Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma’nın geleceği İpotek altına alındı’

‘Soma’nın geleceği İpotek altına alındı’
1.179 views
20 Eylül 2017 - 7:42

Fırıncılar Derneği Başkanı Vedat Erdem ELİ tarafından yapılan ihalenin yanlış olduğunu savundu. Erdem ‘ELİ aslında Soma’nın geleceğini ipoteklemiş bir ihale gerçekleştirmiştir. Sessiz kalmak hem kendimize hem de yaşadığımız bu coğrafyaya ihanet etmek anlamındadır. Lütfen sessiz kalmayınız, Camimize, Spor sahalarımıza en önemlisi depremde dahi kaçabilecek nefes alacağımız arsalarımıza sahip çıkalım’dedi.

Fırıncılar Derneği Başkanı Vedat Erdem açıklamasında ‘Sevgili Somalı hemşerilerim, ortak yaşam şehrimiz bizlerin geçim kaynağı olduğu gibi bizden sonraki nesillere de tertemiz bırakmak asli görevimizdir. Hepinizin bildiği gibi 31.07.2017 tarihinde ELİ Müessese müdürlüğünün arsa karşılığı inşaat ihalesi olmuştur. Aslında ELİ işçisinin arsaları, hayırseverlerin camisi, uyuşturucu ve kötü alışkanlıklara bulaşmasını önlemek için Başta zafer mahallesi gençlerinin ve Soma ilçemizdeki spor faaliyetlerini sürdüren çocuklarımızın Hem futbol sahası hem de halı sahaları ranta kurban edilmiştir. En üzücü tarafı da Soma ilçemizin geleceği ihale edilmiş olmasıdır.

Oysaki 301 maden faciasından henüz yaralarını saramamış halkımız yeni bir talanın getireceği yoksullukla karşı karşıya bırakıldığını üzüntü ile izlemekten başka bir çaremiz kalmamıştır. Zenginliğe yalakalık olsun diye üç beş şakşakçının çanak tutması ile bağıra bağıra nefes alacağımız arsaların vurgununa tanıklık etmiş bulunmaktayız. Hak aramanın adı kişisel menfaat beklentisi olduğunu iddia edenlerin ELİ yolsuzluklarını ört pas etmek için süslü kelimelerle gündemi değiştirmeye kalktıkları Soma’nın mı yoksa Soma’yı sömürenlerin sesimi bilinmez bir yerel basının sanki yolsuzluk mubahmış gibi manşetten ismimi zikrederek Yargıya hesap vereceğimizi belirtmesi ne karşılığı Soma’yı ve ilçemizi savunanlarını sattığı düşüncesini de ortaya çıkarmıştır. Dün bizleri yerlere göklere sığdıramayan yerel basının sahibi bu gün 360 derece çark etmesinin altında hangi gerçekler yatmakta olduğu bilinmemektedir.

