısından da verimli bir alan sahip’dedi.

‘2023 yılını bırak yarınımız belli değil’

SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu ise ‘ Bizim 2023 yılını görmeyi bırakın bir gün sonramızı göreceğimiz belli değil. Önümüzde özelleştirme süreci var. 6 ay öncesine kadar Soma özelleştirmede 1. sırada yer alırken şimdi son sıraya alındığını görüyoruz. Gezdiğim santraller açısından Soma en zayıf santraller içinde yer alıyor. Mevcut santralin fizibiletesinden ziyade bizim yeni bir termik santral kurulması amacımız. Soma’ya bin megavatlık bir santral kurulması lazım. Enerji bakanımıza bu isteğimizi ilettik. Olmaz dedi. Bu termik santralimiz ekonomik ömrünü tamamlamış. Biz elimizden geldiğinde yapılan yatırımlar doğrultusunda rehabilitasyonunu sağlıyoruz’dedi.

CBÜ Soma MYO’dan Öğretim Görevlisi Erkan Hafızoğlu CBÜ’de yapılan çalışmalardan, İlçe Tarım Müdürü İsmail Kaya ise 2 projesinden bahsetti. Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Öztürk ise SBS ve LSY’de Soma’nın Manisa ilçeleri arasında 3. olduğunu ve eğitim ile ilgili yapılan yatırımlardan söz etti.

8Nx9U.jpg

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!