https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

“Soma’nın Adaleti Mahşere Kaldı!”

“Soma’nın Adaleti Mahşere Kaldı!”
1.348 views
12 Temmuz 2018 - 8:07

301 canın yittiği 13 Mayıs 2014 gününden bugüne sorumluların cezalandırılması için açılan davada bugün sona gelindi. Pazartesi gününden bugüne Akhisarda Soma mağdurları ile adalet nöbeti tutan CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel, Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen “Açıklanan cezaların resmen hukuk katliamı olduğunu, 301 kişiyi katletmenin cezasının 15 yıl olmaması gerektiğini söylediler.

Yemin etmelerinin hemen ardından Soma Davasına destek sunmak amacıyla Akhisara gelen CHP Manisa Milletvekillerinden Bekir Başevirgen açıklanan cezalar üzerine kısa bir açıklama yaptı. Ya bu hakimler hukuk bilmiyor ya da bu ülkede hukuk bırakmamışlar diyerek sözlerine başlayan Başevirgen Mahkeme heyeti bugün bir hukuk katliamına imza atmıştır. taksirnedir? Taksirle öldürme dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir kusurlu davranış ile öngörmeyerek bir kimsenin hayatına son verilmesidir. Siz bugün Can Gürkan’ın bu kazayı öngörmediğini söyleyebilir misiniz? Madende yeterli güvenlik önlemi olmayacak, gerekli planlamalar yapılmadan iş yürütülecek; maden uzun zamandır denetlenmiyor olacak; ondan sonra taksirle öldürme diyeceksiniz. Arkadaşlar taksirden bahsetmek için bütün her şeyin usulüne uygun olması gerekiyor. Burada açık ve net bir şekilde kasten öldürme suçu işlenmiştir. Ama gelin görün ki hukukçu olmayanların bile bildiği bu hususları; savcısı olsun, bilirkişisi olsun, hakimi olsun hiçbiri bilmiyor demek ki. Bu nasıl bir adalet ki 301 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan insanlara 15 yıl ile 22 yıl 6 ay ceza verebiliyorsunuz. TCKda bir kişiyi öldürmenin cezası müebbettir. Sadece bir kişiyi öldürseniz müebbet hapis cezası alıyorsunuz. Ama Somada maden kazasında 301 kişinin ölümüne neden olursanız her biri için sadece 18 gün ceza alıyorsunuz. Bunun neresi adalet dedi.

Soma faciası yaşandığından beri elinden gelen her desteği sunmaya çalıştığını belirten Başevirgen Biz bu ailelerin acılarına çözüm olamayacağımızı biliyoruz. Dünyada da bu acıyı dindirebilecek hiçbir şey yok. Biz belki bir nebze olsun onların bu acılarını hafifletebilmek uğruna sorumlular hak ettikleri cezayı alsın, adalet yerini bulsun dedik. Bunun için de yıllardır mücadele ediyoruz. Ancak bugün açıklanan kararlarla o madencilerin anneleri, eşleri, çocukları aynı acıyı yeniden yaşadılar. Bugün hukuk yok. Bugün adalet yok” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!