https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Somalı İşçiye En Büyük Darbe Sendikadan Geldi

Somalı İşçiye En Büyük Darbe Sendikadan Geldi
1.547 views
03 Ağustos 2015 - 8:22

13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasının ardından işten çıkarılan maden işçilerine, kıdem tazminatlarının ilk taksidi Haziran ayında ödenmişti. Tazminatların ne zaman ödeneceğini merakla bekleyen işçiye en büyük darbeyi sendika vurdu. Sendika ile Şirket avukatları arasında imzalanan protokolle tazminatların taksitle ödenmesi planlandı.
Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber Soma’ya gelerek, Soma Belediye Başkanı Hasn Ergene’yi makamında ziyaret etti. Miletvekili Recai Berber, ziyaret esnasında maden işçilerinin tazminatları hakkında şok edici iddialarda bulundu. Şirket avukatları ve Maden İşçileri Sendikası arasında imzalanan protokolle tazminatların taksitlere bölündüğünü belirten Berber konuyu TKİ ve Enerji Bakanlığından öğrendiğini belirtti.
13 Mayıs’ta yaşanan maden faciasının ardından işten çıkarılan maden işçilerine kıdem tazminatlarının ilk taksidi Haziran ayında ödenmişti. 2. Taksitlerinin ne zaman ödeneceği konusunda herkes bekleyiş içinde iken Soma’yı ziyaret eden Ak parti Manisa Milletvekili Recai Berber çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Berber yaptığı açıklamasında ‘Şirket avukatlarının, Maden-İş Sendikasıyla protokol yaptığını, ve protokol doğrultusunda işçilerinin tazminatlarının Ekim ayında ödemesinin başlayacağını belirten Milletvekili Berber, İşçinin sendikası böyle birşeye nasıl imza atar. Ben buranın milletvekili olarak böyle bir protokole imza atmam. Bastırırım, ne zaman ödetiyorsam ödetmeye çalışırım. Şimdi böyle bir protokole imza atıyorsun, işçilere ne diyeceksin” dedi.
Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, “ Kıdem tazminatlarının bir kısmını alan madencilerimiz diğer bir kısmını alamadılar. Maden yöneticilerinin malı mülkü satılsın gerekirse madenci kardeşlerimizin kıdem tazminatları ödenmesi için. Gerekli kuruluş ve maden işletmesi ile görüşmeler sağladım. Avukatlar teminat verecek birşeyin olmadığını söylüyor. Dolayısıyla maden işletmesinden kazanılan paralar ile ödeme yapacağını beyan etmişler. Bunu da sendikayla oturup bir protokol yapmışlar. Benim ne sendikadan ne de protokolden haberim var. Bunu da TKİ’den, Enerji Bakanlığı’ndan öğrendim. Sendikayla da görüşeceğiz. İşçilerin tazminatlarını ilk ödemesi Ekim ayından başlayarak baya uzun bir zamana yaymışlar. Ben tabi mecliste olsun, değişik ortamlarda olsun sendikaya, sendikacılara çok fazla yüklendim bu dönem. Haksız olmadığım şimdi yine ortaya çıkıyor. Böyle birşey olmaz. Sendika en uygun şartlarda, işçinin lehine çalışır. Sen kimin sendikasısın, hep bunu söyledik. İşçinin sendikası böyle birşeye nasıl imza atar. Ben buranın milletvekili olarak böyle bir protokole imza atmam. Bastırırım, ne zaman ödetiyorsam ödetmeye çalışırım. Şimdi böyle bir protokole imza atıyorsun, işçilere ne diyeceksin. O zaman kendin öde arkadaş. Koskoca Maden İş’sin, Türk-İş’sin dünya kadar paran var, bu paraları da işçilerden topladın öde o zaman. Sonrada oradan alırsın gerekirse. Ben artık onlara onu diyeceğiz, yapacak birşey yok. Bir açıklama da yapmıyorlar. Çıkıp kamuoyuna açıklama yapsınlar. Böyle birşey olamaz. Şimdiye kadar şunu söylediler. Bu sendikanın arkasında Ak Parti var, şu sendika Ak partili.
Arkadaş böyle birşey yok, sendikanın ne seçimine ne de başka birşeyine karıştık. Bu olayla ilgili bize yüklenenler, bizi sorumlu tutmaya çalışanlar sendikaya bir kelime laf etmediler diğer siyasi partiler. Niye sendikaya arka çıkıyorlar acaba. Çünkü kendilerinin arka bahçesiydi. Çünkü bizden daha fazla sendikayla onlar içli dışlıydılar”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!