https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Somalı Kadınlar Üretecek, Ünlü Markalar Satacak

Somalı Kadınlar Üretecek, Ünlü Markalar Satacak
1.773 views
30 Temmuz 2015 - 8:20

Soma’da kadınlara gelir yaratan bir iş modeli oluşturmak üzere Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliğiyle Aralık 2014’te hayata geçirilen “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi” ilk mezunlarını verdi. KAGİDER binasında yapılan sertifika törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar ve kursiyerler katıldı.
Ağırlıklı olarak el işi eğitimlerinin verildiği merkezde, Somalı kadınlar yeni eğitim döneminde ünlü tasarımcı Arzu Kaprol’un hazırladığı tasarımları işleyecek. “Bölgedeki el işi üretim merkezi” olma yolunda ilerleyen Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi, ev tekstili markası English Home ile de anlaştı. Somalı kadınların anlaşma kapsamında ilk etapta işledikleri 22 bin havlu Ekim ayında English Home mağazalarında satışa sunulacak.
Somalı kadınların el becerilerini kullanarak çeşitli üretimler yapmaları ve gelir elde etmeleri hedefiyle Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliğinde Aralık 2014’te hizmete açılan “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi” ilk mezunlarını verdi. Toplam 370 kadının kayıtlı bulunduğu merkezden başarıyla mezun olan 124 kadın kursiyere mesleki eğitim sertifikaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle verildi.
“Hedefimiz Somalı kadınların kooperatifleşmesini sağlamak”
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, şu şekilde konuştu: “KAGİDER, Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi olarak el ele verip açtığımız “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nin hedefi, Somalı kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, eğitimlerle üretim sürecine dahil olmalarına katkıda bulunmaktı. Bizler ilk adımı attık ve hedefimizi önümüze koyduk; ancak, bu merkezi katılımlarıyla ve üretimleriyle canlı kılan, burada bir hayat yaratan Somalı kadınlardır. Bu sebeple öncelikle, açılışımızdan bu yana eğitimini tamamlayan ve bu başarılarının kalıcı bir izi olarak sertifikalarını alan tüm kadınları tebrik ediyorum.
Oktar, “Hedefimiz, kadınların kendi ayakları üzerinde ve kendi koşullarına uygun bir şekilde kooperatifleşmesi. KAGİDER olarak tüm bu süreçlerde, Somalı kadınların yanında olacağız, öncülük ve rehberlik etmek üzere çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Gerçekleştirdiğimiz bu proje ile toplumsal etki de yaratacağımıza ve belki bir kartopu gibi çoğalarak büyüyeceğimize inanıyoruz. Soma belki bu anlamda bir pilot bölge olacak ve bizlere de yeni projelerde rehberlik edecek. KAGİDER olarak, bir strateji olarak benimsediğimiz noktalardan biri de özel sektör-sivil toplum-devlet işbirliğidir. Soma bize bu işbirliğinin gücü ile nasıl sonuçlar elde edebileceğimizi ve çözümler üretebileceğimizi gösteren değerli örneklerden biri oldu” dedi.
“Soma’yı el işi üretim merkezi yapacağız”
Kadınların hayatın her alanında daha aktif ve üretken olmalarını sağlayan projelerin toplumun geneline olumlu yansıdığını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi: “Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınlarımızın ekonomik ve sosyal yaşamda eşit ve güçlü bir biçimde var olması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışla, kadınlarımızın güçlendirilmesi için çeşitli projeler yapıyoruz. Bu projelerimiz arasında önemli bir yeri olan “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi” ile Somalı kadınlarımızı iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla tanıştırarak sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamayı hedefliyoruz. Toplam 370 kursiyerimizin bulunduğu merkezimizde iğne oyası, tel kırma ve el nakışı gibi el işlerinin eğitim ve üretimine odaklanıyoruz. Şu ana kadar toplam 168 saatlik eğitim verdik. Bugün ise eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mesleki eğitim sertifikası almaya hak kazanan 124 kadınımızı alkışlamaktan mutluluk duyuyor, kendilerini tebrik ediyoruz.”
