Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’nın Acısı Dinmiyor

Soma’nın Acısı Dinmiyor
1.400 views
08 Aralık 2014 - 8:40

4 Aralık Dünya Madenciler Gününde Mecliste konuşan Hasan ÖREN Soma Termik Santralinin özelleştirilmesi Soma’nın ölüm fermanı olur dedi.

Hasan ÖREN yaptığı konuşmada;  Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü. Avustralya’da, Amerika’da, Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de iş güvenliğiyle, iş sağlığıyla ilgili tüm tedbirler alınmış işyerlerinde çalışan  madenciler  bu özel günlerini dünyanın her tarafından kutluyorlar. Ama ne yazık ki Türkiye’de kutlamak mümkün değil. İsterdim ki, yakama bir gül koymak. Böyle, siyah kurdele ile matem havasında bir Dünya Madenciler Günü’nde konuşmak istemezdim.

Ne yazık ki, 301 işçimiz madende şehit olmasına rağmen hükümetin gerekli tedbirlerin alınmasıyla ilgili hiçbir gayret içerisinde olmadığını görüyoruz. 301 can gitti, Soma’nın üzerine sanki ölü toprağı serildi.

301 fidanımızın gitmesi yetmemiş gibi, şimdi 2.831 işçiyi işten çıkarıyorsunuz. “Çıkarıyorsunuz.” diyorum, AKP’ye söylüyorum. Çıkaran Soma A.Ş değil ki. Soma A.Ş, hizmet alımında bulunan TKİ’nin ve Enerji Bakanlığının taşeronu. Paraları alan TKİ,

TKİ’nin beş yıllık kârını buradan söylemek istiyorum toplam eski parayla 2,3 katrilyon, yani kaçak saraya harcadığınız paranın 1,5 misli fazla. Bu parayı kimin sırtından kazandınız? Emeğiyle, alın teriyle geçinen, madene inen, madende hayatını kaybeden işçilerin sırtından kazandınız.

Şimdi, sosyal devlet anlayışıyla eğer bu madende çalışan insanların sırtından bu kadar para kazandıysanız, 2.831 insanın çalıştırılması, devletin bu madenlerde yeniden bu insanları çalıştırmasıyla ilgili önlemleri siz almayacak mısınız?

Soma’ya ikinci bir darbeyi vuruyorsunuz. Bakanlar Kurulu kararıyla Soma Termik Santralını özelleştirme kapsamına aldınız. Peki, Soma Termik Santralı nedir? Soma’daki yeri nedir? Soma’nın ekonomisinde, Soma’nın yaşamında neyi ifade etmektedir? Altmış yıldır, termik santral Soma’da hizmet veriyor, 6 ünite çalışıyor, yıllık elektrik üretimi 8 milyar kilovatsaat. Türkiye’deki toplam elektrik üretiminin yüzde 7’sini Soma’daki santral üretiyor. Peki, niye özelleştirdiniz? “Efendim, kâr etmiyor burası, devletin üzerinde yük olmasın.” Mantığınız hep bu ya yandaşlara vermek için ama burası öyle değil; buranın 2012 yıllık kârı 80 milyon lira, yani 80 trilyon eski parayla, 2013 yılı kârı ise 41 trilyon; çalışan insan sayısı 1.590, hani 2.831 kişiyi sokağa bıraktınız, şimdi 1.590 kişiyi sokağa bırakmayla ilgili bir tavır içerisindesiniz.

Peki, ben muhalefet milletvekili olarak bunları söylüyorum da Soma’da yaşayan 100 bin insanın söylediği ne acaba?

Kim Soma’daki termik santralin özelleştirilmesine karşı çıkıyor?

TES-İŞ Sendikası Soma Şubesi, MADEN-İŞ Sendikası Soma Şubesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Şoförler Odası, Nakliyeciler Kooperatifi, Soma Seyahat Kooperatifi, Somalılar Derneği, hemşeri dernekleri, en önemlisi de AKP’li Soma Belediye Başkanı.

Eğer Soma’ya yeni acıların, yeni sefaletlerin getirilmesi istenmiyor ise Soma’daki termik santralin Bakanlar Kurulu kararıyla özelleştirilmesinin durdurulmasını talep ediyorlar.

Soma ölü şehir olmuş. Soma’da yaşam yok. Soma’da hiçbir şey tatlılık içerisinde yaşanmıyor.

Kamyoncusu dertli, sendikaları dertli, esnaf ve sanatkârı dertli. Soma’ya giren paranın önü tıkanmış. Soma’da işsiz kalan insanlara, binlerce kamyoncunun taksitini ödeyemediği, binlerce esnaf ve sanatkârın BAĞ-KUR’unu ödeyemediği Soma’da, gelin, oranın ekonomisiyle ilgili çarkları yeniden çevirmeye başlayalım.

Soma şu an kan ve gözyaşı akıtıyor. Soma’da ekonomi felç olmuştur. Bunun tedbirini almak da sosyal devlet anlayışıyla ilgili bu Parlamentonundur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!