https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Somalılar “Özgecan” İçin Yürüdü

Somalılar “Özgecan” İçin Yürüdü
1.540 views
17 Şubat 2015 - 9:09

Mersin’de, otobüsle evine giderken vahşice katledilen Özgecan için  Soma’da yürüyüş düzenlendi.

Mersin’de, otobüsle evine giderken vahşice katledilen Özgecan için Soma’da sosyal medya üzerinden örgütlenen sivil toplum örgütlerinin organize ettiği yürüyüş için Beşyol mevkiinde toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup Cengiz Topel Meydanına kadar yürüdü.

Yürüyüş boyunca, “Yasta değil, isyandayız”, “Kadın Cinayetlerine Son”, “Kadın Şiddetine Dur Demek için”, “Çok Değer Değil, Sadece Adalet İstiyoruz”, “Başka Meleklerin Kanatları Kırılmasın” sloganları atıldı.

Cengiz Topel Meydanında grup adına konuşma yapan Soma Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Özge Aksoy, “Devletin hiçbir önlem almadığı bu ülkede kadınlar her gün şiddet, taciz, tecavüz ,cinayet tehdidi altında yaşamak zorunda bırakılıyor. Ne evlerde nede sokaklarda güvenliğimiz var.

Biliyoruz ki ;Kadınların öldürülmesi bir doğal afet değildir. Koruma kanunu uygulayın, siyasiler kadın cinayetlerini kınasınlar, ceza kanunlarında caydırıcı düzenlemeler yapın. Bunlar hiç de zor şeyler değil. Yıllardır bu adımları atmadılar. En son geçen hafta üst üste 2 defa mecliste bunlar reddedildi. Bizler buradan meclisin olağan üstü toplanması ve acil şekilde kadına karşı şiddetle ilgili yeni ve caydırıcı yasalar çıkarmalarını istiyoruz. Bu gül yüzlü kardeşimiz sadece evine giderken, başına dünyada gelebilecek en kötü şey geldi. Bu sanki korku filmlerindeki gibi… İnsanlar artık daha bir öfkeyle sokakta. Biz Mısır’da öldürülen Esma için de, Özge Can için de sokağa çıkıyoruz. Birileri gibi sadece Esma demiyoruz. Biz bütün kadınlar için buradayız

Bu eylem, sevgili bulamadığı için isyan eden sinirli kadınların eylemi değildir. Bu 14 Şubatta öldüren, tecavüz eden, şiddet uygulayan erkeğe ve erkekliğe, onları aklayan erkek adalete cevaben hediye değil… Özgürlük istiyoruz. Bu eylem erkek şiddetine ses çıkaran kadınların eylemidir. Hem bu vahşeti göz ardı edip hem de sevgililer günü, anneler günü gibi günleri uydurup cenneti kadınların ayaklarının altına serdiğini söyleyen ikiyüzlülüğe kanmıyor, sokağa özgürleşmeye diyoruz

Günde 5 kadını öldürerek elimizden alan kadın düşmanı, gerici, tecavüzcü zihniyet  bir kadının daha hayatını çaldı. Mersin Tarsus’ta yakılarak öldürülen ve cesedi bir dereye atılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Can Aslan için sokaktayız. Özge Can’ın katili mevcut iktidarın politikasıdır. “AKP eliyle desteklenen erkek şiddetidir. Siz,Aile,fıtrat dedikçe kadınlar öldürülüyor. Özge Can’ın katilleri, tecavüzcüleri aklayanlar, kadınların kahkahasından korkanlar, mini etek giydi diye tecavüzü meşrulaştırmaya çalışanlar, kadın-erkek eşit değildir diyenlerdir. Her yerde erkek şiddetine karşı sesimizi yükseltip direneceğiz.

Özgecan’ın Nezdinde Tüm Kadınları Kadına Şiddete Hayır Demeye… Direnmeye Çağırıyoruz.Yaşasın Kadın Dayanışması” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!