Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’lı Bayanlar İçin Pedal Çevirdiler

Soma’lı Bayanlar İçin Pedal Çevirdiler
1.704 views
21 Ekim 2014 - 7:17

Dünyanın araştırmacı aşı ve ilaç firmalarından GlaxoSmithKline (GSK), Soma’da yaşanan maden felaketinin ardından madenci ailelere destek amacıyla “Turuncu Pedal Hareketi” başlattı. 17 Ekim’de yola çıkan ekip Soma’ya ulaştı.
Soma’da  yaşanan maden faciası nedeniyle bölgede yaşanan mağduriyeti gidermek ve bölge kadınlarının ekonomik durumlarının iyileşmesine destek olmak üzere kolları sıvayan Gönüllü GSK çalışanları, 17-20 Ekim tarihleri arasında, farkındalığı artırmak amacıyla İstanbul’dan Soma’ya uzanan bir bisiklet turu yaptı.

GSK tarafından başlatılan Turuncu Pedal Hareketi öğle saatlerinde Soma Halk Eğitim Merkezine ulaştı. Alkışlarla karşılanan ekibe başarılarından dolayı madalya verildi. 17 Ekim’de başlayan Turuncu Pedal Hareketi çerçevesinde yaklaşık 244 km. yol kat edildi.
Çevrilen her pedalın Soma’ya bağış olarak dönmesi planlandı. Bu amaçla GSK Türkiye çalışanlarından oluşan Turuncu Pedal Hareketi, başlatacakları bağış kampanyası kapsamında, İstanbul-Soma arasında bir bisiklet turu düzenledi. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğiyle gerçekleşen ve pedallarla kat edilen kilometre oranında bağış yapılacak bu hareket, 17 Ekim’de İstanbul’dan start aldı. 244 kilometrelik parkuru bisikletleriyle toplam 3 günde tamamlamayı planlayan GSK çalışanları, 18 Ekim’de Bandırma’dan Balıkesir’e, 19 Ekim’de ise Balıkesir’den Akhisar’a ulaştı. 20 Ekim sabahı Akhisar’dan yola çıkan Turuncu Pedal Hareketi üyeleri, 43 kilometre pedal çevirdikten sonra Soma Beşyol mevkiinden Halk Eğitim Merkezine ulaştı.

Soma maden kazası nedeniyle bölgede yaşanan mağduriyetin giderilmesine katkı sağlamak ve bölge kadınlarının ekonomiye katılımlarını sürdürülebilir kılabilmek üzere hayata geçirilen bu projede, Soma Halk Eğitim Merkezi’ndeki dikiş nakış kursunu tamamlayan kadınlara, kat edilen her iki kilometre başına bir dikiş makinesi hediye edildi. Böylelikle kursu tamamlayan kadınların, bu makinelerle dikiş dikerek hanelerine katkı sağlayabilmeleri hedefleniyor.
Düzenlenen programa GSK ve TOG yetkililerinin yanı sıra, Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkan Yardımcısı Sabır Tuna ve çok sayıda davetli katıldı.Bayanların yapmış olduğu el işlerinin sergilendiği program sonunda kursu başarıyla tamamlayan bayanlara dikiş makineleri hediye edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!