https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Somalılar Ekmeğinin peşinde

Somalılar Ekmeğinin peşinde
759 views
07 Haziran 2018 - 7:02

Ekmek derdinde olduklarını ifade eden Somalı gençler, ELİ’ye girmek için dışarıdan gelenleri mülakata sokmayacaklarını söyleyerek alımın yerel olmasını istediler.

Soma Ege Linyitleri İşletmesine alınacak olan 4 mahkum kadrosu için Soma dışından isimlerin listeye girdiğini gören Somalı gençler ELİ önünde basın açıklaması yaptı. CHP Manisa Milletvekili Adayı Abdullah Saka, CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, MHP Soma İlçe Başkanı Murat Maan, İyi Parti İlçe Başkanı Vehpi Çiçek gençlere destek verenler arasında yer aldı.

Soma dışından gelen kişileri mülakata sokmayacaklarını ifade eden gençler Biz diğer illere gittiğimizde yerel diye bizleri kabul etmiyorlar. Bizde alımın yerel olmasını istiyoruz’dediler.

Somalı gençler açıklamalarında ‘Soma’da ikamet ediyoruz. İşkur’a gittik, kaydımızı yaptırdık. Zonguldak, Kütahya, Çanakkale’ye Muğla’ya gittik yerel diye bizi kabul etmediler. Soma’dan ekmek yiyelim dedik. Listeler açıklandı baktık, Soma’dan bir kişi yok. Hepsi dışarıdan, öğrendik ki 4 adam alınmış ev tutma aşamasına gelmişler. Bu şerefsizliktir, karaktersizliktir kim yapıyorsa. Başımızdan bir takım olaylar geçti, normal olmayabiliriz, agresif olabiliriz. Bir takım sözlerin matematiğini tam yapamıyor olabiliriz ama biz bu memleketin insanıyız. Biz bu memlekette savaş veriyoruz, bu memlekette yaşıyoruz, çoğumuzun annesi kanser hastası, evlerimizi geçindirme derdine düşmüşüz. Bir tane arkadaşım çalmaya niyetli değil, vurmaya kırmaya niyetliyizdir ama çalmaya niyetli değil. Burası Soma, varsın birileri sahip çıkmasın, yanımızda oluyorsunuz Allah razı olsun. Ekmek davasında ve namus davasında öldürmek haktır. Benim ekmeğim ile oynanıyor, 15 tane şahıs buraya gelirse, buraya mülakata ölürüm sokmam. Haksızlığı kabul etmiyoruz, adaletli olacaklar. Ben cezaevinde adaleti, kimsesizliği öğrendim. Herkes elini taşın altına koyacak. İptal edilmiştir diye paylaşım yapılıyor araştırıyoruz TKİ Genel Müdürlüğü iptal olmadığını söylüyor. Ertelendiği konusunda resmi yazı yayınlasın. Panoda göreceğiz. Bu bizim ekmeğimiz ve ekmeğimizin mücadelesini her zaman vereceğiz. Bizim içimizden kimse adam satmaz. Bizim gücümüze giden dışarıdan insanların gelip burada işe girmesi. Bizim işsiz ve ekmeksiz kalmamız. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. Burada çıkan isimleri kabul etmiyoruz. Soma’dan insan alsınlar, Manisa bölgesinden alsınlar başımızın üstüne. Biz burada kömürü soluyor, cefasını çekiyoruz ama kaymağını başkaları yemesin. Gazetelerde adını duydukları memlekete geliyorlar, tanımıyorlar burada ekmek yiyorlar. Bu düzen adaletsiz bir düzen. Biz bunu Soma gençleri olarak kabul etmiyoruz. Ben yargılanırken bütün deliller toplanır, şimdi ben yargılıyorum ve tüm delilleri istiyorum. Biz cezaevinden taktir belgesi ile ayrıldık. KPSS’ye girdik. 10 yıl hapis yatmış insanlarız, cefa çektik bu memlekette ekmek yiyemezsek yazıklar olsun. Ben yemiyorsam dışarıdan biri gelip yiyemez. Biz insan gibi ekmek kazanmak istiyoruz suça itilmek istemiyoruz. Sabıkalı diye Soma’da işlere giremiyoruz.’dediler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!