Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’nın gazileri 19 Eylül’ü unutmadı

Soma’nın gazileri 19 Eylül’ü unutmadı
620 views
20 Eylül 2017 - 7:33

19 Eylül Gaziler Günü nedeni ile Cengiz Topel Meydanında çelenk sunma programı düzenlendi. Program Gazi mezarlığında dua okunması ile devam etti.

19 Eylül Gaziler Günü olması nedeni ile program düzenlendi. Cengiz Topel Meydanında çelenk sunumu ile başlayan program şehitlik ve vefat edenlerin mezarları başında dua okunması ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlamına ilişkin konuşma Türkiye Muharip Gaziler Derneği Soma Şube Başkanı Gazi Tuncay Afacan tarafından yapıldı.

Afacan yaptığı konuşmasında ‘Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti İşgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet ve bayrak aşkıyla tarihinde bir çok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır. Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ Kahraman Türk ordusu, sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu ünvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım’ diyerek anlatmaktadır. Ben ülkemizi bir çadır gibi görüyorum, direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise onlardan güç alan Türk ulusudur. Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa, ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet top yekün ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı sizler gibi bir şeref sayacağını 15 Temmuz hain darbe girişiminde de göstermiştir.

Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz. Gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin ellerini değdirmeyeceğiz bu vatana’dedi.

Program Gazi mezarlığı ziyareti ile devam etti. Ziyaret sırasında şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimiz için dualar edilerek mezarları başına karanfiller bırakıldı.

Gaziler Günü programı Türkiye Gaziler Vakfı Soma Temsilciliğini ziyaret ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Soma Şubesini ziyaret ile son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!