https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

“Somalı Madenciler Hala Bir Kuruş Tazminat Alamadı!”

“Somalı Madenciler Hala Bir Kuruş Tazminat Alamadı!”
1.647 views
30 Ocak 2015 - 8:47

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel TBMM’de Maden Kanunu görüşmelerinde hükümetin Soma’ya verdiği sözleri unuttuğunu ve Bülent Arınç’ın “kimseyi açıkta bırakmayacağız” diye söz verdiği işten çıkartılan Somalı madencilerin hala daha bir kuruş tazminat alamadığını söyledi.

CHP’li Özgür Özel dün TBMM genel Kurulunda görüşülmeye başlanan Maden Kanunu üzerinde yaptığı konuşmasında 13 Mayıs Soma faciası öncesi muhalefet partilerinin, meslek örgütlerinin tehlikeye dikkat çektiğini, ancak o dönemde bu feryadın duyulmadığını, hatta iktidar partisi tarafından Soma’daki madenlerin dünyanın sayılı, Türkiye’nin en güvenli madenlerinden biri sayıldığının altını çizdi. Özgür Özel Soma faciasından sonra gelen ve görüşmeleri 3,5 ay süren torba yasanın ise Soma Yasası olarak lanse edildiğini ancak bu yasanın Soma’nın dışında tüp bebeğe kadar çok sayıda düzenleme ile çıktığını kaydetti. Özel;

Soma Yasası Dediler, Tüp Bebeği Görüştük

“ Soma Yasası öyle bir lanse edildi ki kamuoyuna, madenler artık güvenli olacak denildi. Hepimiz, bütün gruplar, yaşlı gözlerle, düğümlenen gırtlaklarla bundan sonra evlatlarımızı ölüme yollamamaya karar vermiştik, ant içmiştik. Soma’ya gelip de iktidar partisinin temsilcileri Başbakan adına ya da Soma’dan 10 tane madenciyi getirip de Başbakanla, Bakanlarla görüştürülmesi sırasında verilen sözler hep aynı şeye vurgu yapıyordu: “Soma’dan ders alındı, bir daha aynı şeyler yaşanmayacak.” 31 Mayısta başlanan kanun 11 Eylülde yasalaşırken güya içindeki bütün sorunlar çözülecekti. Soma ve madencilikle ilgili 16 tane madde vardı ama 145 maddeyle bir torba kanun oldu. İçinde tüp bebeğin üçüncü kez uygulanması durumunda katılım payının yüzde kaç olacağı dahi belirlendi.” dedi.

Özgür Özel, Soma’dan sonra gerek hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına gerekse hali hazırda orada çalışan madencilere verilen sözleri hatırlatarak şunları söyledi:

Verdikleri Sözden Geri Adım Attılar

“O sözlerin hemen hiç birisi tutulmadı. Tutulan, bir tek maaş artışıyla ilgili bir kısımdı. Dönemin Başbakanı 6 maaş ikramiye, 2 bin lira vaat ederken, daha sonra 6 maaş ikramiyeden vazgeçildi, 2 bin lira maaş 2 asgari ücrete döndü, onun bile bazı maden şirketlerinin iflasına sebebiyet vereceği düşünülerek şimdi ondan da geri adımlar atılmaya çalışılıyor. 6 saatlik çalışma, 36 saatlik haftalık çalışmadan geri adım atılıp, bakanlar belki kırk, kırk iki saat olsun dediler.” dedi.

Bakanlık Soma Komisyonu Raporunu Bilmiyor

Özgür Özel aylarca çalışarak geniş kapsamlı bir rapor hazırlayan Soma Komisyonu’nun önerilerinin Maden Kanunu ve İş Güvenliği Paketinde olmamasını da eleştirdi. Özel;

Hep yüzde 47 oy alıp, “millî irade” deyip, neredeyse rejimi değiştirecek yetkinliği kendinde gören AKP Grubuna seslenmek istiyorum, yüzde 47 millî irade ya, size yüzde 100’lük bir millî iradeden bahsedeceğim: 4 partinin birlikte kurdukları Soma Komisyonu dedi ki: “Briket kadar bir rapor yazdık” Cumhuriyet Halk Partisi de ona tuğla kadar bir muhalefet şerhi yazdı. Ama, bu ana rapora hepimiz katkı verdik ve vermiş olduğumuz katkılarla Soma Komisyonunun raporu kendi içinde 100 sayfaya yakın önerileri barındırıyor. Öneriler çok uzun oldu diye oturduk 11 sayfalık özetini yazdık, Meclis yarın yasama yaparken bunlardan faydalansın diye. İnanır mısınız, Çalışma Komisyonuna geldi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Biz Soma Komisyonunun raporunu bulamadık.” dedi. Ya, bundan beş hafta önce kaldırdık, salladık bunu, Meclis Başkanlığına verildi, bütün İnternet sitelerinde var, beyefendiler bunu bulamamış. Enerji Bakanlığı bulmuş mu? Vallahi de billahi de buldu mu gördü mü bilinmez ama sayfasını çevirip de içinden bir şeye bakmamışlar. Bu milletin parasını harcayarak, 4 partinin milletvekilleri emek vererek, “Girilmez.” denen madende hayatlarını tehlikeye atıp sürünerek girerek yaptıkları araştırmalardan sonra çıkan bu raporun sayfasını Çalışma Bakanı da, Enerji Bakanı da çevirmemiş. “Bulmadık.”, “Görmedik.”, “Bilmiyoruz.” diyorlar.”