English Home, “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’ne Vodafone’dan sonra sipariş veren ilk marka oldu. Yapılan anlaşma kapsamında Somalı kadınların işlediği 22 bin havlu Ekim ayında English Home mağazalarında satışa sunulacak.
Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “ ‘Soma’da bir çok proje gerçekleştirdik. Ama bu projelerin en önemlilerinden bir tanesi Kagider ve Vodafone Vakfı ile yaptığımız bu proje idi. Çünkü ayakları yere basan dev bir projedir. Bunun sürdürülebilir olması çok önemlidir. Buraya gelen bayanlarımızın sayısı artacaktır. Bende takip ediyorum. Uygun bir mekan olduğunda ve para girdisi sağlandığında 1000 ve 2000’leri bulacak. Bunların içerisinden iş kadınlarının çıkmasını arzu ediuyoruz. Kooperatifleşme olsun istiyoruz. Üretimin devam etmesini ve çeşitlenmesini arzu ediyoruz. Sanal mağaza ile yurtdışına açılması imkanı da doğacak. Sayın Başbakanımızın eşlerinin himayesinde yürüyen bir Soma Dayanışma Grubumuz var. Yaptığımız toplantıda bu projeden kendilerine bahsettim. Bir çok proje vardı. Ama bu projeye büyük ilgi gösterdiler. İnşallah arzu ettiğimiz şekilde yeni destekler ile yeni katkılar ile bu proje yürür.’dedi.
Vali Erdoğan Bektaş’ Bugün içinde bulunduğumuz olayın en önemli kısmı pazar olayının başarılması kısmıdır. Sanırım Kagider’in ciddi bir katkısı oldu. Alım garantisi çok basit iki kelime ama ne kadar anlamlı onu çok iyi biliyoruz. Pazarınız varsa ve satabiliyorsanız herşeyi yapabilirsiniz. Her yerde her şeyi yapabilirsiniz. Kagider’in bu desteği ve bu pazarlama işi püf noktasıdır. Sürdürülebilirliği sağlayan ise budur. İşin başarılı olması da budur’dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, “Kadının güçlendirilmesi ve hak, fırsat ve olanaklardan eşit şekilde yararlanabilmesi uzun soluklu ve çok taraflı bir mücadeleyi gerektirir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, kadınlarla ilgili çalışmaların daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için kadın sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesinin ve ürettiği projelerin desteklenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. KAGİDER’i, Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi’nin işbirliği ile Somalı kadınları hayatın her alanında desteklemek, sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak amacıyla oluşturdukları “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nde kadınlara iş ve istihdam sağlayan çalışmalarından dolayı kutluyorum. Bu projenin en güzel özelliklerinden birinin de sürdürülebilir olması” dedi.
İki yılda 350 Somalı kadına ulaşılacak
Ağırlıklı olarak el işi üretimine yönelik eğitimlerin verildiği “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nde bugüne kadar 68 saatlik tel kırma, 47 saatlik el nakışı ve 53 saatlik iğne oyası eğitimi verildi. Üretilecek ürünlerin alınan siparişlerin içeriğine göre belirlendiği merkezde, yaklaşık 100 Somalı kadın Vodafone paydaşlarına yeni yıl hediyesi olarak sunulmak üzere 16 bin bardak altlığı üretirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlanan Vodafone hediyeleri için ise 4 bin 250 lavanta kesesi işlendi. Soma Belediyesi tarafından özel olarak tahsis edilen bir binada hizmete açılan ve 50 kişi kapasiteli 2 nakış atölyesi, 1 bilgisayar odası, 1 seminer odasından oluşan “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nde eşzamanlı olarak 200 kişiye eğitim verilebiliyor. İki yıl sürecek projenin sonunda toplam 350 Somalı kadına ulaşılması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!