Kıymetli Somalı kardeşlerim biliyorum ki sizlerden gelen bize duyumlarda bizim her söylemimizi takdirle karşılıyorsunuz, ancak Ak partinin korku girdabından elinizdeki ekmeğin alınmasına bile ses çıkarmıyorsunuz. Sizlere de hak vermemek haksızlık olur, çünkü ihaleyi alan kural tanımaz bu firmanın ihaleyi aldığı ELİ işletmelerine ait sosyal tesislerde yemek vermesi ayıbını tüm kamuoyu görmüştür. Hatta bu firma bu ayıbın üstüne yeni ayıplarını da ilave etmiştir. Ak parti iktidarından aldığı güçle şımarıklığı terbiye sınırlarını aşmış, yemeğe davet ettiği Ak parti Belediye Başkanının gözünün içine baka baka Soma ilçesinin gelişmediğinden bahsetmesi İktidar gücünün üstünlüğünü yine aynı Parti mensubunu halk arasında küçük düşürme küstahlığını da yapmasından ortaya koymuştur. Oysaki Soma Belediye başkanını Soma halkı üç dönemdir Belediye başkanlığına layık görmüştür. Ortaya çıkan gerçek ELİ Müessese müdürlüğünün ihalesinin yerelde Ak parti ilçe teşkilatlarının görüşü dışında yapıldığı izlenimi ortaya çıkarmaktadır. Ama ne olursa olsun Doğduğun yer değil Doyduğun yerin önemi büyüktür. Sessiz kalmak hem kendimize hem de yaşadığımız bu coğrafyaya ihanet etmek anlamındadır. Lütfen sessiz kalmayınız ,Camimize, Spor sahalarımıza en önemlisi depremde dahi kaçabilecek nefes alacağımız arsalarımıza sahip çıkalım. Bakınız Soma’nın kalkınacağını söylüyorlar biz kimlerin kalkınacağını çok iyi biliyoruz. Siz hiç beton yığını ile veya AVM ya da Hotel yaparak bir yörenin kalkındığını gördünüz mü, yaklaşık 1500-ile 2000 bine yakın konut yapılacak buna ilave Toki evleri birde mevcut inşaat firmaların ellerinde ki konutları ilave edersek İlçemizde en az 15 yıl konut ile ilgili işlem yapılmayacağı, başta inşaat firmalarını, buralarda çalışan işçileri, marangoz, demirci, elektrikçi ve daha binlerce bu sektörden ekmek yiyen insanlarımızı sefalete ve göçe zorlayacağı gerçeğini göz ardı edebilir miyiz. ELİ aslında Soma’nın geleceğini ipoteklemiş bir ihale gerçekleştirmiştir. Ağa babalarının emrine münasip olan ELİ’nin bir numarası için çok ta önemli değildir zaten emekliği dolmuş İlçemizde kalan hayatını daim etme garantisi olduğu da şüphelidir. Soma halkı da çokta kendisinin umurunda değildir. Çünkü o kendisine verilen görevleri laikiyle yerine getirmiştir. 5 tane Enerji bakanı eskitmiş Maden mühendisi olamamasına rağmen koltuğunu korumayı becermiştir. Hatta yönettiği kurum ile yaptığı ticareti bile iktidar sahipleri tarafından mubah görülmüştür. Gider ayakta yapacağını yapmış park alanlarımızı Parsel parsel ihale ederek adrese teslim etmişliğin gururu ve onuru içindedir. Haydi, Soma çok geç olmadan nefesliklerine sahip çık vicdanlarına mahkûm olma senden sonrakilere hesap vermekte zorlanma, hani halk arasında bir deyim vardır.

‘’Öküzün Aptalı Kasabın Bıçağını Yalarmış’’ bu zihniyet içinde bizleri talancı firmaya alkış tutturmaya Zorladıkları ortadadır. Soma sivil toplum kuruluşları, Esnaf ve ticaret odalarımız Soma Belediyesinin altında olan bir mağazanın ilçe yeni çarşı esnafını ne hale koyduğunu hep birlikte görmekteyiz. 2019 seçimleri kapımıza dayanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımıza şikâyetlerimizi yapalım Ne diyor Sayın Cumhurbaşkanımız şaibenin olduğu yerde metal yorgunluğu vardır. Evet, değerli Somalı kardeşlerimiz T.K.İ ve ELİ de metal yorgunluğu kendini aşmış burada Metal Çürümeleri ve bunlara çanak tutan Siyasi çürükler vardır. Tepkisiz kalmayalım herkes şikâyetini yapmalıdır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu bir vatandaşlık görevimizdir. Sözlerimi Rahmet ve Minnetle Andığımızı Alparslan Türkeş’in deyimi ile noktalıyorum.

“Ben Türk Milletini,

Sokaklarda ıspanak fiyatına satılan demokrasiye, Rüşvet ve hile çiğnenen, çiğnetilen hukuk düzenlerine, Ahlâktan mahrum bir hürriyete, tefeciliğe, karaborsaya yer veren bir iktisadi yapıya çağırmıyorum. Türklük şuur ve gururuna, İslâm ahlâk ve faziletine, yoksullukla savaşa, adalette yarışa, birliğe, kardeşliğe, kısacası hak yolu, hakikat yolu, ALLAH Yolu’na çağırıyorum.”’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!