“YAPTIĞINIZ BU MECLİS,  BU MİLLETE Ve MADENCİ AİLELERİNE SAYGISIZLIK”

Soma Komisyonunun çok sayıda öneri sunduğunu hatırlatan Özel;

“Bir sürü önerge sıraladık. Sıraladığımız önergelerde madencilik bakanlığı var, bütün gruplar tavsiye ediyor, Bakanın hoşuna gitmiyor, yetkisi bölünecek. Kömür kanunu yoksa kaza olur diyoruz. Kömüre özel kanun bütün dünyada var, 20 sayfalık mevzuatı var arkadaşın. ABD’de 5 bin sayfa, Ukrayna’da 3 bin sayfa, Almanya’da 2 bin sayfa, Beyefendi’de 19,5 sayfa. Onu söylüyor Soma Komisyonu gelip de oradan bir şeyler alıp kanuna koymuyor. Soma Komisyon Başkanı hepimize metan drenajının önemini kavrattı. Metan drenajı; alçaldıkça metan yükseliyor, dışarıdan bir boruyla metanı dışarı çıkaracağız, bunu yapmak isteyen kömür işletmesine Beyefendi “Doğal gaz çıkarma ruhsatı almalısınız.” dediği için mevzuat yoğun ve hem emek yoğun hem parasal olarak güç olduğu için o ruhsat olmuyor. Kolaylaştırılacak bir şey yapılacak, iletişime o kadar kapalılar ki bir metan drenajını şuraya koymadan bu Meclis maden kanunu çıkarıyor. Metan drenajı olsaydı Soma faciası olmazdı. Ve eski maden alanlarının MİGEM tarafından her yılın Nisanın 15’ine kadar haritaya işlenme zorunluluğunu uygulamayan Bakanlık Ermenek’teki su patlaması, Manisa’daki birikmiş olan yanıcı gazlarla ilgili meseleye önergeleri dinlemiyor. Hadi bizim tuğla kadar muhalefet şerhini dikkate almazsınız ona bir şey demem ama şu Soma Komisyonunun ortaklaşılmış kısmını da okumamak gerçekten bu Meclise de, bu vatandaşlara da, bu şehit ailelerine de, bu sektöre de büyük saygısızlıktır.” dedi.

Bülent Arınç Hani Kışın Ortasında İşçiyi Açıkta Bırakmayacaktı?

Somalı Madenciler Bir Kuruş Tazminat Alamadı!

Özgür Özel konuşmasının devamında Soma’da işsiz kalan binlerce madencinin sorunlarında da bahsederek;

“Verilmiş onca söze rağmen 301 madencimizin ailelerine tutulmayan sözler bir yana 2.831 kişi işsiz kaldı. Bunlara karşı Bülent Arınç’ın açıklamaları ortada “Kışın ortasında açta açıkta bırakacak değiliz, devletimiz güçlüdür, Hükûmetimiz duyarlıdır.” diyordunuz. Ne oldu bu insanların durumu? Bir kuruş tazminat almadılar. Şu kadarcık ortak akla inansanız o tazminatları bir küçük ek çıkarırsınız şurada devlet bir seferde öder, ondan sonra gider kamu alacağı olarak gider tahsilat yaparsınız. Bütün mal varlığı üzerinde tedbir var bunu görmezden geliyorsunuz. Sözünüz var Uyar Madencilike, gözlerini kaybetmiş olan Ali Kandemir’e, ayaklarını kaybetmiş olan kardeşimiz İdris Sarıkaya’ya, 800 tane Uyardan mağdur olan çocuğa sözünüz var ama hâlâ daha tazminatları ödenmedi. Her seferinde müsteşarınız not alıyor biraz daha çalışalım diye. İşte bu yüzden bir kez daha bu Bakanı, bu Meclisin ve milletimizin vicdanlarına havale ediyoruz. Söyleyecek söz bulamıyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!